FOTO/MAŠINSKI FAKULTET U SARAJEVU

Počelo dvodnevno savjetovanje o reformi bolonjskog procesa

Arhiva 14.04.11, 14:59h

Dvodnevno peto savjetovanje o reformi visokog obrazovanja o temi "Daljnji trendovi reforme visokog obrazovanja po bolonjskim principima", u organizaciji Univerziteta u Sarajevu, počelo je danas u Sarajevu, a referate o ovoj temi iznijet će brojni profesori iz BiH, regiona i svijeta

Dvodnevno savjetovanje o reformi bolonjskog procesaRektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Faruk Čaklovica kazao je da je osnovni cilj ovakvih savjetovanja prezentacija rezultata u reformi visokog obrazovanja.

Čaklovica je u referatu govorio o finansiranju visokog obrazovanja ukazujući na činjenicu da je visoko obrazovanje asimetrično i decentralizirano po entitetima i kantonima u Federaciji BiH zbog čega je potrebno finanisranje univerziteta uskladiti.

Prorektorica za nastavu Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Slavenka Vobornik naglasila je da bolonjski proces ni u Evropi još nije završen, a zvanično je počeo 1999. U BiH taj proces počeo je kasnije, a osim toga BiH ima manje resurse pa je taj proces još više otežan.

"Ciljna godina za provođenje bolonjskog procesa sada je 2020. godina, s tendencijom da reforma traje trajno, jer se univerziteti moraju prilagođavati  vremenu u kojem djeluju", dodala je Vobornik.

Potvrdila je trajnu opredijeljenost Univerziteta u Sarajevu za reforme u oblasti visokog obrazovanja, ali i izrazila nadu da će dvodnevno savjetovanje pomoći da se sagledaju svi problemi u ovoj oblasti i odrede smjernice i prioriteti budućeg djelovanja.

Premijer Kantona Sarajevo Fikret Musić u obraćanju profesorima, studentima i ostalom akademskom osoblju, istaknuo je da je vidljivo da su mnoge obaveze koje proizilaze iz obrazovne reforme realizirane, ali potrebno  je raditi na integraciji Univerziteta u Sarajevu i donošenju zakonodavne regulative u oblasti finansiranja i kriterija za finansiranje visokoškolskih ustanova.

Dvodnevno savjetovanje o reformi bolonjskog procesa

"Potrebno je posvetiti se i optimalnoj upisnoj politici naspram tržišta rada i osigurati uvjete za realizacijui atraktivnih studijskih programa", naglasio je Musić

Kao osnovi problem u visokom obrazovanju naveo je nepostojanje jedinstvene legislative u BiH te sufinansiranje i harmoniziranje visokog obrazovanja.

Emir Suljagić, ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, istaknuo je da su pred reformom obrazovanja tri važna procesa koja treba završiti.

"Kao prvo to je izmjena zakonodavnog okvira, koje će možda značiti pisanje potpuno novog zakona o visokom obrazovanju, zatim proces integracije Univerziteta u Sarajevu, jer se UNSA sastoji od 24 fakulteta, univerzitet je razjedinjen i fizički nije na jednom mjestu. Treći proces koji je potrebno uraditi jest proces akreditacije koji će omogućiti bh. studentima da budu konkurentni i na tržištu izvan granica BiH", pojasnio je Suljagić.

Naglasio je da u reformi obrazovanja nema brzih rješenja te da ona ne dopušta radikalne poteze.

U petak, 15. aprila, drugog dana savjetovanja, izlaganje referata će po grupacijama biti organizirano na Farmaceutskom fakultetu (Grupacija medicinskih nauka), Arhitektonskom i Građevinskom fakultetu (Grupacija tehničkih nauka), Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije (Grupacija društvenih nauka), Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja (Grupacija humanističkih nauka), Šumarskom fakultetu (Grupacija prirodno-matematičkih i biotehničkih nauka), te u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu (Grupacija umjetnosti).

(FENA/md)