REAKCIJE NA PRESUDU HRVATSKIM GENERALIMA

'Ne priznajemo presudu, ona ne stvara osjećaj pravde'

Arhiva 15.04.11, 15:17h

Hrvatska demokratska zajednica BiH najoštrije osuđuje nepravomoćnu presudu Haškog suda kojom su hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač osuđeni na 24, odnosno 18 godina zatvora. Posebno odbacuju kvalifikaciju presude "udruženi zločinački pothvat“, jer taj koncept, kako navode, krši pravna načela i proglašava optuženog krivim za djelo koje nije sam počinio i nije namjeravao počiniti

gotovina cermak markac

IVAN ZVONIMIR ČIČAK: GOTOVINA I MARKAČ PLATILI CIJENU ZA ZLOČINE NAKON 'OLUJE'

Predsjednik hrvatskog helsinškog odbora (HHO) Ivan Zvonimir Čičak rekao je Hini da su Gotovina i Markač nažalost platili cijenu za zločine nakon 'Oluje'.

"Ono što je sudac Alfons Ori govorio uglavnom se znalo, samo niko u Hrvatskoj za to nije procesuiran. Nitko ne osporava da su se nakon Oluje događali zločini, no, nažalost, cijenu za to platili su Gotovina i Markač", rekao je Čičak koji smatra da je Gotovini bitna otežavajuća okolnost bila to što je bježao.

"Onaj ko bježi indirektno priznaje da se osjeća krivim ili odgovornim", rekao je, ocijenivši da je Gotovina trebao ostati u Hrvatskoj i braniti se.

Predsjednik HHO-a smatra da Markač odgovara za ono zašto su drugi krivi, primjerice za ubistva civila u Gruborima. Tvrdi da Markač apsolutno nema veze s tim zločinom, ali ga se tereti po zapovjednoj odgovornosti.

JOSIPOVIĆ: Pravni akt koji šokira

Ivo JosipovićPredsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je kako je osuđujuća presuda za generale Gotovinu i Markača s obrazloženjem i kaznom, a posebice postojanjem teze o zajedničkom zločinačkom poduhvatu ozbiljan i pravni akt koji šokira.

Josipović je novinarima nakon današnje presude Haškog suda trojici hrvatskih generala izjavio kako su oni osuđeni za teška kaznena djela te da i mnogi građani takvu presudu teško prihvaćaju i razočarani su. No presuda ma kakva ona bila ne dovodi u pitanje, kazao je Josipović, legalitet i legimitet Domovinskog rata i svih vojnih operacija koje su vođene.

Josipović je rekao da je Hrvatska svjesna da su se u Domovinskom ratu događali zločini na svim stranama te da ih bez obzira tko ih je počinio tretira hrvatsko pravosuđe.

Predsjednik je kazao kako Hrvatska poštuje međunarodni pravni poredak te očekuje da će u žalbenom postupku mnoge od teza iznesenih u presudi biti temeljito ispitane, pa i pobijene.

Ako presuda bude pravomoćna i u njoj budu navedena imena ostalih članova udruženog zločinačkog pothvata, Čičak smatra da će, "slijedom pravne logike", njih morati goniti državno odvjetništvo.

  "Doista mislim da su s obzirom na funkciju, po zapovjednoj odgovornosti, od Gotovine i Markača odgovorniji Ivan Jarnjak kao tadašnji ministar unutarnjih poslova i Mate Laušić kao šef vojne policije", rekao je.

ZORAN MILANOVIĆ: NE BI DOBILI VISOKE KAZNE DA JE HRVATSKA NAKON OLUJE FUNKCIONIRALA KAO PRAVNA DRŽAVA

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović izjavio je da njegova stranka ne priznaje inkriminaciju udruženog zločinačkog pothvata, ali i naglasio da generali ne bi dobili visoke kazne (24 i 18 godina zatvora) da je Hrvatska nakon operacije Oluja funkcionirala kao pravna država.

"Inkriminacija udruženog zločinačkog pothvata nešto je što ne priznajemo i nećemo priznati, ali nažalost generali su u prvom stupnju dobili ovoliku kaznu zato što Hrvatska nakon Oluje nije funkcionirala kao pravna država, nisu kažnjavani zločini", rekao je Milanović novinarima u Saboru.

"Da je Hrvatska tada funkcionirala kao država (generali) ne bi morali plaćati tuđi dug. Sada plaćaju tuđi dug", dodao je.

Istaknuo je da je haška presuda ostavila gorak okus, da se Hrvatska našla u neugodnoj situaciji koju ne želi, ali da to državu i njezin narod neće "zaviti u crno".

"Kao hrvatski političar uvijek ću to (udruženi zločinački pothvat) odricati i negirati i reći da to nije tako, ali da je Hrvatska pala na testu zrelosti nakon Oluje i da zbog toga danas neki generali moraju vraćati tuđi dug to je činjenica", poručio je Milanović.

HEBRANG: SADA VIDIM DA SU BILE DVIJE 'OLUJE'

Potpredsjednik HDZ-a Andrija Hebrang, komentirajući presudu hrvatskim generalima u Hagu, istaknuo je da u akciji "Oluja", u kojoj je on učestvovao, nije bilo protjerivanja, ni rušenja.

"Bio sam učesnik 'Oluje', ali sada vidim da su bile dvije 'Oluje', ona u kojoj smo mi bili, u toj Oluji nije bilo protjerivanja", izjavio je Hebrang u Hrvatskom saboru.

Dodao je da je bio u Kninu 6. avgusta (1995.), te da nijedna kuća nije bila srušena.

"Zapovijed predsjednika Tuđmana bila je sačuvati civile, ne treba mi prazna hrvatska zemlja", rekao je Hebrang.

HDZ 1990: NEPRIHVATLJIVA KVALIFIKACIJA O UDRUŽENOM ZLOČINAČKOM POTHVATU

HDZ 1990 zaprepašten je osuđujućim prvostupanjskim presudama s višegodišnjim kaznama Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, saopšteno je iz Ureda za informiranje te stranke.

HDZ 1990 drži potpuno neprihvatljivim kvalifikaciju o "udruženom zločinačkom pothvatu" u kojem "su navodno učestvovali hrvatski generali kao kaznenom djelu koje dovodi u pitanje opravdanost i legalnost Oluje te baca krivicu i na sve sudionike te akcije".

"Opšte poznata stvar je da je Oluja bila legitimna oslobodilačka vojna i redarstvena akcija koja je konačno dovela do oslobađanja Republike Hrvatske. Hrvati u BiH su posebno osjetljivi na kriminaliziranje Oluje jer je ona omogućila i stvaranje pretpostavki za vojne operacije koje su dovele i do postizanja mira u Bosni i Hercegovini.

Očekujemo da u drugostupanjskom postupku Sud u Den Hagu razmotri sve relevantne činjenice za ovaj proces i u skladu s njima donese pravednu presudu hrvatskim generalima, a mi se nadamo da će ona biti oslobađajuća", navodi se u saopštenju.

HDZ BIH: HRVATI KRIVI ŠTO SU OSNOVALI NEZAVISNU REPUBLIKU HRVATSKU

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH najoštrije osuđuje nepravomoćnu presudu Haškog suda kojom su hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač osuđeni na 24, odnosno 18 godina zatvora.

"Ovom nepravomoćnom i nepravednom osudom, Hrvati su krivi što su osnovali nezavisnu Republiku Hrvatsku i što su se obranili u Domovinskom ratu", stoji u današnjem HDZ-ovom saopštenju.

Iz spomenute stranke posebno odbacuju kvalifikaciju presude "udruženi zločinački pothvat“, jer taj koncept, kako navode,  krši pravna načela i proglašava optuženog krivim za djelo koje nije sam počinio i nije namjeravao počiniti. Drugi je razlog da se ta kvalifikacija ne temelji na međunarodnom običajnom pravu.

"Samo ako se osude pravi počinitelji, pravda može biti zadovoljena, a ako se osude nevini, kao što je to slučaj s časnim hrvatskim generalima Gotovinom i Markačem, to onda nije pravda, već nepravedna optužba napadnute države, a time i njezinog naroda. A ovakva nepravda ne pridonosi uspostavi povjerenja i mira, već može biti uzrok novim podjelama i ozbiljnim nesporazumima", navodi se u saopštenju.

