VIDEO/ ANONYMOUSI SRUŠILI FBI, ŠTA JE SLJEDEĆE?

U toku najveći napad na web stranice SAD-a zbog zakona o piratstvu

Arhiva 20.01.12, 07:23h

U toku je najveći do sada napad na internet stranice Američke vlade

Anonymous hakeriKao razlog navodi se moguće uvođenje novog kontroverznog zakona, koji onemogućuje besplatno dijeljenje sadržaja na internetu.

Anonymousi, grupa hakera koja se između ostalog bori za slobodu interneta, noćas su pokrenuli globalnu akciju naziva 'Operation Megaupload'.

Nakon što su američke vlasti u četvrtak zatvorile Megaupload.com, stranicu za dijeljenje datoteka, hakeri su odgovorili nizom napada. Grupa Anonymous tvrdi da stoji iza rušenja najmanje šest stranica, među kojima su ministarstvo pravosuđa i FBI koji su neko vrijeme bili nedostupni. Stranice Universal Music Groupa i RIAA-e (udruženja muzičkih izdavača) i dalje su nedostupne, prenosi Jutarnji list.

Tvrde da su napali i MPAA (udruženje filmskih izdavača), no te su stranice sada dostupne, kao i US Copyright Office, dok je udruženje policijskih načelnika u Uti nedostupno.

Megaupload je jedna od stranica koje su se 18. januara priključile ‘potpunom zamračenju’, globalnoj protestnoj akciji kao reakciju na kontroverzne prijedloge zakona SOPA i PIPA. Ono što je izazvalo Anonymouse na akciju Operacija Megaupload je činjenica da je FBI pokazao da mu spomenuti zakoni uopće nisu potrebni kako bi s lica interneta brisao stranice i servise, a koji potencijalno krše američke zakone.

Karta internetske aktivnosti pokazuje kako je internetski promet pao za 24 posto od uobičajenog te da je u protekla 24 sata zabilježeno 218 hakerskih napada.

Podsjetimo, FBI je podnio tužbu protiv Megauploada i Megavidea zbog “masivnog svjetskog online piratstva“. Stranicama su blokirane domene, a tereti ih se za kršenje prava više od 500 miliona dolara vrijednih filmova i ostalih sadržaja.. Četiri ključna zaposlenika, uključujući i osnivača Kim Doctoma, uhapšena su na Novom Zelandu. Još troje optuženih su u bijegu, piše BBC.

Policija na Novom Zelandu zaplijenila im je oko 8 miliona dolara, te luksuzne predmete među kojima je i Rolls Royce Phantom Drophead Coupe. FBI je policiju na Novom Zelandu kontaktirao početkom prošle godine da im pomognu u istrazi. Uhićenu četvorku doveli su i pred sud te su zadržani u pritvoru do ponedjeljka kada će sudac odlučivati o kauciji.

Samo dan ranije velik broj ljudi u SAD-u prosvjedovao je protiv prijedloga zakona SOPA i PIPA za koje tvrde da žestoko udaraju u slobodu na internetu te da ugrožavaju sam internet.

(DEPO PORTAL; BL!N MAGAZIN/md)