Za ovaj prekršaj predviđene kazne kreću se od 100 do 300 KM, a Nataša Kostić, pomoćnik ministra za saobraćaj RS, kazala je da je Prijedlog zakona o bezbjednosti saobraćaja RS predvidio da je pješak pod dejstvom alkohola onaj kod koga analizom krvi ili drugom metodom bude utvrđeno da količina alkohola u krvi iznosi više od 0,8 promila.
- Isto tako, pješak kod kojeg, bez obzira na količinu alkohola u krvi, stručnim pregledom bude utvrđeno da pokazuje znakove poremećenosti izazvane dejstvom alkohola, smatraće se da je u alkoholisanom stanju - navela je Kostićeva.
Iz MUP-a RS je potvrđeno da je akcija "Odnos pješak - vozač", koju su proveli, pokazala da 95 odsto pješaka ne poštuje propise.
- Pješaci se veoma često neodgovorno ponašaju u saobraćaju zbog stečene navike da nisu podložni sankcijama i uvjerenja da policija toleriše njihove prekršaje. Nepropisno kretanje pješaka i vozača u gradskim područjima često su uzrok saobraćajnih nezgoda u kojima pješaci zadobiju povrede, zbog čega će MUP RS nastaviti aktivnosti slične provedenoj akciji kako bi se promijenile negativne navike - navode u MUP-u RS.
Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za bezbjednost saobraćaja RS, kazao je da je novi zakon veoma dobar i da je obuhvatio sve nedostatke Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH.
- Sigurno je da će odredbe zakona kod 30 odsto pješaka povećati opreznost i samim tim i smanjiti broj stradalih pješaka - smatra Jaćimović.
Kostićeva je istakla da Prijedlog zakona o bezbjednosti saobraćaja RS, koji bi uskoro trebalo da uđe u skupštinsku proceduru, uvodi i pojam nasilničke vožnje, za koju su takođe predviđene kazne.
- To se odnosi na ponašanje vozača koje je u gruboj suprotnosti sa saobraćajnim pravilima. Konkretno se odnosi na vozače koji se vozilom kreću brzinom koja je veća od dozvoljene za više od 50, odnosno 80 km/h, zatim ukoliko voze motocikl na jednom točku, prolaze kroz crveno na semaforu i drugo - kazala je Kostićeva.
Ukoliko vozač nasilničkom vožnjom izazove saobraćajni udes, biće kažnjen novačanom kaznom u iznosu od 300 do 1.000 KM i zabranom upravljanja vozilom na određeni period. Predviđene su i neke suštinske izmjene kao što je osnivanje agencije za bezbjednost saobraćaja, koja će biti nadležna za vođenje baza podataka i koordinisanje njima u cilju povećanja bezbjednosti saobraćaja.
Kostićeva je pojasnila da ovaj prijedlog zakona predviđa i dubinsku analizu saobraćajnih nezgoda, saobraćajna pravila, posebne mjere bezbjednosti, obaveze u slučaju saobraćajne nezgode, te organizovanje sportskih i drugih priredbi na putevima.
(NEZAVISNE NOVINE/ds)