ŠEPAROVIĆ: JUNAK NAŠE ODBRANE

Predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva i nekadašnji hrvatski ministar vanjskih poslova Zvonimir Šeparović izjavio je  kako se u Hagu dogodila strašna nepravda te da presudu hrvatskim generalima Gotovini i Markaču Hrvatska ne može mirno prihvatiti jer je riječ o dubokoj politizaciji suda, prenosi Hina

"Junak naše obrane, koji je čist kao suza i bio žestok u čuvanju reda danas je razapet od sramnoga Haaškog suda, koji ne prepoznaje istinu niti mu je stalo do istine", izjavio Šeparović, dodavši da je takvom presudom obezvrijeđena hrvatska žrtva, a obrana pretvorena u zločin. Sve je ovo samo dokaz, kako je rekao, da nastavljaju s našim osporavanjem i da nam ne dopuštaju da dišemo.

Po Šeparovićevim riječima "zajednički zločinački pothvat" za koji su osuđeni Gotovina i Markač je čista konstrukcija koja se ne može u pravu održati, jer je riječ o dubokoj nezakonitosti. Jedan sastanak na Brijunima na kojem je planirano oslobađanje hrvatskog područja proglašen je "zajedničkim zločinačkim pothvatom". To je zaista nečuveno, rekao je.

Upozorava da je najstrašnije što se u Hagu sudilo mrtvima. "To se u istoriji nije nigdje dogodilo, nego pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, da se sudi prvom hrvatskom predsjedniku Tuđmanu, stvaraocu i osloboditelju države", rekao je Šeparović, usporedivši to kao da se sudilo Ataturku ili Garibaldiju za ujedinjenje Italije.

Šeparović je izrazio na kraju nadu da će presude u žalbenom postupku biti izmijenjene.

PUHOVSKI: POLITIČKA ZLOUPOTREBA

Bivši predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora (HHO) i svjedok Tužiteljstva Žarko Puhovski smatra da je Haški sud sva događanja sagledao kroz političku zlouporabu vlasti u vojnoj izvedbi generala Gotovine i Markača, a da je kod oslobađajuće presude za generala Čermaka presudio upravo politički element.

Puhovski ističe kako iz obrazloženja presude proizlazi zaključak da se zločin dogodio na Brijunima, a da je Čermak oslobođen jer nije bio na sastanku državnog i vojnog vrha uoči Oluje na Brijunima.

"Činilo mi se cijelo vrijeme da je najslabija karika Tužiteljstva optužnica prema Gotovini a on je dobio najveću kaznu, te da je najjače dokaze Tužiteljstvo imalo u odnosu prema generalu Čermaku, a on je oslobođen", rekao je Puhovski.

Smatra kako je u širem smislu zabrinjavajuće to što sud tvrdi da je vlast zlouporabljena na svim razinama, od bivšeg predsjednika Tuđmana do generala Markača, dok se užem smislu prenaglašava granatiranje i govori da je ono bilo glavni razlog za bijeg stanovništva.

Pritom se, podsjeća Puhovski, potpuno zanemarilo da je general Gotovina već u roku od 24 sata nakon Oluje bio u BiH.

gotovina cermak markac1BORKOVIĆ: PRESUDA HRVATSKOJ DRŽAVI

"Ovo je presuda hrvatskoj državi", ocijenio je presudu hrvatskim generalima posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković.

Borković, poznatiji kao Mladi Jastreb, smatra da su u presudi vidljive političke konotacije i da je riječ o pokušaju legalizacije tzv. krajine kao legalne tvorevine unutar Hrvatske te svojevrsnoj nagradi Srbiji za gubitak Kosova.

Bivši pomoćnik hrvatskog ministra unutarnjih poslova za temeljnu policiju Joško Morić izrazio je veliko razočaranje presudom posebice jer, kako kaže, kao učesnik događaja zna da generali Gotovina i Markač nisu počinili kaznena djela za koja su nepravomoćno osuđeni.

"S obzirom na izlaznu strategiju suda i činjenicu da su trojica generala jedini optuženici iz Hrvatske mislim da je na donošenja odluke i odmjeravanje kazne očigledno utjecala politika", zaključio je Morić koji je na suđenju bio svjedok obrane trojice hrvatskih generala.

