Pred Općinskim sudom u Sarajevu danas je održano ročište po tužbi Nermina Šehovića, policajca, protiv Elmedina Konakovića (NiP), ministra vanjskih poslova BiH.
Na samom početku ročišta, advokatica Šehovića, Jasmina Saltaga osvrnula se na visinu tuženog zahtjeva, te zatražila da se iznos preinači, odnosno sa 5.100 KM, povisi na 14.000 KM, s obzirom da je Šehović, kako je navela, trpio jake duševne bolove, što je vještak utvrdio.
Prvo je saslušan tuženi Konaković koji je izjavio da Šehovića poznaje 8-9 godina, od predmeta „Dženan Memić“ (op.a. s obzirom na to da je Šehović pisao izvještaj koji se tiče ovoga slučaja). Konaković je pred Sudom potvrdio da je održao konferenciju za medije 25. aprila, te da je govorio o akciji „Black Tie“ te da je konferencija za medije održana u Ministarstvu vanjskih poslova BiH, na čijem čelu je on, prenosi Avaz.
Potom je uslijedilo obraćanje Šehovića, koji je po struci pravnik, a trenutno je zaposlen kao vođa tima za prikupljanje obavještajnih saznanja.
- Nakon tri godine sam dobio priliku da nešto kažem. Očekujem od Suda da ću imati pravdu. Očekujem da neću imati više problema. Svaki put sam imao problema kada sam uložio neke dokaze – kaže Šehović.
Dodao je da je kao policijski službenik u Federalnoj upravi policije bio ocijenjen visokom ocjenom, te je iznio na kojim sve pozicijama je bio uposlenik. Osvrnuo se na pres-konferenciju Konakovića gdje je kazao da je ta konferencija bila povod tužbe i uzrok daljeg šikaniranja njega. Dodao je da je zbog toga bio suspendovan, te da je uprkos stažu od 28 godina ocijenjen ocjenom 1, tvrdivši da je jedini na svijetu koji je ocijenjen takvom ocjenom.
Poručio je kako je u predmetima bio svjedok, a nikada osumnjičeni. Šehović je naveo da je Konaković na konferenciji za njega izjavio kako je on ološ.
- Ja nisam mahalac. Ja sam policijski službenik. Svako odgovara za svoja djela i nedjela. Ne znam što sam ja okarakterisan kao lice mafije. Nakon konferencije za medije Elmedina Konakovića, moja majka je imala moždani udar. Auto mi je oštećen, zagrebana strana, prednja guma isječena. Postao sam meta. Oni časni, a ja nisam – kaže Šehović.
Šehović je poručio da nije korumpirani policajac.
- Toliko su se igrali sa mnom. Suspendovali su me na 31. godišnjicu. Moji roditelji su uništeni – rekao je Šehović.
Advokatica Saltaga ga je upitala koja je bila njegova uloga u predmetu narkokartela, na šta je kazao da je bio svjedok. Advokat Festić je upitao Šehovića u kakvim je odnosima s Konakovićem, na šta je odgovorio „da nemaju nikakav odnos“.
- Ni u kakvim. Znam ga sa televizije. Da smo u dobrim, ne bi mi to uradio. Očigledno sam nekom smetao, pa je morao da me linčuje. Ovo što je meni urađeno, ovo je urađeno iz struktura koje su htjele da štite narkokartel – naveo je Šehović.
Potom je Šehović dodao:
- Žao mi je što tuženi nije tu (Konaković je odmah napustio sudnicu po davanju svog iskaza, op.a.). Ovo olako uzimanje ljudi u usta, meni je uništilo život. Sve zbog toga što sam radio svoj posao. Desetine poziva ima da sam ja svjedok – zaključio je Šehović, čime je današnje ročište i okončano, gdje su saslušane parnične stranke.
Podsjećanja radi, o akciji "Black Tie" koju je Konaković nazvao montažom, a koja je usmjerena protiv razbijanja narkokartela "Tito i Dino" oglasio se i EUROPOL.
- U raciji velikih razmjera koja je provedena u Bosni i Hercegovini, službenici za provođenje zakona upali su u domove i urede 23 osobe za koje se sumnja da su dio 'užeg kruga' narkobosa uhićenog u studenom 2022. godine. Europol je podržao akciju koja služi kao još jedna prekretnica u borbi protiv takozvanog 'super kartela', saveza kriminalnih mreža koje su kontrolirale veći dio europske trgovine kokainom - naveli su iz EUROPOL-a prošle godine.
Epilog svega je da je u nastavku ovog predmeta, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u okviru akcije "Black Tie 2" izdalo naredbu Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) da provjeri finansiranje stranke NiP.
Ova naredba je izdata zbog sumnje da je ova politička stranka finansirana novcem koji je pripadao narkokartelu Tito i Dino čiji je vođa narko boss Edin Gačanin Tito koji u Sky prepiskama svojim saradnicima piše ovako: “Kona nam je važan. Nestrpljiv je. Sjest ću s njim lično”.
Sljedeće ročište u ovom predmetu je 10. oktobra u 10 sati.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)