Ovo su zaključci izvještaja Transparency Internationala za 2010. godinu, uz opasku da borba protiv korupcije u našoj zemlji nije nimalo jednostavna. Tome u prilog idu i međunarodni izvještaji, u kojima se navodi da je korupcija u BiH prisutna na najvišim nivoima vlasti i politike, koji su, paradoksalno, ujedno i zaduženi za borbu protiv nje.
Ovaj paradoks je, opet, posebno „komplikovan“ u BiH jer se potezanje pitanja korumpiranosti pojedinih visokih činovnika i političara još uvijek u velikoj mjeri tumači kao napad na „nacionalni integritet i identitet“ cijele etničke grupe. "Takmičenje" različitih etničkih grupa unutar iste države i strah od isključenosti iz društva vodi ka predanosti birokratiji, koja to koristi za koruptivne svrhe. Stoga ne iznenađuje ni činjenica da dokumenti poput Strategije za borbu protiv korupcije nisu još uvijek pronašli mjesto u dokumentima nižih nivoa vlasti (entitetskim i kantonalnim), kod kojih je etnička polarizacija naručito izražena.
![]() |
Korupcija u BiH je prisutna na najvišim nivoima vlasti i politike, koji su, paradoksalno, ujedno i zaduženi za borbu protiv nje. Ovaj paradoks je, opet, posebno „komplikovan“ u BiH jer se potezanje pitanja korumpiranosti pojedinih visokih činovnika i političara još uvijek u velikoj mjeri tumači kao napad na „nacionalni integritet i identitet“ cijele etničke grupe |
Šta je sve potrebno učiniti kako bi se stvorili uvjeti da se strategija za borbu protiv korupcije pokrene sa mrtve tačke i implementira na konkretnim državnim instancama? Mnogo toga, između ostalog i sljedeće komponente:
Komponenta 1: Izgradnja kapaciteta Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije
Usvajanjem Zakona o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u decembru 2009. godine kreiran je zadovoljavajući zakonski okvir za njen rad. No, od tog perioda pa do danas Agencija nije kadrovski ojačana (uključujući imenovanje direktora i njegovog zamjenika), te nisu doneseni ni odgovarajući interni akti za njen rad, čime su kapaciteti Agencije ostali nedovoljno iskorišteni. Uzroci spore izgradnje kapaciteta vide se u nedovoljnoj spremnosti nosilaca vlasti za realizaciju ovih aktivnosti, te se preporučuje postavljanje jasnih rokova za svakog aktera, kao i zahtijevanje obrazloženja za njihovo neispunjavanje.
Komponenta 2: Prevencija korupcije
Jasno je da se u prethodne dvije godine na sistematskim antikorupcijskim preventivnim aktivnostima vrlo malo uradilo i da je najveći problem u tom smislu još uvijek neuspostavljanje Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Ova institucija, naime, ima ulogu pokretača i koordinatora većine preventivnih aktivnosti, tako da njezino nefunkcioniranje implicira i odsustvo bilo kakvog ozbiljnijeg angažmana na preveniranju korupcijskih ponašanja. Temeljna preporuka je brza uspostava Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Bez adekvatnih institucija, aktivnosti na planu suprotstavljanja korupciji ostaju tek deklarativne, bez nade da se desi stvarna promjena.
Komponenta 3: Obrazovanje, obuka i upoznatost javnosti
Realizacije ove komponente Strategije još nije ni otpočela obzirom na rokove predviđene Akcionim planom Strategije. Naime, Strategijom i njenim Akcionim planom je od vremena njenog donošenja do vremena izrade ovog izvještaja bilo predviđeno da se radi na razvoju nastavnog plana i programa, pedagoških materijala i alata i obuci edukatora s ciljem buduće isporuke obuke iz integriteta/borbe protiv korupcije/etike za javne službenike. Međutim, treba napomenuti da se za uspješnu realizaciju zahtjeva u potpunosti osposobljena Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Komponenta 4: Provedba zakona
![]() |
Nadležna ministarstva unutrašnjih poslova u BiH trebaju nastaviti sa jačanjem vlastitih kapaciteta u borbi protiv korupcije, posebno kroz planiranje značajnijih finansijskih sredstava, nabavku potrebne opreme i usavršavanje vlastitih kadrova |
U ovoj strategijskoj oblasti od ključne je važnosti da Agencija što prije počne sa izvršavanjem svojih zakonom predviđenih zadataka, kako bi se na jedinstven, usklađen način osiguralo ostvarenje ovog strateškog cilja. Nadležna ministarstva unutrašnjih poslova u BiH trebaju nastaviti sa jačanjem vlastitih kapaciteta u borbi protiv korupcije, posebno kroz planiranje značajnijih finansijskih sredstava, nabavku potrebne opreme i usavršavanje vlastitih kadrova radi što efikasnijeg otkrivanja, dokazivanja i razjašnjavanja korupcijskih krivičnih djela. Isto tako, potrebno je da se na nacionalnom planu izvrši puna harmonizacija unutrašnjeg krivičnog zakonodavstva, kako u pogledu već izvršenih izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH, tako i u pogledu novih zakonodavnih rješenja koja će slijediti iz prihvatanja pomenutih međunarodnih instrumenata. Također se, između ostalog, preporučuje da se nastavi sa aktivnostima na primjeni i evaluaciji efikasnosti novih zakonskih rješenja koja omogućavaju oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, posebno kada je ona pribavljena činjenjem korupcijskih krivičnih djela.
Komponenta 5: Koordinacija i provedba strategije
Obzirom na značaj usklađivanja aktivnosti svih odgovornih institucija u realizaciji postavljenih pravno-političkih ciljeva u ovoj oblasti, bilo je potrebno osigurati odgovarajuće normativne, institucionalne i druge pretpostavke za što djelotvorniju koordinaciju i sveobuhvatno provođenje strateških aktivosti. U dosadašnjem periodu, ostvaren je djelimičan napredak u osiguranju pomenutih uvjeta, a koji se uglavnom odnosi na normativne aspekte koordinacije Strategije i Akcionog plana. Neophodno je da Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u što kraćem roku počne sa obavljanjem svih poslova iz svoje nadležnosti, uključujući tu i koordinaciju i nadzor nad primjenom Strategije i Akcionog plana, što je posebno važno uzme li se u obzir da je Agencija u skoro svim programskim cjelinama nominirana kao jedina odgovorna institucija za realizaciju ovog strateškog područja.
Konačni zaključci Transparency International-a pokazali su ozbiljna kašnjenja u procesu imenovanja direktora i zamjenika direktora Agencije, iako je taj postupak otpočeo čak prije trinaest mjeseci. Također, presporo je konstituisana i Komisije za izbor i praćenje rada Agencije (to je učinjeno šest i po mjeseci nakon stupanja Zakona na snagu), a primjećene su i određene manjkavosti u njenom radu, obzirom da je svo vrijeme djelovala u nepotpunom sastavu - bez jednog člana iz akademske zajednice.
Ako se tome dodaju i podaci iz zapisnika prema kojim se vidi da su konstantno sa sjednica Komisije izostajali pojedini članovi, te su primjećeni razni drugi propusti u njenom radu, jasno je da do daljnjeg borba protiv korupcije u BiH nastavlja da tapka u mjestu.
Više o metodama i strategiji borbe protiv korupcije u BiH možete pročitati OVDJE.
(DEPO PORTAL)