GRUBIŠIĆ: NE PRIZNAJEMO PRESUDU

Hrvatski saborski zastupnik HDSSB-a Boro Grubišić izjavio je da njegova stranka ne priznaje osuđujuću hašku presudu hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču kao učesnicima udruženog zločinačkog pothvata, jer presudu smatra sramotnom, a odgovornom za nju smatra "izdajničko i slugansko" ponašanje hrvatske politike od 2000. godine naovamo.

"Ne priznajemo ovu presudu, ovo je žalost i sramota, prije svega hrvatske vlade. Ali hrvatski narod će znati ocijeniti tko se ponaša izdajnički, sluganski prema Europi, Srbiji, prema Dodiku u Republici Srpskoj. Ovdje je sve jasno", izjavio je Grubišić novinarima u Saboru.

Presudu vidi i kao potvrdu da je Haški sud politički sud, kao i da su hrvatske vlade propustile učiniti sve kako bi oborile optužbe za zločinački pothvat.

Mimomir Žužul, svjedok obrane na suđenju hrvatskim generalima rekao je Hini nakon izricanja presude kojom su Ante Gotovina i Mladen Markač proglašeni krivima a Ivan Čermak oslobođen odgovornosti, da je ovo tek prvo poluvrijeme i da iskustvo pokazuje da su u drugostupanjskoj presudi mogući drastični zaokreti.

"Kao i ogromna većina građana Hrvatske razočaran sam presudom ali, iskreno, nisam iznenađen", rekao je bivši hrvatski ministar vanjskih poslova Žužul.

Smatra da se Republika Hrvatska, sva njezina tijela, advokatski timovi i obitelji osuđenih generala, kojima je sada najteže, trebaju postaviti kao da je ovo doista prvo poluvrijeme.

"Iz dosadašnjeg iskustva može se lako zaključiti da su u drugostupanjskoj presudi mogući drastični preokereti", ustvrdio je Žužul.

Da bi došlo do takvoga okreta, uz dobru pravnu pripremu braniteljskog tima, smatra Žužul, potrebna je podrška države kako bi se isključili oni politički elementi koji utječu na presudu.

Žužul nije želio komentarisati dijelove presude o zajedničkom zločinačkom pothvatu i nezakonitom granatiranju gradova. "Ja sam kao svjedok bio na sudu i iznio o tome sve što znam. Apelirao bih na razuman pristup kako bi drugostupanjska presuda bila drugačija", rekao je Žužul.

ŠKARE OŽBOLT: OVA PRESUDA NE STVARA OSJEĆAJ PRAVDE

Predsjednica Demokratskog centra Vesna Škare Ožbolt, koja je u Hagu bila svjedok obrane hrvatskih generala, šokirana je visinom kazne i obrazloženjem presude o postojanju udruženog zločinačkog pothvata.

"Ova presuda ne stvara osjećaj pravde, no nema predaje jer predstoji nastavak pravne bitke. Očekujem da će obrane u žalbenom postupku uspjeti srušiti tu tezu koja ne stoji", kazala je Škare Ožbolt koja je 1995. u vrijeme akcije "Oluja" bila pomoćnica predstojnika ureda
tadašnjeg predsjednika Republike Franje Tuđmana, zadužena za pregovore sa Srbima.

Predsjednik Akademije pravnih znanosti Željko Horvatić izjavio je za Hinu da je prvostupanjska presuda Gotovini i Čermaku i obrazloženje u pogledu udruženog zločinačkog pothvata neprihvatljiva za hrvatsku državu i hrvatske građane.

Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nije bio Hini dostupan za izjavu jer je u inostranstvu, a Tomislav Jakić iz njegovog ureda kazao je kako Mesić ne želi komentirati prvostupanjsku presudu niti je to ikada činio.

 Svjedok haaškog suda, nekadašnji pomoćnik zapovjednika ATJ Lučko, Željko Sačić šokiran je haaškom presudom za generale Gotovinu i Markača i smatra to još jednom tragedijom hrvatskog naroda, dok pozdravlja oslobađajuću presudu za generala Čermaka.

"Sve kvalifikacije u optužnici su apsolutno neprihvatljive i prepune neistina i treba ih se pokušati pobiti, pravni temelj za to trebaju biti odluka Ustavnog suda o tome da je Oluja legitimna vojna akcija kao i saborske deklaracije o Oluji i Domovinskom ratu", kaže Sačić.

