SARAJEVO

Predstavljen projekt jačanja saradnje policije i nevladinog sektora u oblasti zaštite ljudskih prava

Arhiva 27.12.11, 12:11h

Projekt "Jačanje bilateralnih odnosa između policije i organizacija civilnog društva u zaštiti ljudskih prava i primjeni zakona" predstavljen je danas u Sarajevu

Ministar MUP-a KS Muhamed Budimlić Na na pres-konferenciji rečeno je da se radi o projektu koji će u narednih 18 mjeseci implementirati Udruženje PROI zajedno s Ministarstvom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUPKS) kao glavnim partnerom, te s organizacijom MAINLINE (Holandija) i uz podršku vlade Kraljevine Holandije - program MATRA.

Kako je istaknuo ministar unutarnjih poslova KS-a Muhamed Budimlić, realiziranje spomenutog projekta predstavlja značajan korak na podizanju stepena educiranosti policijskih službenika u oblasti poštivanja ljudskih prava kada je riječ o postupanju s marginaliziranim društvenim grupama.

Ocijenio je, istovremeno, da će se putem aktivnosti u sklopu Projekta doprinijeti jačanju povjerenja između pripadnika MUPKS-a i građana, kao i saradnje s nevladinim sektorom.

Predsjednik Udruženja PROI Samir Ibišević kazao je da je temeljni cilj angažmana ovog udruženja poboljšanje kvaliteta života svih građana, a posebno marginaliziranih grupa, uključujući ugrožene kategorije žena, ovisnike o narkoticima, ili alkoholu.

U sklopu Projekta bit će identificirani servisi, koji će uz posredovanje NVO u formi kataloga biti na raspolaganju pripadnicima policije, a radi sugeriranja na koji način marginalizirane osobe mogu prevazići određene probleme i raditi na vlastitoj resocijalizaciji.

Takav pristup bi, kako se očekuje, trebao rezultirati smanjenjem broja krivičnih djela čiji su vinovnici pripadnici marginaliziranih društvenih grupa.

Odgovarajući na novinarski upit u vezi s pucnjavom do koje je došlo u ponedjeljak u Srednjoj tehničkoj školi u Sarajevu, ministar Budimlić je kazao da i ovaj slučaj potvrđuje da veliki broj građana posjeduje oružje, najčešće nezakonito, te da se policija treba aktivnije angažirati na otkrivanju i oduzimanju takvog oružja.

"To je jedan od elementarnih preduvjeta da bismo suzbili pojavu pucnjava koje se dešavaju u gradu, posebno u slučajevima kada su vinovnici maloljetne osobe", kazao je Budimlić, navodeći da je u tom kontekstu neophodno pristupiti izmjenama Zakona o nabavljanju držanju i nošenju oružja i municije (ZONDINOM), posebno u pogledu sankcioniranja, odnosno davanja širih nadležnosti agencijama, zaduženim za provedbu tog zakona.

(FENA; DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)