Turska lira zabilježila je nagli pad od 12,7%, dostigavši rekordno nizak kurs od 42 lire za dolar u srijedu, dok su obveznice i berze takođe pretrpjele značajne gubitke. Ovaj ekonomski potres uslijedio je nakon što su turske vlasti privele Ekrema Imamoglua, glavnog političkog rivala predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.
Opozicija je potez vlasti nazvala “pokušajem državnog udara”, tvrdeći da je riječ o kulminaciji višemjesečne pravne represije nad opozicionim političarima, koju mnogi vide kao politički motivisan pokušaj gušenja neslaganja. Imamoglu je trebao biti imenovan za glavnog opozicionog kandidata na predsjedničkim izborima u narednim danima.
Lira je u 13:21 trgovala po kursu od 37,98 za dolar, nakon što je prethodno zaključila dan na 36,67 u utorak. Iako je uspjela povratiti dio gubitaka, ovaj pad i dalje predstavlja njen najveći dnevni gubitak od jula 2023. Jutrošnje naglo slabljenje na 42 lire za dolar jedno je od najvećih dnevnih pomjeranja u historiji turske valute.
- Tržište je sve više zabrinuto zbog političkih istraga i hapšenja u Turskoj” izjavio je Tatha Ghose, analitičar u Commerzbank, dodajući da bi kurs od 40 lira za dolar mogao imati ozbiljne inflacione posljedice po centralnu banku.
Turske međunarodne državne obveznice takođe su pretrpjele pritisak, pri čemu su dugoročne obveznice zabilježile najveći pad. Obveznice s dospijećem 2045. pale su za 1,4 centa, dosegnuvši nivo od 85,286 centi, što je njihova najniža vrijednost od sredine februara - prenosi Reuters.
(DEPO PORTAL/mm)