ALTERNATIVA U SJENI

Kako bi izgledala Ženska vlada Bosne i Hercegovine

Arhiva 01.02.12, 14:11h

Osnivanje „Ženske alternativne vlade u BiH“ zakazano je za četvrtak, 02. februara, sa početkom u 11.00 sati, u restorau Barhana na Baščaršiji, u Sarajevu

Aktivistički marš povodom 8. marta / foto: DEPOFondacija CURE predstavlja projekt „Ženska strana politike“ u okviru kojeg je planirano osnivanje Ženske alternativne vlade u BiH. Kao neformalni subjekt ili „vlada u sjeni“ bi po prvi put u BiH promovisala ženski stručni potencijal u različitim oblastima i artikulisala stavove i potrebe žena sa ciljem da se unaprijedi položaj žena, poveća njihovo učešće i ostvari uticaj u javnom životu bh. društva.

Radni doručak u Barhani je drugi po redu koji će se održati kako bi svi/e aktivno učetvovali/e, te uz neformalno druženje učesnici/ce predložili/e žene koje će promjeniti budućnost BiH. Prvi radni doručak se održao 27. decembra prošle godine u Banjaluci.

Ženske vlade već postoje u Srbiji i Crnoj Gori, a vrijeme je i da BiH dobije jedno ovakvo neformalno, ali respektabilno tijelo. Stvaranje Alternativne ženske vlade u BiH je neophodno, jer pored zakona koji garantuju rodnu ravnopravnost u BiH, vidljivost, uloga i uticaj žena u različitim oblastima života i dalje je u neskladu sa njihovim stvarnim mogućnostima i sposobnostima, navodi se u saopštenju Fondacije CURE.

Također, najavljuje se i Ženska politička akademija u kojoj će polaznice, mlade žene iz političkih partija i organizacija civilnog društva, kroz teorijsko-praktičnu nastavu, dobiti priliku da prošire znanja o rodu, ženskom aktivizmu i feminizmima uopšte, te usavrše različite vještine koje će im pomoći da se aktivnije društveno angažuju i pokažu šta su u stanju uraditi.

Na radnom doručku u četvrtak, 02. februara, predstavit će se i Plan rada Akademije.

Helsinški parlament građana Banja Luka je nositelj projekta „Ženska strana politike“, koju finansira Open society institute, a radni doručak u Sarajevu je organizovan uz podršku Fondacije CURE.

(DEPO PORTAL)