Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Mitar Novaković rekao je "Glasu Srpske" da na fakultetima ovog univerziteta ima svega oko deset odsto studenata iz zemalja izvan Srpske, a to su uglavnom mladi iz Crne Gore, Srbije, Makedonije i Hrvatske.
- Nema mnogo studenata na našim fakultetima koji su nisu iz RS, a i ako ih ima, to su većinom studenti iz zemalja u regionu ili iz FBiH. Još uvijek nemamo dobro uspostavljenu razmjenu studenata na nivou semestra ili godine, tako da naše studente šaljemo na mjesec-dva u inostranstvo, i obrnuto, studenti koji dođu ovdje ne ostaju duže od ovog perioda - istakao je Novaković.
Prema njegovim riječima, iako se već godinama radi na raznim projektima za poboljšanje razmjene studenata, još uvijek se na našim prostorima nije krenulo u "pravu priču" razmjene.
Prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta u Banjaluci Valerija Šaula rekla je "Glasu Srpske" da tek nešto više od 100 stranih studenata trenutno završava jedan ciklus studija na ovom Univerzitetu.
- Na našim fakultetima najviše studenata ima sa prostora bivše Jugoslavije, te iz Austrije, Njemačke, Bugarske i Grčke, koji studiraju slovenske jezike ili su našeg porijekla, pa posjeduju osnovno znanje srpskog jezika, te se tako mogu nesmetano uključiti u nastavu - istakla je Šaula.
Dodala je da najviše stranih studenata ima na Akademiji umjetnosti i Medicinskom fakultetu.
- Neophodno je obezbijediti adekvatne smještajne kapacitete koji bi isključivo služili za studente iz drugih zemalja, i koji bi bili na raspolaganju kada god se za to ukaže potreba, kao i savremenu opremu i adekvatno obučene kadrove, te poseban fond za finansiranje troškova putovanja i boravka dolazećih nastavnika saradnika i studenata - istakla je Šaula.
Sličnog mišljenja su i predstavnici studentskih organizacija u RS, koji naglašavaju da je neophodno obezbijediti više novca, kako bi se stekli bolji uslovi za strane studente, te povećala mobilnost studenata.
(GLAS SRPSKE/ds)