Napisao je to u depeši od 6. oktobra 2009. godine zamjeniku američkog sekretara Jamesu Steinbergu tadašnji ambasador SAD u BiH Charles Englixh. Ovu depešu Ambasade SAD u BiH objavila je internet stranica "WikiLeaks" tokom vikenda, kada je pustila 300 novih depeša.
Steinberg je u BiH odvojene susrete sa političkim liderima imao 8. i 9. oktobra, a English ga je informisao o svakom od njih, posebno loše pišući o lideru SNSD-a i tadašnjem premijeru RS Miloradu Dodiku, piše "Glas Srpske" u izdanju od petka.
"Borbena retorika lidera Srba Milorada Dodika eskalirala je i on otvoreno osporava međunarodnu zajednicu prijetnjama da se bonska ovlaštenja i nametanja visokog predstavnika neće poštovati u RS", napisao je English.
Ništa naklonjeniji nije bio ni lideru HDZ-a BiH Draganu Čoviću, za kojeg je napisao da je u "toplijim odnosima sa Dodikom zbog zajedničkog straha obojice od krivičnog gonjenja".
English se u toj depeši jedino pohvalno izrazio o lideru SDA Sulejmanu Tihiću.
"Tihić je očvrsnuo svoju poziciju odbijajući da se sretne sa Dodikom i upozoravajući na mogućnost nasilja i konflikta u BiH ako se OHR zatvori prerano", napisao je English koji je opisao Dodika da "lider SNSD-a podriva državu".
"Njegov cilj je, u najmanju ruku, da vrati Republiku Srpsku na nivo autonomije koju je uživala po završetku rata. On zagovara EU i NATO integracije, ali insistira na tome da je integritet RS važniji od članstva u EU i NATO-u", napisao je English u depeši.
Dodao je i da "Dodik i članovi njegove stranke pokazuju spremnost da održe referendum o ulasku u NATO članstvo, jer je u ovom entitetu opala podrška NATO-u".
English je optužio SNSD i da preduzima jednostrane korake da razbije "Elektroprenos", te da je Dodik zaprijetio povlačenjem Srba iz zajedničkih institucija kada je Valentin Inzko produžio mandat direktoru "Elektroprenosa".
"Dodik dovodi u sumnju i presude Suda BiH za ratne zločine, te djelovanje stranih sudija i tužilaca u RS", napisano je English.
O bošnjačkim liderima English je iznio samo osnovne podatke, a za Čovića je još napisao da nema ozbiljnog rivala među hrvatskim liderima.
English je napisao i da će "u ovom zatrovanom političkom okruženju, koje je već rastrojeno zbog ranijeg početka kampanje za izbore u oktobru 2010. godine, postizanje kompromisa biti izuzetno teško".
"Osnovni problem u BiH je što država nema legitimitet među sve tri etničke grupe, a Bošnjaci, Srbi i Hrvati se razlikuju u svojim vizijama o Bosni u kakvoj bi htjeli da žive", naveo je English.
Dodao je da Bošnjaci, koji čine 50 odsto stanovništva u BiH, žele jaku, centralizovanu državu, a da neki traže da se ukine RS.
Za Hrvate je naveo da žele svoj entitet i osjećaju da njihovi interesi nisu zaštićeni u okviru FBiH.
"Srbi su, poslije dugogodišnjeg napadanja, prihvatili Dayton. Oni žele da održe dejtonske strukture entiteta i da oslabe državu. Oni tumače strogo Daytonski sporazum i pokušavaju da vrate reforme predviđene Daytonom i evroatlantskim integracijama, tvrdeći da takve reforme nisu izričito predviđene Dejtonom", napisao je English.
On je za Srbe još rekao da bi mnogi voljeli raspad BiH u korist nezavisnosti RS, te da "prosvećeni Srbi traže garancije da će status RS ostati nepromijenjen".
(Glas Srpske, Blin/đk)
WIKILEAKS
'Dodik prijeti i ruši državu'
Arhiva 02.09.11, 08:03h
PODIJELI NA
24 SATA
Aleksandar Stanković 'uzdrmao' javnost, progovorio o seksu i 'grudima na plaži': 'Svako ko ima više od 45 zna to...'
Savršeno pronicljiv, precizan, zabavno ironičan: Razgovor sa novinarom i književnikom Senadom Avdićem
Krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto, traže i pritvor za direktora SIPA-e: Mehmedović i Emrić obratili se javnosti
Gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić odao počast srebreničkoj heroini Hatidži Mehmedović
"Iako Vaša posjeta, zajedno sa ministrom vanjskih poslova Švedske Biltom, nudi prijeko potrebnu podršku za političke promjene, ona dolazi u vrijeme kada su tenzije veće nego što su viđene poslije pada aprilskog paketa ustavnih promjena 2006. godine."