gradsko groblje bare

U Sarajevu sahranjen doajen bh. pozorišne scene Josip Pejaković

Hronika 23.07.25, 14:58h

U Sarajevu sahranjen doajen bh. pozorišne scene Josip Pejaković
Josip Pejaković preminuo je u subotu u 78. godini života, a vijest o njegovoj smrti potvrdio je njegov sin Dejan Pejaković

 

 

 

 


Na gradskom groblju Bare u Sarajevu danas su se brojni građani okupili kako bi se oprostili od velikana bh. umjetnosti Josipa Pejakovića. Među prisutnima su bili i poznata imena domaće umjetničke scene, među kojima Dino Merlin, Mladen Vojičić Tifa, gradonačelnik Samir Avdić i mnogi drugi, prenosi N1



Na gradskom groblju Bare u Sarajevu danas su se brojni građani okupili kako bi se oprostili od velikana bh. umjetnosti Josipa Pejakovića. Među prisutnima su bili i poznata imena domaće umjetničke scene, među kojima Dino Merlin, Mladen Vojičić Tifa, gradonačelnik Samir Avdić i mnogi drugi.

 

sahrana-pejakovic

 

Na posljednji ispraćaj stigli su i Hanka Paldum, Gradimir Gojer, Nihad Alibegović, Emir Hadžihafizbegović, Ivica Šarić, Adin Hebib, Jasminka Šipka, Šuki Planjanin, Tarik Džinić, Faruk Hadžibegić i Damir Imamović. Neki od njih došli su i iz inostranstva kako bi odali počast Pejakoviću.

 

Porodica Josipa Pejakovića ranije je objavila poziv na posljednji oproštaj, uz poruku da je Josip “pošao negdje” i da će se okupljenima posljednji put “osmjehnuti prije nego se sasvim izgubi na Barama”.

 

Podsjetimo, Josip Pejaković preminuo je u subotu u 78. godini života, a vijest o njegovoj smrti potvrdio je njegov sin Dejan Pejaković.

 

Pejaković je rođen 1948. godine u Travniku, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Dramski studio pohađao je u Sarajevu, u klasi Kaće Dorić i Josipa Lešića, a diplomirao je ulogama Tuzenbaha u predstavi “Tri sestre” Čehova i Filtosa u “Koncertu u jajetu” Arabala, u režiji Kaće Dorić.

 

okom bogate karijere ostvario je više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, kao i u filmovima “Ljudski faktor” i “Kuća pored puta”, te u desetak monodrama. Igrao je u značajnim predstavama kao što su “Kome zvono zvoni”, “Kuća oplakana”, “Višnjik”, “Braća Karamazovi”, “Tri sestre”, “Woyczek”, “Sprovod u Terezienburgu”, “Veliki vezir”, “Hasanaginica”, “Princip Gavrilo”, “Omer–paša Latas”, “Julije Cezar”, “Fistikovi šejtanluci”, “Kralj Lear”, “Legenda o Ali-paši”, “Dugo putovanje u noć”, “Hamlet u selu Mrduša Donja ili Hamlet zna što narod ne zna” i “Divlje meso”.

 

Dobitnik je brojnih priznanja, uključujući Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 1974. godine, nagradu ZAVNOBiH-a za životno djelo 1991. godine, te nagradu Udruženja dramskih umjetnika BiH.

 

Autor je i nekoliko monodrama i filmskih scenarija, među kojima su najpoznatiji “Oj živote”, “On meni nema Bosne”, “Ljudski faktor” i “Kuća pored puta”. Od 2001. do 2003. godine obavljao je dužnost direktora Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.

 

 

 

(DEPO PORTAL/af Foto: N1)

BLIN
KOMENTARI