Prosječna plaća u Hrvatskoj je posljednjih godina rasla neslućenom brzinom. U smaju 2020. godine isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj iznosila je 6.655 kuna (883 eura), a u maju ove godine 1.451 euro. Iako se to građanima ne čini tako, novca je više i Hrvati prvi put u dugo vremena sebi mogu priuštiti luksuz putovanja, piše Dnevno.hr
Nažalost, čak i s većom prosječnom plaćom, Hrvatska je prosječnom građaninu skupa, pa tako mnogi na odmor odlaze u neke druge jeftinije destinacije. Popularne su Grčka, Turska, Španjolska, a u posljednje vrijeme i Maroko.
Ova zemlja između Atlantika i Sahare u posljednjih nekoliko godina postaje jedan od najpoželjnijih turističkih odredišta izvan Evrope. Privlači putnike iz cijelog svijeta, pa i iz Hrvatske, koji u ovoj sjevernoafričkoj zemlji pronalaze savršen spoj kulture, gastronomije i egzotičnog odmora po povoljnim cijenama.
Prema podacima marokanskog Ministarstva turizma, zemlju je u 2024. posjetilo više od 14 miliona turista, čime se Maroko svrstava među turistički najbrže rastuće destinacije izvan Europe. Maroko nije tek sad postao popularan. Tko ne zna za Casablancu, grad gdje su se posljednji put susreli Ilsa Lund i Rick Blaine (Ingrid Bergman i Humphrey Bogart) u Curtizovom slavnom filmu iz 1942. godine.
Maroko ima sve što treba i za ljubitelje sunca i mora. Atlantska obala privlači ljubitelje surfanja i plaža. Gradovi poput Essaouire, Taghazouta i Agadira omiljeni su među backpackerima, digitalnim nomadima i surferima, dok luksuzna odmarališta niču duž obale. Planinari pak sve češće osvajaju vrh Toubkal, najviši vrh sjeverne Afrike.
Jedna od najpopularnijih destinacija u Maroku je grad Aït Benhaddou, gdje su snimani filmovi poput Gladijatora i serije Igra prijestolja. Obožavatelji društvenih mreža hvale fotogenične ulice Chefchaouena – poznatog kao “plavi grad” – koji je postao pravi hit među influencerima.
U usporedbi s europskim destinacijama, Maroko je i dalje znatno povoljniji za putovanje. Smještaj, hrana i aktivnosti dostupni su po cijenama koje su često niže od onih u Hrvatskoj. Također, zahvaljujući brojnim low-cost letovima iz europskih gradova, Maroko je sve pristupačniji i za naše građane.
Najbolji i najpraktičniji način da iz Hrvatske dođete do Maroka je preko Malage letom Ryanaira iz Zagreba. Tijekom ljeta, povratne karte najčešće se kreću oko 150 eura. U septembru cijene padaju te se povratne karte mogu naći za manje od 100 eura, posebno ako ih rezervirate unaprijed.
Jednom kada stignete u Malagu, otvaraju se dvije opcije kako nastaviti put prema Maroku. Jedna je direktan let. Naime, Malaga ima odlične zračne veze s brojnim marokanskim gradovima. Izravni letovi do Marakeša, Casablance, Fesa ili Tangera traju između 1,5 i 2,5 sata, a često su dostupni već od 20 do 40 eura po smjeru.
Za one željne pustolovine, postoji opcija putovanja autobusom ili automobilom iz Malage do Tarife ili Algecirasa, dviju španjolskih luka udaljenih oko 2 do 3 sata vožnje. Odatle svakodnevno polaze trajekti za Tangier, jedan od najživopisnijih marokanskih gradova. Plovidba traje od 1 do 1,5 sata, a cijene su povoljne, osobito izvan sezone.
“Kartu od Malage do Marakeša platio sam 15 eura, a toliko su me koštale i karte od Marakeša do Feza te od Tangera do Malage”, rekao je jedan Hrvat koji je Maroko posjetio u veljači. On ima savjet za sve one koji idu u tu egzotičnu zemlju. “Svima koji putuju u Maroko savjetovao bih da hotel rezerviraju sedmicu do dvije prije puta – tako će najbolje proći”, dodaje. On je smještaj u Fezu s privatnom kupaonicom i doručkom platio samo 15 eura
S njim se slaže i Zagrepčanka koja se upravo vratila iz Maroka i koja je smještaj rezervirala tri dana ranije. Ona je luksuzni apartman blizu plaže u gradu Essaouiri s prijateljicom platila 600 eura. “Mogla smo proći i jeftinije, ali htjele smo nešto lijepo tih sedam dana koliko smo bile tamo”, rekla je.
(DEPO PORTAL/af)