OBJAVLJENI DETALJI TUŽBE

Odšteta za nesreću na Costa Concordiji vrtoglavih 460 milona eura

Arhiva 31.01.12, 21:47h

Američki pravni tim je u saradnji sa advokatima iz cijelog svijeta objavio detalje tužbe pred sudom na Floridi sa zahtjevom za isplatu odštete od 460 miliona dolara povodom nesreće broda "Kosta konkordija"

costa concordia naslovna

Italijanski spasioci danas su obustavili potragu za preživjelima u olupini broda, više od dvije sedmice poslije nasukavanja u kojem je poginulo 17 lica, a nestalo najmanje 12 putnika i članova posade.

Majkl Proner, advokat iz Njujorka, predstavio je na konferenciji za novinare u Đenovi detalje tužbe i rekao da je nadoknada koju je putnicima ponudila kompanija "Kosta krstarenja" uvredljiva.

"Oni moraju da odgovaraju za ono što su učinili. Oni su namjerno izložili putnike riziku. Vjerujemo da možemo da dobijemo proces na Floridi i idemo naprijed sve dok ne budu znali šta ih je snašlo, poput onoga što se desilo Konkordiji", rekao je advokat, a prenosi "Gardijan" na svom veb sajtu.

Tužbu su zajedno podnijeli njujorška firma "Napoli Bbern Ripka Školnik" i advokatska firma "Proner i Proner", koja je učestvovala u naplati višemilionske odštete za radnike na "nultoj tački" u Njujorku poslije napada od 11. septembra 2001. godine i vodila tužbu protiv kompanije BP poslije zagađenja Meksičkog zaliva naftom.

"Proner" navodi da, zajedno sa koalicijom međunarodnih advokata, predstavlja ukupno 500 klijenata, uključujući putnike iz Hrvatske, Brazila, Rusije, Francuske, Njemačke i Dominikanske Republike.

Tužbu je podržala italijanska agencija za zaštitu potrošača Kodakons. Njen predsjednik Karlo Rijenci izjavio je da svi sa broda imaju pravo ne samo na nadonkadu materijalne štete, nego i na odštetu za pretrpljeni strah i "rizik po fizički integritet".

Kompanija "Kosta krstarenja", vlasnik nasukanog broda, ponudila je prošle sedmice putnicima nadoknadu od po 11.000 eura.

(DEPO/BLIN/em)