"Trebalo bi da ponudimo tom narodu nešto, da li liječenje, stipendiranje, neko gostoprimstvo... Sve su to neke inicijative na kojima se radi", rekao je Šeta, dodavši da ne zna kad bi mogao da se vrati na dužnost u Libiju.
On je naglasio da je, prije njegovog odlaska, 22. marta, u Libiji ostalo još 125 državljana BiH, uglavnom medicinskih radnika, zaljubljenika u ovu zemlju i žena udatih za Libijce, te da svi oni imaju način da uz pomoć ambasade preko Tunisa napuste zemlju.
Prema njegovim riječima, Ambasada BiH u Tripoliju trenutno radi na tehničkom nivou, odnosno obavlja konzularne i ostale poslove po dogovoru.
On je istakao da su privreda i ekonomija BiH pretrpjele velike gubitke zbog posljednjih zbivanja u Libiji, ali nije mogao da precizira o kom se iznosu radi.
"Imali smo dogovorenih poslova sa Libijom vrijednosti više od 1,5 milijardi, bila su izvjesna još dva-tri velika posla koje smo doveli do kraja, ali sada je sve to stalo", rekao je Šeta, govoreći na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca "Krug 99" o temi "Libija - BiH, juče, danas, sutra".
Ambasador BiH u Libiji upozorio je da je veliko pitanje koji će od tih ugovora moći biti nastavljen. "Ne znam tačnu cifru, ali znam da su gubici veliki", naglasio je Šeta, navodeći da je iz Libije svakog mjeseca u platama u BiH dolazilo nekoliko miliona KM.
Govoreći o povratku BiH na tržište Libije, Šeta je istakao da treba vidjeti kada je pravo vrijeme i ko će dijeliti karte za povratak. "Do sada smo znali ko je to radio, ali ne znamo za ubuduće", konstatovao je ambasador BiH u Libiji.
(SRNA/DEPO/em)