To treba biti pravni temelj za međunarodno-pravnu, političku i diplomatsku akciju kako bi se spriječilo krivotvorenje istorije gdje je od žrtve napravljen agresor a legitimna akcija proglašena zločinačkim pothvatom.

Sačić kaže kako se time inkriminira Tuđman, učesnici Oluje i cijeli narod zbog čega je poljuljan kredibilitet Hrvatske u očima međunarodne zajednice.

Pozvao je sve da se sutra odazovu na skup na središnjem zagrebačkom trgu kako bi tim oblikom neposredne demokracije odlučili kako dalje postupati.

Predsjednik Pokreta Stop progonu hrvatskih branitelja Zvonimir Trusić rekao je danas na Trgu bana Josipa Jelačića nakon prijenosa presuda hrvatskim generalima iz Haaškog suda, da nakon današnjeg dana više ništa neće biti isto.

Trusić je ispred nekoliko hiljada okupljenih koji su glasnim negodovanjem izrazili nezadovoljstvo presudama pozvao sve u borbu protiv onih koji su hrvatsku državu doveli u ovakvo stanje, što je su okupljeni burno pozdravili.

Najavljuje kako će idućih dana objaviti koje će akcije poduzeti pozvavši sve da im se pridruže.

"Neću učiniti nijedan pogrešan potez, ali vratit ćemo Hrvatima ono što im pripada. To je vjera u Boga, u svoju državu, narod i dostojanstvo koje su nam pogazili", istaknuo je Trusić.

HSP: GENERALI PLATILI DANAK NAIVNOSTI HRVATSKE VLASTI

Hrvatska stranka prava (HSP) je presudu Haaškog suda hrvatskim generalima ocijenila političkom, a ne pravnom odlukom, smatra da su generali platili danak naivnosti hrvatskih vlasti, a Vladu je pozvala na ostavku ocIjenivši kako više nema kredibiliteta jer nije zaštitila ni hrvatske interese niti rezultate Domovinskog rata.

Potvrdila su se predviđanja da će stradati simboli otpora u Domovinskom ratu i stajališta HSP-a da Haaški sud sudi po političkim kriterijima, kazao je predsjednik HSP-a Danijel Srb na konferenciji za novinare u sjedištu stranke. Ustvrdio je kako je neuspjeh  doživjela hrvatska politika koja je naivno vjerovala da će kroz suradnju s Haaškim sudom uspjeti dokazati da je hrvatska vodila obrambeni rat.

Činjenica da je general Ante Gotovina optužen i za prekomjerno granatiranje Knina, u situaciji kad nema nikakvih optužnica za prekomjerno granatiranje Vukovara i drugih hrvatskih gradova, ide u prilog tezi da se radi o političkom sudištu, kazao je Srb. O mjerilima suda govori i to što za zločine u Vukovaru nije odgovarao nitko, osim trojice srpskih oficira JNA, pri čemu je Šljivančaninu određena sramotno mala kazna od pet godina, rekao je.

- Takvom presudom de facto se sudi cijeloj Hrvatskoj - kazao je navodeći i kako je time, nažalost, definiran karakter rata u Hrvatskoj. Pozvao je na raspisivanje izbora što je prije moguće jer, rekao je, vlast mora snositi odgovornost za politiku u suradnji sa Haškim sudom.

Počasni predsjednik HSP-a Anto Đapić je podsjetio kako se HSP od 1996. do danas suprotstavljao svim oblicima suradnje s Haaškim sudom.

- Nakon rata nije bilo niti jednog ozbiljnog razloga, osim političkog nesnalaženja, na pristajanje i poticanje formiranja Haaškog suda bez njegove jasne uloge i ciljeva - kažnjavanja agresora na Hrvatsku i BiH. Kad smo pristali biti u 'istom košu' s agresorom, današnja presuda je samo logičan slijed te politike - kazao je Đapić i ustvrdio da odgovornost mora podijeli i lijeva i desna vlada.

- Sve je bilo podređeno famoznom ulasku Hrvatske u EU,  hrvatska vlada je ispunjavala svaku želju, nalog i hir haaške tužiteljice Carle del Ponte pa smo tonuli sve dublje u blato, a obrana generala svela se na obranu njihovih odvjetničkih timova - kazao je Đapić.

