SAIS EKONOMSKI FORUM JUGOISTOČNE EVROPE

MIMS grupacija kreće sa projektima u Libiji, Alvogen ne odustaje od BiH

Arhiva 29.03.12, 21:30h

Drago mi je da na ovom uvaženom skupu mogu reći da je MIMS grupa u partnerstvu sa jednom američkom firmom, i u suradnji sa libijskom firmom već potpisala ugovor i krećemo sa novim projektom u Libiji, rekao je direktor MIMS grupacije Mujo Selimović
mujo selimovic
Mujo Selimović (prvi s lijeva), direktor grupacije MIMS u na velikom skupu u Wahingtonu o mogućnostima suradnji američke privrede sa zemljama jugoistočne Evrope

Na zatvaranju Ekonomskog foruma jugoistočne Evrope koji je održan u Washingtonu, ambasador William Taylor, direktor Ureda za tranziciju na Bliskom istoku u State Departmentu izjavio je kako se nada da će promjene u Libiji, Tunisu i Egiptu donijeti pravu demokraciju nakon arapskog proljeća. - Tunis je na dobrom putu. Oni su pokrenuli arapsko proljeće, nedavno održali slobodne izbore, rade na kreiranju ustava. SAD pripremaju nove financijske pakete pomoći ovoj zemlji, rekao je ambasador Taylor na panelu SAIS-ovog Ekonomskog foruma u Washingtonu.

- Egipat je, također, na putu demokratskog razvoja društva. Na izborima su pobijedile desničarske stranke, ali izbori su bili slobodni i moraju se poštovati. U Kairu trenutno niko ne donosi odluke jer novi parlament još nije usvojio zakon koji bi legalizirao njihov rad. Libija ima vladu koja priprema izbore za koje se nadamo da će biti održani 23. juna. Ovo je veliki korak za Libiju jer je zadnje izbore imale u ranim 60-im, tako da kultura glasovanja u Libiji ne postoji, rekao je ambasador Taylor. On je podržao ideju razvoja trilateralne saradnje zemalja Sjeverne Afrike, zapadnog Balkana, tj. jugoistočne Evrope i SAD-a: „Znamo da sinergija i dugogodišnja saradnja između zemalja Balkana i Libije, Tunisa i Egipta postoji i može donijeti dobre obostrane poslovne rezultate.”  

Mujo Selimović, direktor Grupacije MIMS, predočio je iskustva ove kompanije u Libiji: "Drago mi je da mogu reći da su MIMS, jedna američka firma, te jedna  libijska, već potpisali ugovor i krećemo sa novim projektom u Libiji”.Selimović je govorio o novom ambijentu u Libiji, koja živi sa željom za razvojem, suradnjom, boljim obrazovanjem. Dr. Fathi Noah, koji je na Forumu govorio u ime predsjednika Libije i Tranzicionog nacionalnog vijeća ove zemlje, podsjetio je na buran period kroz koji je prošla Libija i zahvalio se vladi SAD-a na velikoj pomoći i podršci koje pružaju Libiji. Govorio je, također, i o intenzivnim nastojanjima Libije na reformi regulatornih sistema, decentralizaciji vlasti, te  pripremama za predstojeće izbore.   

Erdal Trhulj, ministar energetike i rudarstva u Vladi FBiH, govorio je o naporima koje Vlada FBiH ulaže da unaprijedi klimu za pristizanje stranih investicija u BiH, te predočio pomake koji su već napravljeni. "Naša vlada je odlučna u borbi protiv korupcije”, naglasio je Trhulj, predstavljajući postojeće projekte u BiH te one na kojima se radi.   

Raffi Gregorian, zamjenik direktora u uredu za južnu i centralnu Evropu  State Departmenta, inače dobar poznavalac prilika na Balkanu, upozorio je na šansu koju on vidi u periodu kada su finansijski krediti za zemlje Balkana postali sve skuplji: efikasna privatizacija mnogobrojnih kompanija u državnom vlasništvu može privući investitore i tako smanjiti nezaposlenost. Gregorian je upozorio na sistem političkog kontroliranja poslovnih interesa koji je naslijeđen iz bivše Jugoslavije i zbog kojeg političke partije oklijevaju odobriti prodaju kompanija koje oni koriste za lična bogaćenja u svojim partijskim redovima. - Ovaj "sistem kontroliranja” je odvukao izuzetno ozbiljne investitore od potencijalnih ugovora u regiji gdje se za preuzimanje određenih kompanija tražilo čak preko milijardu KM (u BiH), što je više od godišnjeg državnog budžeta BiH. Investitori nemaju nikakvog interesa da vežu svoj novac u kompanije u kojima ne mogu donositi odluke kako bi ih razvile i ostvarile profit, rekao je Gregorian. On je dodao da je model privatizacije u Brčkom bio uspješan zato što je podrazumijevao prodaju kontrolnog paketa kompanije i tražio daljnja investiranja i dodatna zapošljavanja, kao uvjet u tenderu.

Kevin Bain, financijski direktor Alvogena, kompanije koja je bila zainteresirana za Bosnalijek, prezentirao je rad firme koja ima preko 200 farmaceutskih produkata i angažirana je u više od 20 zemalja u svijetu. - U narednih deset godina Alvogen ima za cilj ući među 10 najvećih farmaceutskih kompanija u svijetu. Naš fokus je u SAD-u, jugoistočnoj Aziji, jugoistočnoj Evropi i donekle u Južnoj Americi, rekao je Bain te prisutne upoznao sa iskustvima ove kompanije u jugoistočnoj Evropi. Sena Latif, direktorica za razvoj strateških ekonomskih odnosa pri ministarstvu vanjskih poslova Rumunije, prezentirala je iskustva svoje zemlje u tranzicionom periodu te naglasila: "Po statistici Svjetske banke Rumunija ima najbolje riješen model za privlačenje stranih investicija."

Forum je zatvorio Saša Toperić, viši stručni suradnik Centra za Transatlantske odnose na SAIS-u. "Ovaj SAIS Forum je početak kontinuiranog programa podrške i promocije ekonomskog razvoja zemalja jugoistočne Evrope. Drago nam je bilo vidjeti intenzivne poslovne sastanke na marginama samog foruma, a mi ćemo rad ove inicijative nastaviti panelima i programima posvećenim svim zemljama regije i to tokom cijele godine”, rekao je Toperić. (Oslobođenje/DEPO PORTAL)