Ovogodišnji dobitnik nagrade ujedno je otvorio i nove dimenzije izbora kada je riječ o nagradi Fondacije. Naime ove godine je na neki način težište s umjetnosti skrenuto na ono što nazivamo društvenim angažmanom.
Adi Hasanbašić je diplomirao na Filozofskom fakultetu na Odsjeku za psihologiju u Sarajevu. Interesi: klinička psihologija, psihijatrija i antipsihijatrija.
Za vrijeme studija aktivno volontira u nizu programa podrške: program "Stariji brat,starija sestra", psiholog volonter je u klubovima liječenih alkoholičara FBiH, u "Sigurnoj kući", skloništu za žene žrtve obiteljskog nasilja, u psihijatrijskoj klinici Univerziteta kliničkog centra Koševo u Sarajevu - obuka iz socioterapije i psihodijagnostike.
Osnivač je Udruženje Metanoia koje između ostalog radi na destigmatizaciji i društvenoj afirmaciji osoba s psihosocijalnim poteškoćama. Udruženje se bavi afirmacijom osoba s psihosocijalnim poteškoćama kroz edukaciju, istraživanja, umjetnost i podršku.
Voditelj je radioemisije “Glas ludila” (GLE) čiji je moto “Ja nisam dijagnoza, ja sam čovjek”.
Ciljevi udruženja i emisije su između ostalog prihvaćanje drugog i drugačijeg, senzibiliranje društva, stavljanje u prvi plan individue a ne kategorije i oznake….
Godišnja nagrada Fondacije se dodjeljuje svakog 6. aprila na rođendan Farah Tahirbegović "za doprinos razvoju izdavačke djelatnosti, književnosti, bibliotekarstva i opće kulture".
Zbog brojnih aktivnosti planiranih za 6. april ove godine dodjela nagrade bit će pomjerena za 9. april.
Dosadašnji dobitnici nagrade Fondacije su: Lamija Begagić, Damir Avdić Graha, Enes Škrgo, Hana Stojić, Festival Pravo ljudski.
Prema odluci Upravnog odbora Fondacije selektor za iduću godinu je Vesna Andre-Zaimović.
Cilj Fondacije "Farah Tahirbegović", koju su osnovali njeni prijatelji, jeste u njegovanju sjećanja na talent i rad Farah Tahirbegović, i želju da se podrškom talentima njeguju vrijednosti prema kojima je težila i u koje je i sama Farah istinski vjerovala.
Farah Tahirbegović je rođena 6. aprila 1973. godine u Sarajevu. Tokom izbjeglištva u Sloveniji objavljuje prozne tekstove u ljubljanskom časopisu IZI, vodi radionice za djecu iz BiH gdje ih uči svirati i uređuje sa njima časopis Planinček.
Njen rad u okviru Književne radionice Kulturnog vikenda djece iz BiH u Vodnikovoj Domačiji rezultirao je objavljivanjem knjige „Pismo roditeljima", 1993. godine. Inicirala je osnivanje muzičke grupe Dertum, koja na prebogatoj bosanskoj i makedonskoij muzičkoj tradiciji kreira moderan zvučni izražaj. Po povratku Farah je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, na odsjeku Opća književnost i bibliotekarstvo.
U sarajevskom Buybooku gdje je radila kao izvršna urednica zadužena za odnose s javnošću dala je nemjerljiv doprinos izdavaštvu, ne samo svoje matične kuće nego i izdavaštvu Bosne i Hercegovine uopće. Uredila je desetine knjiga koje je objavio Buybook, pokrenula nove biblioteke.
Preminula je 2. juna 2006., u 33. godini.
FENA/đk