Saša Savićević, bivši pilot Vojske Republike Srpske (VRS) i veteran 63. padobranske brigade iz Niša, uspio je da ruskim avionom MIG-29 UB dotakne granicu između posljednje Zemljine zaštite, stratosfere, i svemira.
Prvo što je uradio nakon što je nogom stupio na tlo bilo je da pozdravi generala Ratka Mladića, koji se nalazi u haškom pritvoru.
"Koristim ovu priliku da pozdravim generala i da mu poručim da mu je vojska ostala vijerna", poručio je Savićević. I pored toga što se mnogi u Srbiji, a pogotovo u svijetu, ne bi složili sa njegovim gestom, srpski pilot u razgovoru za srbijanski "Alo", iz Moskve, gdje trenutno živi i radi, tvrdi da je njegov ratni komandant žrtva medijskog rata protiv Srba.
"Pozdravio sam komandanta jer znam njegove moralne i vojničke karakteristike i zasluge i upoznao sam ga tokom rata lično. Sve negativno o njemu je proizvod medijskog rata za koji Srbi nisu bili spremni, ali se nadam da će nove generacije izvući pouke iz toga. Taj moj pozdrav je i pozdrav od svih pripadnika VRS", rekao je Savićević.
Ratko Mladić, bivši je komandant i general srpskih snaga u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine i haški optuženik za ratne zločine.
Na osnovu individualne i zapovjedne odgovornosti Mladić se tereti za genocid i suučesništvo u njemu, progone, istrebljenje i ubistva, deportaciju, nečovječno postupanje i terorisanje te okrutno postupanje i napade na civile kao i za uzimanje UN vojnika kao talaca.
Dok je organizovao ubijanje nesrpskog stanovništva po Bosni i Hercegovini, za zasluge ga je promovisalo predsjedništvo tadašnje Jugoslavije, Srbije i Crne Gore. Kada ga je Haag optužio za najgore zločine protiv civila, za opsadu Sarajeva i srebrenički masakr, mirno je živio u Beogradu, slikao se na fudbalskim utakmicama, ali sa pojačavanjem međunarodnih pritisaka na izručenje, nestao je.
Prva haaška optužnica podignuta je 25. jula 1995. godine. Druga je podignta u jesen iste godine, kada je dodana Srebrenica, a bila je izmijenjena u novembru 2002. godine.
Mladićev krvavi trag vodi po opštinama bosanske Krajine i istočne Bosne, preko surove opsade Sarajeva do Srebrenice, kada je iza snaga kojima je komandovao ostalo 7.800 ubijenih muškaraca iz opsjednute i navodno zaštićene enklave. U Potočarima su kamere zabilježile kako zatvorenicima, već osuđenim na smaknuće, obećava da im se ništa neće dogoditi. Snimljeno je i što je kazao uoči početka operacije, "napokon je došao trenutak da se nakon bune protiv dahija osvetimo Turcima".
Srebrenica je proglašena genocidom. Haag ga nikada nije optužio za zločine po Hrvatskoj.
Glavni akter rata konačno je završio 16-godišnji bijeg pred međunarodom pravdom nakon što je 26. maja uhapšen u selu Lazerevo kod Zrenjanina u Srbiji.
(24 sata info, Blin/sb)