SLUČAJ 'VITOL'

Milan Bogićević i Ilija Drpa osuđeni na ukupno 3,5 godine

Arhiva 28.03.11, 17:52h

Bivši ministar privrede, energetike i razvoja Republike Srpske Milan Bogićević i Ilija Drpa, bivši direktor Rafinerije nafte u Brodu osuđeni su danas pred banjalučkim Okružnim sudom na ukupno tri i po godine zatvora zbog zaključivanja štetnog ugovora sa firmom „Vitol“ iz Ženeve

Milan Bogićević i Ilija DrpaIlija Drpa je osuđen na dvije godine zatvora, a Bogićević na godinu i po dana.

Obrazlažući presudu, sutkinja Božana Vulić rekla je da je Drpa svjesno zaključio štetan ugovor kojim je prvo oštećena brodska rafinerija, a zatim i RS, za više od 20 miliona maraka.

Vulić je naglasila da, kada je sklapao ugovor, Drpa je morao biti upućen u pravo stanje, a da je Bogićević izdao garantno pismo „Vitolu“ iako to nije smio da uradi.

U presudi je navedeno da su Drpa i Bogićević znali da zaključuju štetan ugovor sa navedenom kompanijom, jer su na osnovu podataka koje su imali prije zaključivanja i poslovanja kompanije, znali da ne mogu ispoštovati obaveze iz tog dokumenta o uslužnoj preradi nafte, ostvariti rezultate o kvalitetu i prodaji prerađene sirovine i drugo.

Napominje se i da je garanciju za ovakav ugovor, mogla dati samo Vlada RS.

Osuđeni su najavili žalbu Vrhovnom sudu RS-a.

Specijalno tužilaštvo RS-a optužilo je Drpu da je kao direktor Rafinerije 5. decembra 2003. godine u Londonu sa zastupnicima firme "Vitol S.A.” zaključio ugovor o uslužnoj preradi nafte, prihvatajući uvjete za koje je unaprijed znao da su štetni po Rafineriju i da se ne mogu ispoštovati.

Zbog neizvršenja ugovornih obaveza, kompanija "Vitol" je 28. jula 2006. godine pokrenula sudski spor protiv Rafinerije nafte Brod i RS pred nadležnim sudom u Londonu , zbog nastale štete i gubitka većeg od 115 miliona dolara.

Postignuvši nagodbu, Vlada RS-a potom je na račun “Vitola” uplatila više od 27 miliona dolara.

(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)