Ocijenio je kako je današnja presuda bez presedana politička presuda hrvatskom državnom vrhu iz 1995. godine. "Umjesto Tuđmana je osuđen Ante Gotovina", rekao je Đapić i dodao kako je bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nezakonito izručio transkripte i time počinio akt izdaje.

- Danas za sve optuživati Haaški sud je smiješno. Nije u redu da se sada igramo 'kamenih svatova' kad su vlade dopustile da im drugi određuju politiku, a danas očekuju suzdržanost da se ne bi poremetili pregovori s EU. Naš cilj je da se sruše pregovori sa EU i da Hrvatska pokaže dostojanstvo te odbije politike i HDZ-a i SDP-a -kazao je Đapić.

BRANITELJSKE UDRUGE: GOTOVINA, MARKAČ I ČERMAK HEROJI SU DOMOVINSKOGA RATA

- Hrvatski generali Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak heroji su Domovinskog rata i zapovjednici kakve bi poželio svaki narod u svojim redovima - tvrdi se u priopćenju iz Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskoga rata u povodu današnje prvostupanjske presude Haškoga suda ovoj trojici hravtskih generala.

- Hrvatski narod bio je izložen brutalnoj agresiji od ostataka jugokomunističkog režima s ciljem uspostave velike Srbije, što je trebao biti nastavak Versajskog sporazuma i dogovora na Jalti.

Zahvaljujući hrvatskim braniteljima, dr. Franji Tuđmanu i hrvatskim generalima, vojnoredarstvenom akcijom Oluja spriječeno je da se hrvatska država raskomada i završi kao plijen u velikoj Srbiji. Isto tako vojnoredarstvenom akcijom Oluja spašena je Bosna i Hercegovina i spriječena najgora humanitarna katastrofa poslije Drugog svjetskog rata.

Zločinački pothvat, kako Haški sud tretira Oluju, izmišljotina je koja ima za cilj dovesti hrvatsku, zbog geostrateškog položaja, u podređeni položaj i pretvoriti je u koloniju bez stvarnog suvereniteta.

Mi, hrvatski branitelji, pozivamo hrvatski narod na dostojanstvo i zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske.

Mi smo danas uz Gotovinu, Markača i Čermaka i uz njihove obitelji, i nema tog suda koji nas može uvjeriti u bilo kakvu njihovu krivicu - stoji u priopćenju iz Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskoga rata.

BEBIĆ: POLITIČKI JE PRESUĐENO DOMOVINSKOM RATU

Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić danas je za hašku presudu hrvatskim generalima rekao da je riječ o političkoj presudi Domovinskom ratu i legitimnim akcijama kojima je izborena sloboda i nezavisnost Hrvatske, naglasivši da generali Ante Gotovina i Mladen Markač, unatoč osuđujućoj presudi, nisu zločinci.

- Ovo je imanentno politička presuda našem Domovinskom ratu, našim oslobodilačkim akcijama. Poštujemo pravni sustav, ali ako u jednoj presudi nema ni jednog pozivanja na obranu, samo na argumentaciju tužiteljstva, onda je rezultat upravo prvenstveno politička presuda - izjavio je Bebić novinarima u Saboru.

Očekivao je oslobađajuću presudu, a na ovu osuđujuću, iako je nepravomoćna, nužno je, istaknuo je, da Hrvatska pokaže jedinstvo i udruženim snagama stane u obranu dostojanstva Domovinskog rata, operacije Oluja, generala te prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i ministra obrane Gojka Šuška, prije svega pravnim argumentima, ali i političkim i svim drugim legitimnim sredstvima.

- Predsjednik Tuđman je vodio naš narod u najtežim okolnostima borbe za nezavisnost, bio sam njegov suputnik i suradnik i ponosan sam na to i danas. Mi ne smijemo tu pokleknuti duhom, moramo ustrajati u našoj argumentaciji, u našoj snažnoj potpori generalima jer ni Gotovina ni Markač nisu nikakvi zločinci, oni su predvodili legitimnu, legalnu osloboditeljsku operaciju Oluja".

- Ako Franjo Tuđman po nekima snosi odgovornost, spreman sam je snositi i ja u punoj mjeri. Dosta je više ovoga što se čini Hrvatskoj. Moramo progovoriti svim istim glasom, istom snagom, jakom pravnom argumentacijom, ali i političkim sredstvima - naglasio je.

