Glasnogovornik MUP-a Ivo Kotevski izjavio je na konferenciji za novinare da je prilikom hapšenja lidera stranke Ujedinjeni za Makedoniju Boškovskog u njegovom automobilu pronađeno 100.000 eura. Sumnja se da je novac bio namijenjen plaćanju troškova predizborne kampanje.
Kotevski je saopćio da je u proteklom periodu Boškovski bio predmetom posebnih istražnih radnji zbog sumnje da je zloupotrijebio svoj položaj i da nezakonito finansira kampanju.
MUP posjeduje još dva dokumenta koji ukazuju da je Boškovski na nezakonit način dobio 10.000 i 20.000 eura, što je također upotrijebljeno u kampanji.
U tri slučaja je Boškovski pare dobijao od iste osobe, čiji identitet nije saopćen.
Radi se, kako je rečeno, o krivičnom djelu za koje je propisana najmanja kazna zatvora od tri do pet godina zatvora.
Boškovski je bio ministar unutrašnjih poslova u vladi VMRO-DPMNE od 1998. do 2002. godine kada je premijer bio Ljupčo Georgijevski.
Na toj funkciji je bio u vrijeme konflikta s Albancima 2001. godine i zbog jedne akcije policijskih snaga kod skopskog sela Ljuboten, u koju je bilo ubijeno 10 Albanaca, navodno civila, Boškovski je bio optužen pred Haškim tribunalom. Poslije tri i po godine provedene u pritvorskoj jedinici Tribunala u Scheveningenu oslobođen je optužbi.
Tokom 2009. godine napustio je VMRO-DPMNE i formirao svoju stranku Ujedinjeni za Makedoniju, čiji je bio lider i žestoki kritičar vlasti.
Na predsjedničkim izborima u Makedoniji 2009. godine bio je kandidat i zauzeo treće mjesto, a na jučer završenim vanrednim parlamentarnim izborima njegova stranka je prošla nezapaženo, javio je Tanjug.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)