Kako se u obrazloženju Odluke navodi, Sud smatra da je donositelj Odluka - Vlada FBiH prekoračila ustavom utvrđenu nadležnost, zbog toga što je regulirala materiju koja spada u oblast socijalne politike i koja je u nadležnosti Parlamenta FBiH.
Predsjednica Ustavnog suda FBiH Kata Senjak saopštila je danas da je Sud ovu odluku donio nakon razmatranja zahtjeva bivše predsjednice FBiH Borjane Krišto za ocjenu ustavnosti spomenutog akta od 10. decembra 2010. godine i javne rasprave u ovom predmetu, održane 5. aprila ove godine.
U podnesenom zahtjevu navodi se da je Vlada FBiH Odlukom privremeno uredila pitanje penzionera spomenutih kategorija koji su otpušteni iz aktivne vojne službe ili im nije produžen profesionalni ugovor zbog racionalizacije i smanjenja brojnog stanja.
Kako se dalje navodi, osporenim članom 8. Odluke je propisano da osobe koje su samovoljno napustile bivšu vojsku, ili su dobile otpremninu, ili su koristile druge pogodnosti..., osim ako su dobile donaciju ili otpremninu u vrijednosti manjoj od 6.000 KM, ne mogu ostvariti pravo na starosnu penziju pod povoljnijim uvjetima.
Polazeći od ustavnih odredbi kojim je regulirano pitanje podjele nadležnosti između zakonodavne i izvršne vlasti, Ustavni sud FBiH je ocijenio da je cijela Odluka u nesaglasnosti s Ustavom FBiH, a ne samo njen član 8. u dijelu koji regulira dobivene donacije ili otpremnine.
Ustavni sud FBiH objavio je još dvije odluke koje se, takođe, tiču razgraničenja nadležnosti između zakonodavne i izvršne vlasti.
Sud je odlučujući o drugom zahtjevu bivše predsjednice FBiH Borjane Krišto utvrdio da je Uredba o plaćanju troškova medicinskog vještačenja iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u nesaglasnosti s Ustavom FBiH.
Istovremeno, Sud je ostavio mogućnost, kao prijelazno rješenje, da se u roku od tri mjeseca od objavljivanja spomenute odluke u Službenim novinama FBiH zakonom uredi materija koja je regulirana osporenom uredbom, te da se ta uredba može primjenjivati u ostavljenom tromjesečnom periodu.
Ustavni sud FBiH je odlučujući o zahtjevu općinskog načelnika Konjica Emira Bubala za zaštitu prava na lokalnu samoupravu utvrdio da se Odlukom o šumama povređuje pravo Opštine Konjic na lokalnu samoupravu, "jer Vlada FBiH nije imala ustavni i zakonski temelj da Odlukom uređuje oblast šumarstva".
I u ovom slučaju Sud je ostavio mogućnost da se u roku od šest mjeseci od objavljivanja spomenute odluke u Službenim novinama FBiH zakonom uredi materija koja je regulirana osporenom uredbom, a da se do tog utvrđenog roka ova uredba može primjenjivati.
I u prethodna dva slučaja Ustavni sud FBiH je konstatovao da je Ustavom FBiH propisano da je Parlament FBiH, među ostalim, nadležan za "donošenje zakona o vršenju funkcija federalne vlasti", te da je Vlada FBiH donošenjem osporenih akata prekoračila ustavom utvrđenu nadležnost.
(FENA/ds)