AKTUELNA PITANJA I DILEME U ISLAMU

Da li su muslimanima dozvoljene nagradne igre u Avazu, igranje bilijara i pikada, te istjecanje urina nakon mokrenja?

Arhiva 20.06.11, 12:50h

U posljednjem broju magazin Saff u rubrici Aktuelna pitanja i dileme muslimanskim vjernicima donosi odgovore na neke od čestih moralnih i vjerskih dvojbi

Bilijarski stol

Nagradne igre putem dnevnih novina

Selam! Moje pitanje je vezano za nagradnu igru Avaza koja je u toku, kakav je stav islama po tom pitanju?

Odgovara: Dr. Enes Ljevaković, fetva-i-emin

Es-selamu alejkum! Ako neko kupuje novine samo zato da bi učestvovao u igri, onda je to jedna vrsta igre na sreću uz učešće učesnika, u kojoj neki dobijaju, a većina gubi, isključivo na temelju lutrije, što nije dozvoljeno.

A ako osoba inače kupuje dotične novine, bez obzira da li se u njoj objavljivali nagradni kuponi kojima se učestvuje u izvlačenju nagrada, onda nije zabranjeno, već se eventualna nagrada tretira kao poklon nekim čitaocima od strane dotične novine.

Dakle, zavisi od namjere prilikom kupovine novine. Ako osoba nije kupovala dotičnu novinu prije organiziranja nagradne igre, očito je da je njena namjera učešće u igri uz participaciju učesnika od jedne KM koliko košta
novina, a takva igra nije dozvoljena.

Igranje bilijara, pikada, stonog fudbala u islamskim centrima

Es-selamu alejkum, cijenjeni profesore Ljevakoviću! Praksa velikog brojaislamskih centra na Zapadu jeste da seu prostorijama centara nalaze stolovi za bilijar, stoni fudbal, kao i da se igra pikado i sl. Postoji nekoliko motiva kojim se rukovode islamski centri u
opravdavanju ove prakse, a vjerujemo da su ova dva najbitnija:

1. Ovakve vrste zabave će privući značajan broj omladine u prostorije islamskog centra. Jer, ukoliko im se nešto ovakvo ne pruži u centrima, oni će to tražiti u raznim kafi ćima, diskotekama, salonima zabavnih igara...Na taj način će rjeđe posjećivati i sl.centre, a s tim i imati i manju mogućnost dolaska u kontakt sa osobama koje više drže do islama.

2. Od korištenja ovih zabavnih igara islamski centar može imati finansijsku korist. Najčešći način korištenja ovih igara jeste kupovanje žetona, a opet najčešće žeton kupuje onaj ko izgubi partiju ili onaj ko izaziva pobjednika. Ovdje je potrebno vrlo jasno naglasiti da niko od učesnika ne ostvaruje nikakvu materijalnu dobit od pobjeda koje ostvari.

Slobodni smo pretpostaviti da se ovdje ne radi o igrama na sreću jer je prije svega za ostvarenje pobjede potrebno znanje ili umijeće.

Također, kao posljedica igranja ne ostvaruje se nikakva materijalna dobit. U kontekstu gore kazanog molim Vas da mi odgovorite na sljedeća pitanja:

1. Da li je dopušteno iz gore spomenutih razloga posjedovati ovakve vrste zabave po islamskim centrima?

2. Da li je novac dobijen od prodaje žetona halal za potrebe islamskog centra?


Odgovara: Dr. Enes Ljevaković, fetva-i-emin

1. Nema šerijatske smetnje da islamski centri posjeduju navedenu opremu i sredstva budući da je namjera plemenita, a sredstvo dozvoljeno.

2. Zarada od prodatih žetona je dozvoljena, nije u pitanju kocka niti neka nedozvoljena igra. Sve je u okviru dozvoljenog: i navedena igra, a i ostvarena dobit
od prodaje žetona. Nije bitno ko od igrača plaća žeton, pobjednik ili gubitnik, to je stvar njihovog dogovora. Ne bi bilo dozvoljeno da se neko kladi na nekog igrača u igri i na taj način ostvari zaradu. (www.rijaset.ba, Pitanja i odgovori)

Isticanje mokraće nakon mokrenja

Dešava mi se da, najmanje dva ili tri puta u toku dana, neposredno nakon mokrenja ili nešto malo kasnije, osjetim izlazak nekoliko kapi mokraće. Nekada mi se to desi u toku vožnje ili u vrijeme obavljanja redovnih poslova, s tim da ne traje dugo. Interesuje me, da li sam obavezan koristiti krpu kao zaštitu za tijelo i odjeću od mokraće i uzimati abdest za svaki namaz?

Odgovara: Pravni kolegij portala www.islamweb.net

Ako si siguran u to da se radi o mokraći, a ne šejtanskom došaptavanju(vesvesi), i ako se isticanje ne dešava u kontinuitetu, tvoj status nije kao status osobe sa isprikom (sahib-i-uzura), kojoj se stalno pojavljuje nešto što kvari abdest (ili ima smetnje za čuvanje abdesta), naprotiv, tvoja obaveza je da sačekaš onoliko koliko je potrebno da mokraća isteče, a zatim se abdestiš i obaviš namaz. U tvom slučaju preporučljivo je korištenje krpe koja će spriječiti dospijevanje kapi mokraće na tijelo i odjeću, u suprotnom, dužan si očistiti mjesto kojeg je zahvatila mokraća i tek nakon toga uzeti abdest.

Dvije važne napomene:

1. Osoba sa isprikom / sahib-i-uzur,dužna je uzeti abdest za svaki namaski  vakat i klanjati namaz, makar joj se u međuvremenu pojavilo nešto što inače kvari abdest.

2. Osobi koja ima vesvese u vezi sa isticanjem mokraće, preporučuje se da nakon mokrenja donji veš pospe sa nekoliko kapi vode kako bi se na taj način izbjegle bilo kakve nedoumice u vezi s tim.

(DEPO/Saff)