Iako trgovci to ne žele priznati i za sada tvrde da sve drže pod kontrolom, "Avaz" iz pouzdanih izvora saznaje da su, premda su police trgovačkih centara još pune, skladišta skoro pa prazna.
Najviše nedostaje mlijeka i mliječnih proizvoda, koji se mahom uvoze, a zbog odluke o zabrani saobraćanja teretnih vozila, trgovci su primorani angažirati alternativni prijevoz. I manji pekari žale se da zbog zabrane prometa vozilima težim od tri tone, prijeti nestašica brašna.
- Ako ovakva situacija potraje i za vikend, ubijeđen sam da će zavladati potpuna nestašica nekih proizvoda, pogotovo mliječnih - kaže za "Avaz" izvor upućen u poslovanje tržnih centara koji imaju poslovnice u više gradova u BiH.
Naš izvor ističe da situacija povećava troškove nabavke robe, pa neki sve glasnije spominju i poskupljenja.
U Udruženju potrošača BiH kažu da već ima građana koji prijavljuju da pojedini trgovci podižu cijene otkako je proglašeno stanje elementarne nepogode te da bi Vlada FBiH trebala zaštititi potrošače.
- Vlada FBiH može mjerama propisanim Zakonom o kontroli cijena preduhitriti sve one koji bi se usudili u ovoj situaciji povisiti cijene, jer bez obzira na to što je u našoj zemlji na snazi slobodno formiranje cijena, to ne važi u slučajevima vanrednog stanja - tvrdi predsjednica Udruženja Gordana Bulić.
U tržnim centrima širom BiH saznajemo da je porasla potražnja za ugljem i briketima, koje građani masovno kupuju u strahu da bi moglo nestati struje i ostalih energenata za grijanje.
Drva su u pojedinim gradovima već poskupjela. Tako je u Bugojnu jučer vrećica sitno cijepanih drva koštala pet maraka.
Iz Crvenog križa BiH obavještavaju da su proteklih dana podijelili skoro sve namirnice i potrepštine koje su imali i da su zalihe u magacinima pri kraju. Stoga apeliraju na sve međunarodne i domaće institucije da im pomognu kako bi imali pomoć koja bi stigla do svakoga.
Direktor Direkcijie robnih rezervi FBiH Tončo Bavrka i dalje tvrdi da u rezervama ima dovoljno robe, ali da Vlada FBiH smatra da još nema potrebe za intervencijom na tržištu.
No, s obzirom na brzinu reakcije na sve negativne pojave posljednjih dana, mnogi strahuju da će i u slučaju nestanka hrane, zakasniti intervencija nadležnih, pa novac i dalje najviše troše na brašno, ulje, so i šećer.
(DEPO/BLIN/em)