Cameron je skratio svoju trgovačku turneju po Africi sa četiri na dva dana kako je pritisak rastao na vođu Konzervativaca. To je uradio kako bi se uhvatio u koštac sa skandalom koji je potresao vjeru Britanaca u njihovu policiju, novine i političke lidere, prenosi Reuters.
Upitan zašto je Cameron odlučio da ode u posjetu Južnoj Africi i Nigeriji dok je zemlju potresala kriza, Cameronov glasnogovornik je izjavio da premijer ima određeni broj uloga i odgovornosti.
- Jedna od njih je ekonomija i promocija britanskog poslovanja, kazao je.
Dvoje visokih rukovodioca Murdochove korporacije dala su otkaz a medijski mogul porijeklom iz Australije je zatvorio svoj tabloid "News of the World" koji je bio u središtu skandala s prisluškivanjem. Također je odustao od dogovora da kupi visoko profitabilni satelitski emiter BskyB vrijedan 12 milijardi dolara.
Londonski policijski komesar Paul Stephenson dao je ostavku u nedjelju, suočen s navodima da su policijski službenici prihvatali novac od tabloida i da nisu dovoljno istražili optužbe za prisluškivanje koje su se počele pojavljivati još od 2005. godine.
Povod za njegovu ostavku bilo je otkriće da je odsjedao u jednoj luksuznoj banji gdje je Neil Wallis, bivši zamjenik urednika "News of the World", bio savjetnik za odnose s javnošću. Wallis, koji je također bio uposlen kao savjetnik u policiji, uhapšen je prošle sedmice zbog skandala s prisluškivanjem.
"Nisam imao nikakva saznanja o ovim sramotnim radnjama (prisluškivanja)", izjavio je Stephenson.
Ministrica unutrašnjih poslova Theresa May je izrazila zabrinutost u vezi potencijalnog sukoba interesa u državnoj policiji, koja je kritikovana zbog načina na koji se nosila s aferom prisluškivanja.
"Važno je da postoji razlika između istražitelja i istraživanih", rekla je May za BBC radio.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)