Cilj organizovanja tog događaja je promocija rakije kao visoko-kvalitetnog pića, ukazivanje na značaj daljeg unapređenja njenog kvaliteta i stvaranje i razvijanje domaćih brendova.
"U ovom trenutku u našoj zemlji ima manje od sto destilerija na koje možemo da računamo u budućnosti", rekao je direktor festivala Branko Nešić i dodao da očekuje da će njihov broj biti još manji, zbog jake konkurencije. Nešić je istakao da 70 odsto tržišta koje je nekada zauzimao viski, sada zauzima rakija, što je pozitivan trend, ali i izazov za srpske proizvođače.
Ocjenjujući da u Srbiji ne postoji dovoljno brendova kada je riječ o rakijama, Nešić je istakao da one pored vrhunskog kvaliteta, moraju biti lijepo upakovane, tržišno orijentisane i imati kontinuitet i količinu u isporuci.
Prema Nešiću, rakija treba "da prati put vina", jer sada u Srbiji postoji postoji veliki broj malih specifičnih vinarija čiji su proizvodi prepoznatljivi, dok u kartama pića u ugostiteljskim objektima stoji najčešće samo "domaća rakija".
Posetioci Rakija festa imaće priliku da se kroz degustaciju upoznaju sa istorijatom i načinom proizvodnje rakije, uživaju u mnogobrojnim "mezetlucima", odnosno slaganju rakije sa različitom hranom i čokoladom, ali i prisustvuju stručnim predavanjima.
U okviru festivala biće izabrana i pobednička etiketa za rakiju "BGD 2012", koja će biti zvaničan suvenir grada Beograda za narednu sezonu.
Organizatori su Rakia bar i Udruženje proizvođača prirodnih voćnih rakija "Najjači ukusi Srbije".
Tanjug, BL!N/đk