Nacistički režim je 9. novembra 1938. godine, pod izgovorom da je mladi poljski Židov njemačkog porijekla Herschel Grynszpan ubio sekretara njemačke ambasade u Parizu, organizirao u cijeloj zemlji antisemitsko nasilje koje se završilo desecima mrtvih i deportacijom 30.000 Židova.
Ovaj datum je "dan sramote" za Njemačku i "katastrofa", sa žaljenjem je rekla njemačka kancelarka Angela Merkel. "Nijemci su protjerali druge Nijemce zato što su bili Židovi", kazala je ona na jednoj konferenciji.
"Ovo ludilo je kulminiralo u zločinu bez presedana koji je uništio kontinent i koštao života milione ljudi u svijetu. Kada ovdje i danas govorimo o budućnosti, činimo to misleći na žrtve ovog ludila koje je počelo u našoj zemlji, Njemačkoj", naglasila je ona, prenio je AFP.
U Spayeru je njemački predsjednik Christian Wulff otvorio sinagogu koja simbolizira obnavljanje židovske zajednice u zemlji.
Židovske zajednice u cijeloj zemlji organizirale su komemorativne svečanosti u kulturnim centrima i na mjestima bivših sinagoga.
Prije dolaska Hitlera na vlast 1933. godine, u Njemačkoj je postojala najveća židovska zajednica u Evropi, s oko 530.000 članova.
Kada je došlo do ujedinjenja Njemačke 1989. godine, bilo je oko 30.000 Židova u Njemačkoj kojim su se pridružili židovi iz Rusije, što je favorizirala njemačka vlada, pa je zajednica narasla na 200.000 članova.
Njemačka danas obilježava i 22. godišnjicu pada Berlinskog zida, događaja koji je po mnogim ocjenama promijenio svijet. Godinu dana nakon toga, 3. oktobra 1990. godine, Nemačka se ujedinila.
FENA