Žalbu su potpisala 72 senatora, dok je za prijem u razmatranje Ustavnog savjeta potrebno 60 potpisa, saopštila je grupa RDSE koja je inicijator žalbe - prenosi Beta.
Ustavni savjet može da proglasi neki zakon neustavnim, pod uslovom da na taj propis žalbu podnese 60 poslanika, 60 senatora, šef države, predsjednik Narodne skupštine ili Senata.
Žalba na zakon o kažnjavanju negiranja genocida blokira primjenu tog potpisa, kao i njegovo potpisivanje koje obavlja predsjednik Nikola Sarkozi. Šef države u Francuskoj potpisuje zakone u roku od 15 dana od usvajanja, u slučaju da nema osporavanja.
Ustavni savjet izjasniće se o zakonu u roku od mjesec dana, a taj rok može se skratiti na osam dana ako to zatraži vlada.
Usvajanje zakona o negiranju genocida prouzrokovalo je krizu u odnosima sa Turskom, koja ne priznaje da je u Anadoliji počinjen genocid nad Jermenima. Turci tvrde da je između 1915. i 1917. ubijeno 500.000, a Jermeni 1,5 miliona ljudi.
Poslije usvajanja zakona u Narodnoj skupštini krajem prošle godine, Turska je snizila nivo diplomatskih i vojnih odnosa sa Francuskom a nakon usvajanja zakona u Senatu, Ankara je najavila nove mjere ako zakon potpiše šef franucuske države.
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan pozdravio je žalbu koju su francuskom Ustavnom savjetu u utorak podnijeli senatori koji se protive zakonu o kažnjavanju negiranja jermenskog genocida u vrijeme Otomanskog carstva.
Turska je žestoko kritikovala zakon, usvojen 23. januara u francuskom parlamentu, pošto negira genocid nad Jermenima.
"To je potez u skladu sa onim što Francuska jeste. Nadam se da će Ustavni savjet učiniti ono što je potrebno", kazao je Erdogan novinarima, prenosi agencije Anadolija.
"U lično ime i u ime (turskog) naroda zahvaljujem se senatorima i poslanicima koji su potpisali" žalbu na zakon, kazao je Erdogan.
Turski predsjednik Abdulah Gul istakao je da od početka procesa usvajanja zakona u francuskom parlamentu nije vjerovao da će Francuzi dozvoliti njegovu primjenu.
"Sada mislim da će Ustavni savjet donijeti dobru presudu", kazao je Gul.
Zadovoljstvo zbog žalbe iskazao je i šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu. "Ovim potezom, francuski senatori stali su u odbranu vrijednosti kojima su odani", rekao je Davutoglu.
BL!N-DEPO/đk