Usvojeni zakon daje Salehu potpuni imunitet i također pruža djelimičnu zaštitu njegovim pomoćnicima, javio je AFP.
Salehovi pomoćnici ne mogu biti optuženi za "djela koja su bila politički motivisana i izvršena u sklopu njihovih dužnosti", ali se specificira da se amnestija "ne odnosi na činove terorizma".
Prelazna vlada nacionalnog jedinstva, koja je predvođena parlamentarnom opozicijom, donijela je izmjene i dopune ovog zakona u posljednji čas, kojima se smanjuje obim amnestije koja se pruža predsjednikovim pomoćnicima. Za ovo su zaslužne masovne demonstracije jemenskog naroda.
Zahtjev za imunitetom, koji je bio ključni element za provođenje zaljevskog sporazuma koji je Saleh potpisao u novembru, žestoko je kritikovan od zapadnjačkih organizacija za ljudska prava i UN-a.
Visoki komesar za ljudska prava pri UN-u Navi Pillay rekla je početkom mjeseca da svako ko je počinio zločine tokom masovnih protesta u Jemenu koji su izbili u januaru prošle godine ne smije pobjeći pred licem pravde.
Pillay je ranije tražila od jemenskih zakonodavaca da poštuju zabrane međunarodnog zakona o davanju imuniteta osobama koje su počinile gnusne zločine protiv čovječnosti.
Vođe protesta su održavale demonstracije protiv zahtjeva za imunitet, tražeći da se Saleh i njegovi saučesnici dovedu na sud.
(FENA, DEPO PORTAl, BL!N MAGAZIN/md)
U ZAMJENU ZA ODSTUPANJE S VLASTI
Jemenski poslanici odobrili zakon kojim se Salehu daje imunitet
Arhiva 21.01.12, 15:23h
PODIJELI NA
24 SATA
Denis Zvizdić: Zabranjeno je i bilo kakvo buduće djelovanje po neustavnom izbornom zakonu RS
'Vidjeli smo ogromnu vatrenu kuglu!': Avion se srušio odmah nakon polijetanja u Londonu
Velika potražnja za prvim euroobveznicama FBiH
Požar se širi od mostarskog naselja Zalik ka Fortici: U gašenju učestvuje i kanader
Jemenski parlament usvojio je u subotu zakon kojim se predsjedniku Aliji Abdulahu Salehu daje imunitet od krivičnog gonjenja u zamjenu za njegovo odstupanje s vlasti