Ne tvrdi, kaže Bebić, da u Oluji nije bilo pojedinačnih zločina, "ali to nije bio nikakav organizirani zločinački pothvat koji je glavna teza i temelj ove presude u Haagu".

Istaknuo je da je Hrvatska vodila obrambeni rat, da nije osvajala niti ratovala izvan svojih granica, već "smo radili ono što svaki narod koji želi svoju slobodu i nezavisnost treba napraviti, ukoliko međunarodna zajednica to nije bila kadra".

Bebić je prigovorio i da u optužbama na račun Hrvatske nitko nije spomenuo da je 20 dana nakon genocida u Srebrenici isto prijetilo i Bihaću, koji je odblokiran upravo zbog Oluje, a u kojemu je, ističe, bilo sto tisuća ljudi ili deset puta više nego u Srebrenici.

- Zbog čega nam to neće priznati, nego samo tražiti način kako osuditi naše ljude, kako osuditi Hrvatsku i kako nas dovesti u priliku da se mi branimo za ono što je bilo legitimno i potrebno učiniti za slobodu svoje zemlje - naglasio je Bebić.

HSLS: PRESUDA DOKAZ DA JE HAAŠKI SUD POLITIČKI SUD

Predsjednik Hrvatske socijalno  liberalne stranke (HSLS) Darinko Kosor rekao je da HSLS nikada neće prihvatiti presudu o udruženom zločinačkom pothvatu te da je ona dokaz da je Haaški sud politički sud i da u međunarodnom pravu postoje različiti kriteriji za velike i male narode.

- Presuda haaškog suda jest presuda hrvatskoj državi. Stoga tražimo od Vlade RH da nas kao građane zaštiti te da učini sve da u žalbenom postupku ospori presudu radi naše djece, radi budućih generacija - naglasio je Kosor na konferenciji za novinare.

- Kao sukrivce u ovom postupku vidimo djelovanje bivšeg predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića te pasivnost u djelovanju svih vlada Republike Hrvatske od 2000. godine do danas - rekao je.

Na upit u kojem dijelu najviše zamjeraju bivšem predsjedniku Mesiću, Kosor je odgovorio "u svakom dijelu njegovog djelovanja po pitanju ovih procesa". "U djelovanju od kada je bio predsjednik RH sudjelovao je u svemu što je bila otegotna okolnost za donošenje ovakve presude", izjavio je Kosor.

Mi očekujemo jedinstvo svih hrvatskih političkih stranaka,  vlasti i oporbe, da svi kroz institucije hrvatske države uložimo napor kako bi u žalbenom postupku osporili veći dio presude koja je izrečena hrvatskim generalima, rekao je. Nitko od nas u HSLS-u ne spori da je nakon akcije bilo zločina, ali za to postoje pojedinci koji su krivi i njima se za to treba suditi, kazao je Kosor.

Presudu je na konferenciji za novinare komentirao i bivši predsjednik HSLS-a  Dražen Budiša. "Ona je doduše, nepravomoćna, ali kako sada stvari stoje, ja ne mogu reći da sam optimist u tom pogledu", kazao je Budiša. Rekao je da je na sam dan čitanja optužnice u Haaškom sudu rekao kako je ta optužnica "promašena, šuplja, neargumentirana, u nekim dijelovima apsurdna". "Sada to mogu reći i za ovu presudu", kazao je Budiša.

-Ima nas koji smo prije deset godina, suočeni s optužnicom protiv generala Gotovine vidjeli današnji dan - istaknuo je Budiša, dodajući da ipak nisu pomišljali na ovako drastičnu kaznu.

 - Baš zato što smo vidjeli današnji dan prije deset godina platili smo veliku cijenu, došli u sukob s koalicijskim partnerima, izgubili dio stranke ali smo se tada odgovorno ponašali upravo razmišljajući koje će biti posljedice za hrvatsku budućnost ako jednom ta optužnica završi i presudom - rekao je Budiša.

HSS-NHI: NE IZNENĐUJE NAS EPILOG SUĐENJA HRVATSKIM GENERALIMA

U povodu današnje prvostupanjske presude na Haškome sudu hrvatskim generalima Gotovimi, Čermaku i Markaču priopćenjem za javnost oglasio se HSS-NHI.

