Muk u Ministarstvu pravde

Sudska policija odbija odgovoriti da li je privodila Dodika prije saslušanja: 'Nismo kompetentni'

Front 09.07.25, 14:09h

Sudska policija odbija odgovoriti da li je privodila Dodika prije saslušanja: 'Nismo kompetentni'
- Bilo je najavljeno sigurno, nije bilo slučajno. Jer ne vjerujem da bi ovi okrenuli glavu, postoji ta mogućnost, ali je malo vjerovatno. Ili je bilo najavljeno da se ne dira dok ne dođe do sudnice, dok mu se ne ukine pritvor - navodi Pizović

 

 

Iz Sudske policije BiH su, na upit Detektora da li su izvršili formalno privođenje Milorada Dodika, te zahtjev da dostave zapisnik ili rješenje o privođenju, uputili na Ministarstvo pravde BiH za sve informacije, navodeći u pisanom odgovoru kako oni nisu ovlašteni za davanje informacija.

 

- O svim poslovima i zadacima rada Sudske policije mi nismo kompetentni, odnosno nismo ovlašteni od strane Ministarstva da govorimo. Mi smo u sastavu Ministarstva i za sve aktivnosti morate s portparolom Ministarstva pravde BiH - odgovorili su kratko na telefonski poziv iz Sudske policije BiH.

 

Iz Ministarstva pravde nisu dostavili odgovor na upit, a ministar Davor Bunoza nije odgovarao na pozive.

 

Senad Pizović, advokat koji je imao iskustvo zastupanja klijenata za kojima je raspisana potjernica, za Detektor pojašnjava kako je svaki službenik Sudske policije dužan da lice za kojim je raspisana potjernica prvo legitimiše i utvrdi identitet, a potom ga je dužan lišiti slobode i zvati pojačanje da ga proslijedi u pritvorsku jedinicu Suda BiH.

 

- Ovdje su imali lice koje je poznato svima, javna ličnost je u pitanju. Pretpostavljam da je bila izdata neka naredba Sudskoj policiji, bilo je najavljeno sigurno, nije bilo slučajno. Jer ne vjerujem da bi ovi okrenuli glavu, postoji ta mogućnost, ali je malo vjerovatno. Ili je bilo najavljeno da se ne dira dok ne dođe do sudnice, dok mu se ne ukine pritvor. Od ovo dvoje nešto je sigurno, nema trećeg - objašnjava Pizović.

 

Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo BiH u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju državnog Tužilaštva i Suda.

 

Kako je Dodik ugasio svjetla pravosuđa

 

U saopštenju se navodi da je Dodik dobrovoljno pristupio u Državno tužilaštvo u pratnji advokata radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Nakon toga je izveden pred Sud BiH, gdje je na ročištu na prijedlog Tužilaštva BiH doneseno rješenje kojim mu je ukinut pritvor.

 

Sud BiH je ranije na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku RS-a Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu Stevandiću, nakon što se nisu odazivali na pozive za saslušanja. Ubrzo nakon što su se oglušili o pisane pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo dovođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv.

 

Poslije ovog Sudska policija je za privođenje zatražila i asistenciju SIPA-e, koja je takvu akciju pravosudnih institucija proglasila kao visokorizičnu. Uslijedila je i unutrašnja potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem, a Interpol je odbio zahtjev BiH da se za njima raspiše međunarodna potjernica.

 

Advokatica Sabina Mehić kaže kako nikada nije imala situaciju da joj se klijent “krije” unutar BiH, već se uglavnom radilo o osobama koje su se nalazile van BiH i za kojima je bila raspisana potjernica. U tim situacijama, dodaje, uvijek je bilo zadržavanje na granici i privođenje u prostorije Tužilaštva, s kojim se prethodno dogovori kada će oni biti ispitani uz prisustvo advokata.

 

- Za lica koja se nalaze u BiH najnormalnija situacija bi bila da se dogovori s Tužilaštvom sastanak, ali da u svakoj varijanti to lice prođe svu kontrolu koju treba da prođe, podrazumijevajući pri tome da ga niko u međuvremenu nije lišio slobode - objašnjava Mehić.

 

Dodik je u drugom predmetu, za nepoštovanje odluka visokog predstavnika, prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika entiteta. Istom presudom je krivnje oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.

 

(Detektor.ba/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI