Na plažama ćete vidjeti ljude kako mašu rukama u strahu od osa, mame javljaju da su im djeca završila na antibioticima, čitatelji tvrde da ih “nikad nije bilo više”, iz Hitne za Slobodnu Dalmaciju navode da su ubodi sve ozbiljniji, a Zoran Vrsaljko iz dubrovačkog Zavoda za javno zdravstvo kaže da je situacija sasvim uobičajena, da nema govora o invaziji osa.
Ovog ljeta, ose su tema broj jedan, barem na otocima. Društvene mreže pune su fotografija uboda osa, Korčulani se žale da ih ima nikad više, javljaju se čitatelji s Brača i Šolte s istom pričom, a ose navodno na Lastovo „uživaju tri svijeta“, tamo ih je krcato! Uostalom, pogledajte koliko ih se skupilo na piću u kafiću u pola sata.
- Ne radimo ozbiljniji monitoring populacije osa, ali za sad nemamo nikakvih pokazatelja da ih ima više nego inače. U životnom ciklusu ose, sad je vrijeme kad ima najviše treće i četvrte generacije radilica koje oprašuju pa je vjerojatno dojam da se radi o najezdi - objasnio je Zoran Vrsaljko iz Odjela za epidemiologiju, Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
Ipak, dojam otočana je drugačiji, ose zuje gdje god se okreneš, na plaži za griz neke voćke ili gutljaj vode potrebno je zamoliti nekoga da ti čuva leđa
Ubodi su također bolniji i ozbiljniji nego što su nekad bili, jedan četverogodišnjak iz Lumbarde je zbog uboda u prst završio na antibiotiku, druga cura pet dana nije mogla stati na natečeno stopalo, a slike uboda zaista ne izgledaju dobro.
Da su ubodi ozbiljniji nego prije i da ih ima više potvrdila je i voditeljica Hitne medicinske pomoći, Ispostava Korčula, dr. Anela Martić.
- Znalo se i ranije događati da se nakon uboda ose stvori lokalna upala za antibiotik, ali smo isto tako primijetili da već mjesec dana imamo po nekoliko pacijenata dnevno, što ranije nije bio slučaj. Osim toga, ljudi se žale da su reakcije na ubod ozbiljnije nego prije. Najvažnije je da osu ne progutate, apeliram na sve – pazite kad pijete! - istaknula je dr. Martić napominjući da, ukoliko osu progutate, krenete pravac na Hitnu!
Životni ciklus ose traje od proljeća do jeseni, objasnio je Vrsaljko. U proljeće se iz zimskog mirovanja budi oplođena ženka i započinje gradnju novog gnijezda. Iz njezinih jaja izlaze radilice koje preuzimaju brigu o gnijezdu i opskrbi hranom. Tijekom ljeta kolonija se intenzivno širi, a radilice postaju sve aktivnije osobito u srpnju i kolovozu kad su ose i najagresivnije u potrazi za hranom.
U jesen kolonija odumire, preživljava samo nova oplođena kraljica koja prezimljuje do sljedeće sezone. Ose biraju lokacije gdje ih nitko neće ometati, pod strehama, u napuštenim kućama, među ruševinama, kaže Vrsaljko, gdje potom naprave gnijezdo. Teorija o velikoj seobi osa na otoke ipak ne „drži vodu“, objašnjava strpljivo, budući da od gnijezda mogu letjeti najviše kilometar i pol do dva.
Nastavak teksta čitajte na linku.
(DEPO PORTAL/af)