- Kada nema vode, žohari izlaze iz odvoda kada, sudopera, pa čak i iz instalacija za grijanje, jer traže vlažna mjesta. Najviše zalaze u prostorije gdje je svjetlo isključeno i bježe u ćoškove. Ne mogu se tek tako istrijebiti ako se ne uradi dezinsekcija prostorija, čime se sprečava njihovo širenje. Građani se mogu zaštititi i posebnim kuglicama kojima se ovi insekti hrane i odnose u svoja skrovišta, a koje ih zapravo truju - objasnili su u preduzeću "Deratizacija", prenosi Dnevni avaz.
Žohari u stanovima stvaraju nečistoću i napadaju na hranu, a zavlače se u sve ćoškove, najčešće u kupatilu uz odvode i u kuhinjskim elementima. Tako su se Sarajlije, nakon suhih cijevi i navikavanja na novi režim korištenja skupih usluga KJKP 'Vodovod i kanalizacija', suočili sa novom noćnom morom koja, sudeći prema informacijama iz VIK-a i redukcijama vode do daljnjeg, neće skoro prestati.
Naime, dotrajala vodovodna mreža i iznimno mala količina padavina za ovo doba godine glavni su krivci, prema tvrdnjama odgovornih u KJKP VIK, za uskraćivanje vode Sarajlijama u večernjim i noćnim satima. O posljedicama redukcionih mjera vjerovatno niko nije ni razmišljao.
Kakve god one bile po građanstvo, komunalno vodovodno preduzeće očito ne obavezuju na mijenjanje stanja, izuzev na uporno zahtijevanje podizanja cijene vode, čime bi se sanirali gubici KJKP VIK-a.Za pretpostaviti je da će građani, usred najezde žohara, bez prigovora prihvatiti povećanje cijene vode koje ih očekuje već početkom naredne godine.
VEZANI TEKST: ŠOK UDAR/ ZAŠTO SARAJLIJE NEMAJU VODE: Od januara voda u Sarajevu skuplja za više od 50 posto?!?
(DEPO PORTAL/dg,aa)