LIBIJA/NATO OPET POGRIJEŠIO

U novoj 'prijateljskoj vatri' ubijeno 13 pobunjenika

Arhiva 08.04.11, 07:12h

Najmanje 13 pobunjenika je ubijeno u novoj "prijateljskoj vatri" NATO-ove avijacije, koja je u četvrtak nedaleko od Brege greškom ispalila četiri projektila na položaje ustanika, pa je nakon akcije nastala panika u redovima protivnika Moamera Gadafija

Libija-bombardovanjeAvioni NATO-a su, prema prvim izvještajima, napali tenkove koji su prvobitno identificirani kao dio Gadafijevih snaga. Broj ranjenih u ovom napadu još uvijek nije poznat.

NATO je u međuvremenu saopćio da istražuje incident i ispituje detalje, navodeći da je situacija oko grada ionako konfuzna zbog velikog broja vozila koja se kreću u različitim prvacima, zbog čega je gotovo nemoguće odrediti kojoj strani pripadaju.

Pobunjenici, koji su bili prilično bijesni zbog druge smrtonosne greške NATO-ove avijacije za svega sedmicu dana, objasnili su da je pogođena kolona od tridesetak oklopnih vozila koja se kretala prema liniji fronta u Bregi.

U zračnom napadu britanske vojske na glavno naftno nalazište Al-Sarir, na jugoistoku Libije, poginulo je troje ljudi, dok je jedna osoba ozlijeđena, saopćile su libijske vlasti.

"Britanski ratni avioni izveli su zračni napad na naftno nalazište Sarir, u kome su poginula tri stražara, dok je jedan zaposlenik povrijeđen", rekao je zamjenik šefa libijske diplomacije Khaled Kaim. On je dodao i da je u napadu uništen naftovod koji vodi do libijske luke Harige, prenio je France Presse.

"Nema sumnje da je ovakva agresija protiv međunarodnog prava i da nije u skladu s rezolucijom Ujedinjenih naroda", rekao je Kaim.

Pobunjenici tvrde, međutim, da nisu Britanci izveli ovaj napad, već Gadafi. "Uopće nije bilo zračnog napada. Gadafijeve snage napale su ovu oblast", izjavio je glasnogovornik Naftne kompanije Arapskog zaljeva, prenosi Reuters.

Glasnogovornik pobunjenika u Benghaziju Mustafa Gheirani je rekao da je besmisleno misliti da su Britanci napali naftovod i da je očigledno da je Gadafi kriv za to.

NATO je također demantirao da je izveo napad na naftovod i za to optužio Gadafijeve snage. "Gadafi je odgovoran za ovaj napad, a znamo i zašto - on želi spriječiti dotok nafte u Tobruk", rekao je zapovjednik NATO-ovih operacija u Libiji kanadski general Charles Bouchard.

Nešto ranije snage lojalne libijskom predsjedniku napale su naftna polja pod kontrolom pobunjenika u područjima Misla i Vaha, pa je prekinuta proizvodnja crnog zlata. Pobunjenici su tek počeli da izvoze naftu, a novac za kupovinu oružja im je hitno potreban.

Općenito, proizvodnja nafte u Libiji od početka sukoba katastrofalno se smanjila. Od nekadašnjih 1,6 milijuna barela dnevno sada se proizvodi 250.000 do 300.000.

Uništenje naftovoda bilo je rizično iz još jednog razloga. U njegovoj blizini nalazi se umjetna rijeka koja osigurava čak 70 posto vode za čitavu Libiju.

U međuvremenu bivši libijski ministar za energetiku Omar Fathi bin Shatwan pobjegao je iz Misurate na Maltu, saopćilo je malteško ministarstvo vanjskih poslova. Shatwan je stigao na Maltu u petak brodom, ali je njegov dolazak do sada držan u tajnosti, navelo je malteški ministarstvo.

Shatwan je bio i ministar industrije i predsjedavajući komisije Libija-Malta, prije nego što je napustio libijsku vladu 2007. godine. Malta je u više navrata slala brodovima humanitarnu pomoć Misurati, a ovo je prvi put da je jedan takav brod iskorišten za bijeg iz Libije.

(FENA; DEPO PORTAL/eb)