BL!N/FILMSKA KRITIKA/MISSION: IMPOSSIBLE - GHOST PROTOCOL

Tom Cruise i zli Srbi

Arhiva 28.03.12, 15:30h

Od neuspjeha Mission: Impossible III, Tom Cruise nije imao pravi holivudski hit. Tako da je ideja da se pravi četvrti dio serijala bila dosta rizična. Na svu sreću producent J.J. Abrams je ponovo pokazao da zna da radi svoj posao i isplatilo se. Mission: Impossible - Ghost Protocol je triumfalni povratak Tom Cruisea i sigurno najbolji akcioni film godine.

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Piše: Siniša Lazić

Sama priča nije pretjerano inventivna, međutim, kao i u prethodnim nastavcima, odlično režirane akcione scene, nevjerovatno brz tempo i sjano osmišljane situacije u kojima se nalazi ITN ekipa, čine film dovoljno uzbudljivim da održi tenziju, a i dovoljno originalnim da se ne ponavlja.

Nakon što se desio teroristički napad na Kremlj, IMF je ugašen a Ethan Hunt (Tom Cruise), i njegov tim su ostavljeni da se sami snalaze. Njihova misija je da zaustave Hendricksa (Michael Nyqvist), ludog fizičara koji je ukrao kodove za rusku nuklearku u namjeri da je lansira i izazove nuklearni rat. Huntov tim uz Benjija (Simon Pegg) , koji je jedini ostao iz prethodnog nastavka, čine Jane (Paula Patton), i misteriozni agent Brandt (Jeremy Renner), za koga ćemo otkriti da je povezan sa Huntom. Od trenutka kada pokreću operaciju "Ghost Protocol", cijeli film liči na produženu scenu potjere, lokacije su sjajno izabrane, a akcija se dešava od Moskve, preko Dubaia do Bombaja.

Reditelj Brad Bird koji je do sada radio isključivo animirane filmove (The Incredibles, The Iron Giant), režirao je pojedine sekvence sa neospornim umijećem, posebno scene sa neboderom u Dubajiu ili lebdenjem u ventilatoru. Pare na specijalne efekte nisu uzalud potrošene jer akcija sigurno pomjera granice kad je akcioni film u pitanju. Cruisevo lomatanje po zgradi u Dubajiu je vjerovatno najbolji stant ikad viđen na velikom platnu. Navodno je Cruise sve radio sam. Zvuči sjano, ali treba uzeti sa rezervom, bar dok se ne pojavi making of.

U svakom nastavku imamo kreativno korišćenje raznih gadgeta. Ovaj put tu je minijaturna kamera – sočivo na oku koja skenira slike i prebacuje ih na kompjuter. Ili scena kada Hunt i njegova desna ruka Benji, moraju da uđu u arhiv Kremlja neprimjećeni, i to rade tako što se kriju iza 3-d prenosnog ekrana - projektora, koji emituje identičnu sliku hodnika u kome se nalaze. U filmu imamo i autoironiju na zaštitni znak serijala, poruku “koja se uništava za pet sekundi”. Ovaj put telefon odbija da eksplodira dok ga Hunt ne lupi svom snagom.

Iako Brad Bird sjajno barata tempom i akcijom, nedostaje tačka u kojoj bi vidjeli protiv koga se IMF zapravo bori. Lik Michael Nyqvista nažalost nije ni skiciran, njegov motiv je nepostojeći i vidimo ga samo u par scena u filmu. Sa druge strane Simon Pegg je standardno dobar kao Huntov sidekick, kao i Jeremy Renner koji se vrlo dobro snalazi u akcionim scenama. Rennera mnogi smatraju novom akcionom zvijezdom, on svakako ima tu harizmu, i ne bi bilo čudno da u nekom od sljedećih nastavaka zamijeni Cruisea u glavnoj ulozi.

Tačno je da se u filmu pominju zli Srbi. Huntovu ženu su, navodno, ubili “Srbi nacionalisti”. U epilogu saznajemo da zapravo nisu, ali taj detalj i nema puno veze sa cijelom pričom. Jedini razlog zašto je ubačen je zarad konvencije da bi se uspostavila veza između Hunta i Brandta, i potpuno je suvišan.

MI - Ghost Protocol je svakako bolji od trećeg nastavka, ali moj favorit i dalje ostaje drugi dio u režiji Jonh Wooa.

Sve u svemu Mission: Impossible - Ghost Protocol, ostavlja utisak atraktivnog, dinamičnog i efektnog filma važnog kako za Cruisea, tako i za gledaoce koji mu nisu sasvim okrenuli leđa.

BL!N MAGAZIN