Mersiha Ljubuškić, supruga policajca Tarika Ljubuškića koji je ubijen 27. juna prošle godine u terorističkom napadu na Policijsku stanicu u Bugojnu, zatražila je od Suda BiH da kazni počinioce ovog zločina. POGLEDAJTE VIDEO SA SUĐENJA!

Mersiha Ljubuškić, supruga policajca Tarika Ljubuškića koji je ubijen 27. juna prošle godine u terorističkom napadu na Policijsku stanicu u Bugojnu, zatražila je od Suda BiH da kazni počinioce ovog zločina.
Kao svjedok Tužilaštva BiH i oštećena strana u predmetu "Haris Čaušević i drugi", ona je najavila i podnošenje imovinsko-pravnog zahtjeva za naknadu materijalne štete i duševne boli koji su njenoj djeci i njoj naneseni tom prilikom.
Mersiha Ljubuškić, koja od 1996. godine radi kao kriminalistički istražilac u Policijskoj stanici u Bugojnu, rekla je tokom današnjeg suđenja u ovom predmetu da ju je o pogibiji supruga obavijestio djever Adnan Ljubuškić.
"Tog jutra Tarik je bio vanredno angažovan zbog vjerske manifestacije na Ajvatovici. Iz kuće sam ga ispratila oko 4.30 časova, a nakon 15-tak minuta čula se snažna eksplozija koja je izbila prozor naše sobe. Zgrada u kojoj stanujem je u neposrednoj blizini stanice, pa sam čula vrisku, alarme od automobila i vidjela dim koji je dolazio sa mjesta događaja", izjavila je Ljubuškićeva.
Ona je rekla da je najteže od svega bila trauma koju su tom prilikom doživjela njena djeca, a koja je i danas prisutna. Potvrdila je da oni znaju kako im je poginuo otac, za kojeg su bili veoma vezani.
"Doživjeli su eksploziju i znaju kako se sve desilo. To im je i danas glavna tema razgovora, a kako vrijeme odmiče sve im je teže da žive bez oca", istakla je vidno potresena Mersiha Ljubuškić.
Policajka Edina Hindić, koja je u ovom napadu zadobila povrede opasne po život, potvrdila je da ima amneziju i da se uopšte ne sjeća šta se i kako dogodilo tog kobnog jutra.
"Noć između 26. i 27. juna radila sam na obezbjeđenju spoljnog i unutrašnjeg dijela stanice i tokom obilaska nisam uočila ništa neobično. Znam samo da sam se šest dana nakon toga probudila iz kome u Kliničkom centru Koševo i od kolega saznala šta se dogodilo", izjavila je Hindićeva.
Ona je dodala da je zbog teških povreda provela 20 dana na Klinici za anesteziologiju i reanimaciju i da njeno liječenje još uvijek traje. Objasnila je da je u februaru bila na operaciji facijalnog dijela, te da će u oktobru ponovo morati da operiše lice.
"Još uvijek imam gelere po cijelom tijelu, oštećen mi je sluh, povrijeđen mi je stomak, a najteže posljedice imam na plućima. Posljedica tog događaja je i amnezija, a ljekari su mi savjetovali da ne pokušavam da se sjetim šta se i kako desilo tog jutra. Oni tvrde da će mi se tokom vremena pamćenje samo vratiti", izjavila je Hindićeva.
Upravo zbog amnezije ključnog svjedoka, branioci optuženih su odložili njeno ispitivanje za kraj sudskog procesa, nadajući se da će joj se u međuvremenu vratiti pamćenje i da će biti u stanju da odgovori na određena pitanja.
Nastavak suđenja u ovom predmetu zakazano je za 18. april kada će biti saslušani novi svjedoci Tužilaštva Muamer Karadža i Mugdim Škandro.
Tužilaštvo BiH tereti Harisa Čauševića, Adnana Haračića i Nasera Palislamovića da su počinili teroristički čin nanošenja velike štete BiH pri čemu je s umišljajem ubijena jedna osoba, dok su Emin Osmanagić, Haris Špago i Nedžad Keško optuženi za krivično djelo pomoć počiniocu poslije učinjenog krivičnog djela.
Tokom aktiviranja improvizovane eksplozivne naprave, koju je Čaušević postavio na zid Policijske stanice u Bugojnu, poginuo je policajac Tarik Ljubuškić, teže je povrijeđena policajka Edina Hindić, a lakše povrede zadobilo je još nekoliko policajaca.
Policijskoj stanici nanesena je materijalna šteta veća od 506.000 KM, dok je na obližnjim stambeno-poslovnim objektima i nekoliko automobila šteta procijenjena na više od 213.000 KM.
U optužnici se navodi da je cilj optuženih bio zastrašivanje stanovništva i ozbiljna destabilizacija osnovnih političkih, ustavnih i društvenih struktura BiH.
(FENA/em)
|
|