Vlasnici sarajevskih kafića smislili su novi način da pokušaju zavarati goste i poreznike. Poznato je već da u Federaciji BiH svi ugostitelji, kao i ostali trgovci, već nekoliko mjeseci imaju obavezu izdavati fiskalne račune.
Kako to ne bi činili, ugostitelji su počeli izdavati stare račune, na čijem su dnu ispisali poruku da nije riječ o fiskalnom računu te da gosti nisu dužni platiti. Naravno, računa se da niko neće detaljno pogledati račun nego da će platiti po automatizmu.
Takav slučaj zabilježili smo i u sarajevskom kafiću "Tito", koji njeguje sjaćanje na bivšeg predsjednika SFRJ. Zanimljivo je da je kao konobar na ovom računu naveden Hamza Humo. Ispod toga stoji parola: "Smrt fašizmu", a potom se navodi sporna rečenica kako nije riječ o fiskalom računu.
Iz nadležnih institucija potvrđeno je da se radi o čistoj prevari te da ugostitelji svakom kupcu, odnosno gostu, moraju izdavati fiskalne račune.
Avaz/DEPO PORTAL/a.k.