- Sve te izjave i saopštenja boluju od stereotipa, koji ne polazi od problema u pravosuđu BiH, već od pristupa da je sve što je nametnuo visoki predstavik samo po sebi dato i odlično i ništa se ne može mijenjati - rekao je Radojičić novinarima u Banjaluci.
On je podsjetio da se u stotinama nametnutih odluka visokih predstavnika u proteklih 15 godina mnogo toga pokazalo kao pogrešno, što su priznali i mnogi strani zvaničnici.
- U zaključcima Narodne skupštine dati su stavovi o tome u kojim pravcima treba vršiti reformu pravosuđa BiH, a referendum je jedan vid demokratskog izjašnjavanja građana o ovom pitanju - rekao je Radojičić, dodajući da je ovo prilika da građani RS daju svoje mišljenje po tom pitanju.
On je rekao da jučerašnja odluka Narodne skupštine ide na Vijeće naroda, koje ima propisane rokove u kojima može da ocijeni povredu vitalnog nacionalnog interesa i da stavi veto.
Prema njegovim riječima, rok za održavanje referenduma ne može biti kraći od 30 dana ni duži od šest mjeseci od stupanja na snagu odluke, što se dešava nakon što ona prođe sve faze, uključujući Vijeće naroda i eventualno Ustavni sud RS.
- Nemoguće je precizirati datum, jer su svi rokovi u vezi sa Vijećem naroda i Ustavni sudom dosta fluidni i mogu potrajati mjesec danas i više - rekao je Radojičić.
Narodna skupština RS usvojila je juče odluku o raspisivanju referenduma u RS na kojem bi se građani izjasnili da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, te njihovu neustavnu verifikaciju u parlamentu BiH.
(Agencije/ds)