Prosvjetni radnici, iposlenici Osnovne škole Fatima Gunić odlučili su da ukažu na jedan problem o kojem se već godinama govori "po ćoškovima", ali ga niko do sada nije želio stavljati "na sto": Kakav je odnos roditelja prema obrazovnom procesu, prema prosvjetnim radnicima i na kraju prema njihovoj djeci.
Učitelji, učiteljice, nastavnici i nastavnice spomenute osnovne škole odlučili su javno progovoriti o svakodnevnom suočavanju sa pritiscima koji dolaze od roditelja kada njihova djeca ne ostvaruju uspjeh kakav bi željeli. Svoje szavove i zahtjeve formulisali su u otvorenom pismu kojeg su uputili Vladi KS, Ministarstvu za odgoj i obrazovanje KS, Institutu za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS, Vijeću roditelja KS i Vijeću roditelja JU OŠ Fatima Gunić.
"Obraćamo vam se u ime kolektiva Osnovne škole "Fatima Gunić" sa apelom da se ozbiljno razmotri položaj prosvjetnih radnika u odnosu na sve češće pritiske i napade s kojima se suočavamo, prvenstveno od strane roditelja, a koji direktno utiču na naše profesionalno dostojanstvo, sigurnost, ali i psihofizičko zdravlje.
U posljednje vrijeme svjedoci smo sve intenzivnijih žalbi, prijetnji i pritisaka na nastavnike zbog (ne)zadovoljstva roditelja ocjenama njihove djece. Nerijetko se dešava da roditelji pokreću postupke pred školskim odborima, inspekcijama (IRPO), pa i pred samim Ministarstvom, a sve isključivo zbog činjenice da dijete nije ocijenjeno ocjenom "odličan". Istovremeno, bilo kakav autoritet i profesionalna procjena nastavnika dovodi se u pitanje, dok se odgovornost roditelja zanemaruje.
Posebnu zabrinutost izaziva aktuelni Pravilnik o neprihvatljivim oblicima ponašanja, koji nastavnike, stručne saradnike i upravu škole stavlja u gotovo nemoguću poziciju. Od nas se očekuje da rješavamo probleme djece izvan školskog prostora - probleme koji su nastali i ukorijenjeni u porodičnom, društvenom i širem kontekstu. Uz to, moramo voditi iscrpnu administraciju, bilježiti svaki korak i pokušaj saradnje, dok se odgovornost roditelja nigdje eksplicitno ne spominje. Ko poziva roditelje na odgovornost zbog zanemarivanja obaveza prema vlastitom djetetu? Ko ih pita šta su oni uradili za svoje dijete osim što krive školu kada rezultat izostane? Koje su sankcije za roditelje koji vrijeđaju, šikaniraju, omalovažavaju, prijete, galame ?
Mi, prosvjetni radnici, u školama smo prvenstveno da obrazujemo, a zatim u saradnji s roditeljima da doprinosimo odgoju učenika. Međutim, bez međusobnog poštovanja i podijeljene odgovornosti, taj proces postaje neodrživ. Današnje stanje u obrazovanju sve češće nas pretvara u administratore, psihologe, terapeute, policajce, kriminaliste i žrtve neosnovanih optužbi - sve osim onoga zbog čega smo izabrali ovu profesiju.
Moramo naglasiti i sljedeće mi nismo roboti! Mi smo porodični, emotivni i odgovorni ljudi. Svako dijete doživljavamo kao biće kojem treba pomoći, ali istovremeno i kao nečije dijete, baš kao što i mi imamo svoju djecu, porodice i ograničenja. Naš rad zahtijeva emocionalnu stabilnost, koju je danas teško održati pod stalnim stresom i nepravdom.
Posebno ističemo i potrebu uvođenja obaveze da roditelji, prije obraćanja Ministarstvu, dokumentuju sve prethodne korake koje su poduzeli-kada su se i kome tačno obratili (razredniku, stručnoj službi, direktoru), te šta je tom prilikom dogovoreno, Bez jasnog prikaza prethodne komunikacije i pokušaja rješavanja problema u okviru same škole, Ministarstvo ne bi trebalo razmatrati takve žalbe. Preskakanje svih instanci unutar škole i direktno upućivanje žalbi Ministarstvu narušava osnovne principe hijerarhije i saradnje, te dodatno otežava naš rad. Takva praksa je prevršila sve mjere i mora se sistemski urediti.
Stoga tražimo da se:
1. Hitno izvrši revizija i dopuna Pravilnika o neprihvatljivim oblicima ponašanja, s jasnim definisanjem odgovornosti roditelja.
2. Svaki slučaj prijave roditelja sagledava objektivno i dvosmjerno - uz analizu i ponašanja i postupaka roditelja, a ne isključivo nastavnika.
3. Od roditelja zahtijeva kada prijavljuju Ministarstvu za odgoj i obrazovanje navedu i kada su se obratili razredniku, stručnoj službi, direktoru i šta je poduzeto za navedeni slučaj. Bez toga ne mogu ići prema Ministarstvu. Ovo preskakanje svih nas i direktno upućivanje žalbi Ministarstvu je prevršilo svaku mjeru.
4. Osigura pravna i institucionalna zaštita prosvjetnih radnika od neosnovanih pritisaka, verbalnih napada, profesionalnog degradiranja, vrijeđanja, jednom rječju mobinga!
5. Ministarstvo i nadležne institucije aktivno uključe u podizanju svijesti roditelja o njihovim obavezama i odgovornosti, a ne da škole budu jedini nosioci odgojno-obrazovne odgovornosti.
Mi smo tu za svako dijete, ali očekujemo da i institucije budu tu za nas.
Molimo vas da nas saslušate, razumijete i zaštitite", navodi se u otvorenom pismu uposlenika JU OŠ Fatima Gunić iz sarajeva.
(DEPO PORTAL/dg)