 "S obzirom na to da su optužnicu protiv hrvatskih generala pisali oni koji su podržavali politiku Slobodana Miloševića, HSS-NHI uopće nije iznenađen epilogom suđenja hrvatskim generalima.
Ono što nas iznenađuje jest nonšalantost i neodgovornost hrvatske državne politike prma ovome postupku.

 Ovo je suđenje Republici Hrvatskoj i svima onima koji su sudjelovali u njezinu stvaranju, a da je to tako potvrđuje i nepobitno nastojanje britanske politike i njenzinih obavještajnih službi da na bilo koji način spriječi izvođenje završne operacije 'Oluja', koja je donijela mir i Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini", tvrdi se u priopćenju iz Središnjice HSS-NHI-ja.

BRANITELJSKE I DRUGE UDRUGE: PRESUDA HRVATSKIM GENERALIMA NEPRAVEDNA

Više braniteljskih i drugih udruga, koje su se očitovale o presudi koja je danas na Haaškom sudu izrečena hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, ocijenile da je presuda nepravedna, sramotna i prvorazredni pravosudni skandal, te da je zajednički zločinački pothvat za koji su generali optuženi izmišljotina koja će imati teške i nesagledive posljedice za budućnost hrvatskoga naroda i Hrvatske.

Tako Koordinacija udruga proizišlih iz Domovinskog rata Hrvatske zajednice Herceg- Bosne (HZ HB) ističe da je "zločinački pothvat izmišljotina kojoj je cilj dovesti hrvatski narod i državu, zbog njezina geostrateškog položaja, u podređeni položaj i pretvaranje u koloniju bez stvarnoga suvereniteta".

Branitelji pozivaju na dostojanstvo i zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske i navode da je presuda generalima "još jedna u nizu nepravdi kojima je kroz povijest bio izložen hrvatski narod, kao malo koji drugi narod".

Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskoga rata djelatnika "Podravke" (UBIUDR) ističe da, se nakon sramotne presude hrvatskim generalima može samo još jednom ustvrditi - "Europa nas je drugi put izdala - prvi put kad nisu na vrijeme reagirali i zaustavili srpsko-jugoslavenskog agresora, a drugi put kad je Haški sud donio nepravednu presudu ljudima koji su branili i obranili hrvatsku državu, za koju je život položilo oko 15 tisuća nevinih ljudi".

Udruga hrvatskih liječnika dragovoljaca 1990. – 1991. pak "s gnušanjem odbacuje presude generalima Gotovini i Markaču izvučene iz glavne optužnice o zajedničkom zločinačkom pothvatu, što predstavlja potpuno izvrtanje činjenica". Odbacuje optužbu da se radilo o međunarodnom sukobu te očekuje od hrvatskoga državnog vrha da se oštro suprotstavi "toj sramotnoj presudi koja je nastala u sprezi dijela međunarodne zajednice, srpskog agresora i hrvatskih izdajnika na čelu s bivšim predsjednikom Mesićem".

Hrvatsko kulturno vijeće (HKV) smatra da su presude generalima Gotovini i Markaču prvorazredni pravosudni skandal koji će imati teške posljedice za međunarodno pravo te da odgovornost za presude snosi i hrvatska državna vlast u zadnjih deset godina, koja je, ističu, "bezpogovornim služenjem a ne suradnjom s ICTY-em, izdala hrvatske interese i omogućila politici zemalja koje su željele i žele propast hrvatskoj državi, da putem opisanoga suda ostvaruju svoje ciljeve".

Nadstranačka inicijativa i udruga "Volim Hrvatsku" ocijenila je da je presuda generalima Gotovini i Markaču i kvalifikacije koje su u njoj iznijete presuda Domovinskom ratu i Republici Hrvatskoj i imat će nesagledive i teške posljedice za budućnost Hrvatske i Hrvata. Za tu udrugu presuda je i "konačna potvrda postojanja zločinačkoga pothvata protiv suvereniteta Hrvatske, u kojem sinkronizirano djeluju EU i sud u Hagu". Dodaje da "Hrvatska nema što čekati, i da je vrijeme za prijevremene izbore i uspostavu moralne, domoljubne i odgovorne politike".

(FENA, BLIN MAGAZIN/tg)