Pet australskih žena dobilo je pravo tužiti Qatar Airways zbog prisilnog podvrgavanja invazivnim fizičkim pregledima na pisti aerodroma u Dohi 2020. godine, nakon što je savezni sud prihvatio njihovu žalbu.
Žene, čiji identitet ostaje povjerljiv, bile su među desecima putnica koje su skinute s letova i podvrgnute tjelesnim pregledima, prema riječima njihova odvjetnika, nakon što je u Međunarodnoj zračnoj luci Hamad pronađena napuštena novorođenčad, piše CNN.
U to vrijeme, katarska vlada izjavila je da je mjera poduzeta nakon što je djevojčica pronađena umotana u plastiku i zakopana u smeće, u „šokantnom i užasavajućem pokušaju ubojstva“.
Vlada je tada navela da su službenici djelovali kako bi spriječili „počinitelje“ da napuste zemlju i ispričala se zbog uznemirenosti koju su putnici mogli osjetiti.
Incident je izazvao međunarodno zgražanje i bio je oštro osuđen od tadašnje australske ministrice vanjskih poslova kao „krajnje uznemirujući, uvredljiv i zabrinjavajući niz događaja“.
Još uvijek nije jasno koliko je ukupno žena bilo pregledano – pet Australki bilo je među 13 putnica s leta Qatar Airwaysa 908 za Sydney koje su bile podvrgnute pregledu. Tada je australski vladin glasnogovornik izjavio da je moglo biti pogođeno i do 10 letova.
U četvrtak je tročlano vijeće saveznog suda Australije jednoglasno presudilo da je izvorni sudac pogriješio kada je „brzo odbacio“ relevantnost Montrealske konvencije – međunarodnog sporazuma koji uređuje odgovornost zračnih prijevoznika za međunarodni zračni promet.
„Naše klijentice su oduševljene ishodom“, izjavio je njihov odvjetnik Damian Sturzaker iz tvrtke Marque Lawyers.
„One i dalje stvarno nose ožiljke ne samo onoga što se dogodilo te večeri, već i činjenice da nije bilo isprike, nije bilo odštete i da se ovaj slučaj vodi godinama kroz niz državnih institucija“, rekao je.
Članak 17. Montrealske konvencije navodi da je prijevoznik odgovoran za štetu uslijed smrti ili ozljede putnika tijekom boravka u zrakoplovu, ili tijekom ukrcaja i iskrcaja.
Izvorni sudac utvrdio je da se u ovom slučaju konvencija ne primjenjuje. Međutim, odvjetnici žena tvrde da „putovanje nikada nije završilo“.
(Naše klijentice) su pod prijetnjom oružjem izvedene iz zrakoplova u ambulantno vozilo koje se nalazilo ispod krila aviona, gdje su podvrgnute invazivnim fizičkim pregledima, a potom vraćene u avion“, rekao je Sturzaker.
„Dakle, naravno da putovanje nikada nije završilo – one su još uvijek bile u procesu ukrcaja i iskrcaja.“
Dodao je da njegove klijentice također pokreću tužbu za nemar protiv Qatar Airwaysa, što bi moglo povećati eventualnu naknadu štete. CNN je kontaktirao Qatar Airways za komentar.
(DEPO PORTAL/mm)