PRVI I POSLJEDNJI LET GORANA IVANKOVIĆA

Utrčao u avion da pred put prevaziđe strah od letenja

Arhiva 12.04.11, 13:50h

Preliminarni, zasada nepotvrđeni rezultati istrage avionske nesreće kod Mrčajevaca, u kojoj su poginuli pilot i vlasnik “cesne 172” Milun Vukolić (60) i njegovi saputnici Boro Ilić (49), Dragutin Đorem (36) i Goran Ivanković (34), ukazuju na to da je do obrušavanja letjelice došlo najvjerovatnije jer je pilotu pozlilo, piše beogradski BLIC.

Mrčajevci, nesrećaFOTO: Fonet

Na ovaj zaključak navodi činjenica da se avion srušio direktno na kljun, udarivši elisom u asfalt.

Okolnosti vezane za Vukolićevo zdravstveno stanje posebno će ispitati patolog iz Beograda, koji je juče u popodnevnim satima stigao u Čačak, gdje će obaviti obdukciju tijela nastradalih. Avion pao jer je, najvjerovatnije, pilotu pozlilo.

Komisija za ispitivanje uzroka avionskih udesa konstatovala je nakon udesa da je pilot Milun Vukelić letio na svega 50 metara iznad tla, iako prema propisima nije smio da leti ispod 300 metara.

- U kritičnom trenutku avion se najpre nagnuo na desnu stranu, izgubio par metara visine, a onda ponirući pod velikim uglom udario u niskonaponske vodove i kljunom udario u zemlju. Nakon udara došlo je do požara i do dve vrlo jake eksplozije. Pilot je bio u jasnom prekršaju jer se na kontrolnoj tabli u kabini jasno vidi na kojoj se visini nalazi - saznaje “Blic” dio izvještaja komisije.

“Cesna” spada u vrlo kvalitetne i najprodavanije male avione koji se koriste u privatne svrhe. Piloti ih hvale kao vrlo pouzdane i kao avione koji se rijetko kvare. Oni ne posjeduju zapis crne kutije, tako da se na taj način neće saznati uzrok pada aviona u Mrčajevcima.

PILOTU POZLILO

U avionskoj nesreći u Mrčajevcima metereološki uslovi mogu da budu isključeni kao uzrok pada jer, prema riječima stručnjaka, vjetar koji je u nedjelju duvao može da stvori probleme samo pri polijetanju i slijetanju, nikako u toku leta.

- Mora se utvrditi da li je došlo do otkazivanja tehnike, ali je pad vrlo specifičan i iz njega se mnoge stvari mogu zaključiti. Ova situacija ukazuje na to da je otkazao pilot, odnosno da mu je pozlilo u toku leta. Izuzetno je retko da pilot ništa ne uradi i padne pravo na elisu, pogotovo kad ima toliko sati letenja. Da je motor otkazao, on može da na račun gubitka visine održava pravac i sleti na neki put ili njivu, nikako usred sela. Da mu je motor otkazao na pet metara visine, ne bi se tako srušio. Iskusan pilot bi sigurno pokušao da sleti i dodirne tlo ili padne na rep ili na krilo aviona. Kako stvari sada stoje, pilotu je pozlilo - priča za “Blic” Stanislav Stankov, bivši vojni pilot.

U prilog tome govori i činjenica da pilot nije ni pokušao da uspostavi radio-vezu i nekog obavijesti o mogućem kvaru motora.

ISTRAGA TRI NEDJELJE

Vukolićev kolega i prijatelj Petar Marić kaže da je Milun bio isuviše iskusan pilot da bi dozvolilo da se avion sruši na način na koji se to desilo. Po njegovom mišljenju do takvog sruvavanja može doći jedino naglim pritiskom na palicu upravljača, koja je pomjerena nadole.

- Da je bio u zaokretu, pao bi na krilo, da su otkazali motori, prilikom sunovrata bi se okrenuo i srušio bi se na rep, da je imao bilo kakvu kontrolu nad letelicom, proklizao bi donjim delom poput čamca i zario bi se u neki zid, kuću ili drvo. Ovako, on se pobio u asfalt poput rakete. Jedino logično objašnjenje koje imam jeste da je Milunu naglo pozlilo, usled čega mu je telo jednostavno palo na upravljač i to je po mom mišljenju dovelo do tragedije - priča Marić, koji je na aerodromu u Preljini čekao da se Vukelić i njegovi saputnici vrate sa panoramskog leta iznad Čačka i Mrčajevaca, pa da se zajedno, u pratnji još dvije osobe, avionom upute ka Gornjem Milanovcu.

