STRANKE IZ RS-A NE PODRŽAVAJU REZOLUCIJU HNS-A

Da su u Rezoluciji naveli da je RS nedodirljiva, podržali bismo je!

Arhiva 20.04.11, 10:32h

Očito da se situacija u Federaciji BiH koristi za promjenu Dejtonskog sporazuma, smatraju lideri PDP-a i SDS-a

mladen ivanicPredsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić ocijenio je da je Rezolucija Hrvatskog narodnog sabora suprotna interesima Republike Srpske i da predstavlja najdirektniji udar na Dejtonski sporazum.

On je rekao da je očito da se situacija u Federaciji BiH koristi za promjenu Dejtonskog sporazuma, a ne Vašingtonskog, dodajući da RS nema problem sa ravnopravnošću sva tri konstitutivna naroda, već samo Federacija BiH.

Prema njegovim riječima, Rezoluciju ne treba podržati, jer zadire u interese RS.

- Da se negdje u Rezoluciji HNS-a kaže da je RS nedodirljiva, ja bih je podržao, dok god se to ne kaže ja nisam za takve rezolucije, poručio je Ivanić.

Hrvatski narodni sabor danas je u Mostaru usvojio Rezoluciju u kojoj se, između ostalog, navodi da "detaljna reforma Ustava BiH, koja će obezbijediti institucionalnu ravnopravnost i novu administrativno-teritorijalnu organizaciju i uključivati federalnu jedinicu sa hrvatskom većinom može garantovati istinsku ravnopravnost hrvatskog naroda"           

S druge strane Srpska demokratska stranka neće dati podršku Rezoluciji Hrvatskog narodnog sabora ukoliko ovaj dokument podrazumijeva promjenu dvoentitetske dejtonske strukture BiH, poručio je predsjednik SDS-a Mladen Bosić.

Bosić je rekao da Rezolucija u dijelu koji se odnosi na teritorijalno preuređenje BiH podsjeća na formulaciju iz Prudskog sporazuma i da ovakvim prebacivanjem problema unutrašnje organizacije Federacije na čitavu BiH Hrvati neće pronaći partnera u SDS-u, ali ni u ostalim strankama iz RS.

- Očekivao sam da će Hrvatski sabor izaći sa jasnim zahtjevima koji imaju veze sa realnim mogućnostima, a to se prije svega odnosi na otvaranje razgovora sa partnerima unutar Federacije BiH, odnosno problema koji su po Hrvate proistekli iz Vašingtonskog sporazuma, rekao je Bosić.

Prema njegovim riječima, Hrvati su rekli da žele promjenu Dejtonskog, a ne Vašingtonskog sporazuma, a da su imali načina da dogovore prekompoziciju sa Bošnjacima unutar Federacije BiH, oni bi do sada izašli sa takvim zahtjevom.

- Ovako, želeći da prebace pitanje na čitavu BiH i samim tim i RS, dovode nas u situaciju da se jasno odredimo prema takvim zahtjevima, a to znači da ne dolaze u obzir nikakvi razgovori oko promjene dvoentitetskog uređenja BiH, rekao je Bosić.

Potpredsjednik Republike Srpske Emil Vlajki ocijenio je da će nakon Rezolucije nastati period oštre političke krize koji može rezultirati žestokim konfrontacijama.

- Dobro je da se išlo tim putem, ali je izvjesno da to Bošnjaci neće prihvatiti i mislim da će se ionako oštra politička situacija radikalizovati, rekao je Vlajki.

(SRNA/md)