Ekipe Direkcije civilnog vazduhoplovstva bile su i juče na mjestu gdje je avion “cesna 172” pao. Dijelovi aviona su sklonjeni i posebno će se analizirati svaki dio izgorjelog aviona.

- Istraga će trajati najmanje tri nedelje, a onda ćemo preliminarno znati uzrok pada aviona. Dosadašnja iskustva pokazala su da su uzroci najčešće ljudski faktor, otkaz tehnike ili metereološki uslovi. Međutim, ljudski faktor je uzrok 80 odsto avionskih nesreća. Najčešće piloti precene svoje mogućnosti i pokušavaju da izvedu neke pokrete avionom koje ne umeju, nesvesni visine na kojoj se nalaze i opasnosti. Takođe, velikih problema imamo i sa nedisciplinom pilota koji ne poštuju procedure, lete prenisko, previsoko, rizičnim putanjama. Mi kažnjavamo, oduzimamo dozvole, ali svake sezone imamo problem sa tim manjim sportskim i rekreativnim avionima - priča Katarina Andrić Milosavljević iz Direkcije civilnog vazduhoplovstva.

Najčešći uzroci padova letjelica

1. Ljudski faktor (piloti precijene svoje mogućnosti ili loše zdravstveno stanje pilota) - 80 odsto

2. Tehnički kvarovi na letjelici - 15 odsto

3. Metereološki uslovi (jak vjetar, sunce koje smeta pilotu, udar groma) - pet odsto

PRVI I POSLJEDNJI LET

Dvadesetak minuta prije nego što je let odobren na aerodrom Preljina došla su dvojica mladića koja su zamolila za jedno nadletanje okoline.

- Avion je izveden iz hangara, usledila je procedura provere motora i dok se vazduhoplov spremao za poletanje, stigao je još jedan automobil čiji je vozač bukvalno utrčao u letelicu - navodi on.

Ispostavilo se da je to bio Goran Ivanković, kojem je to bila prva vožnja avionom u životu.

- Uvek se plašio letenja, ne znam ni kako se odlučio da uđe u taj mali avion. Sudbina je htela da mu prvi let bude i poslednji - kažu Goranovi roditelji Borislav i Ljiljana.

ZVAO SUPRUGU DA JOJ MAŠE IZ AVIONA

Kobnog popodneva Goran je u Mrčajevcima trebalo da pokupi Dragutina Đorema i da u toku večeri krenu na put u Italiju. Đorem mu je rekao da prije puta planira panoramski let avionom, sugerišući mu da se pridruži njemu i Iliću jer bi to bio najbolji način da savlada strah od letenja.

- U toku leta Goran je pozvao svog druga i u šali mu rekao da se ukočio od straha. Poginuo je posle nekoliko minuta - priča jedan od Ivankovićevih drugova.

S druge strane, Đorem je iz letjelice nazvao svoju suprugu da joj najavi kako će uskoro nadleteti kuću i da će joj mahnuti.

Avion se srušio na oko 200 metara vazdušnom linijom od kuće Đoremovih, koju je preletio koju sekundu ranije.

Za razliku od Ivankovića i Đorema, Mrčajevčanin Boro Ilić bio je iskusan sportski letač jer je, po rečima njegovih najbližih, u malim avionima letio barem petnaestak puta.

Bio je, kažu, veliki avanturista. Nije ga držalo mjesto, bio je fudbaler, bavio se bandži džampingom, na moru je vozio skuter, a jednom je na utakmicu, koju je u 170 kilometara udaljenom Zubinom Potoku igrao njegov tim Orlovac, došao biciklom.  Iza sebe je ostavio suprugu, ćerku Bojanu i sina Miloša.

- Otac i ja smo popili kafu oko 10 sati ujutro i otišao je. Nedugo zatim kolima je prošao pored mene, mahnuli smo jedan drugom, ne sluteći da ga tada vidim poslednji put - kroz suze priča Miloš.

Avion pao jer je, najvjerovatnije, pilotu pozlilo. Goran Ivanković se u avion ukrcao u posljednji čas. Letjelica je pala jer je pilotu pozlilo. U kobnom trenutku letjeli su 50 metara iznad tla, iako je 300 metara propisani minimum.

(BLIC, BLIN, sv)