Kreće rat ai divova

Musk ponudio skoro 100 milijardi dolara za OpenAI, Altmanov odgovor ga ponizio kao niko do sada

Biznis Klub 11.02.25, 20:30h

Musk ponudio skoro 100 milijardi dolara za OpenAI, Altmanov odgovor ga ponizio kao niko do sada
Iako to nikada ne bi priznao, Musk vjerovatno sada žali što je napustio kompaniju te je odlučio učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi zaustavio plan da postane potpuno profitna organizacija

 

 

Grupa investitora predvođena Elonom Muskom ponudila je 97,4 milijarde dolara za kupovinu neprofitne organizacije koja stoji iza OpenAI-ja, tvorca ChatGPT-ja. Nisu trebali dugo čekati odgovor. 

 

- Ne, hvala, ali mi ćemo kupiti Twitter za 9,74 milijarde dolara ako želite - sarkastično je odgovorio izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, na X-u. Okršaj tehnoloških divova naoko je zabavan, ali iza njega stoji puno složenija priča.

 

OpenAI su 2015. osnovali Musk i Altman: Musk je 2019. napustio kompaniju, a Altman ju je restrukturirao stvaranjem profitne podružnice kako bi privukao investitore poput Microsofta. Trenutačno je kompanija u završnim pregovorima o novoj investicijskoj rundi vrijednoj do 40 milijardi dolara, što bi moglo povećati tržišnu vrijednost na vrtoglavih 340 milijardi dolara. Iako to nikada ne bi priznao, Musk vjerovatno sada žali što je napustio kompaniju te je odlučio učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi zaustavio plan da postane potpuno profitna organizacija, prenosi Jutarnji.

 

Za OpenAI ključno je to što je kompanija osnovana kao neprofitna organizacija, što znači da njen neprofitni odbor tehnički kontrolira kompaniju kako bi razvoj tehnologije bio usmjeren u korist čovječanstva, a ne investitora. To ne odgovara Altmanu koji sada pokušava potpuno reorganizirati kompaniju u profitnu korporaciju kako bi lakše privukao kapital. Tu dolazimo do razloga zbog kojeg Musk nudi gotovo 100 milijardi dolara za otkup - on želi postaviti visoku "minimalnu cijenu" za preuzimanje neprofitne organizacije. To znači da on želi učiniti proces prijenosa vlasništva te organizacije što skupljim.

 

Naime, za uspješan prelazak u profitnu organizaciju OpenAI mora isplatiti pravednu kompenzaciju neprofitnom ogranku. U oktobru je The Information izvijestio da su planirali dati najmanje 25 posto vrijednosti profitne podružnice, što je tada bilo oko 37,5 milijardi dolara. To bi bila nagrada za gubitak kontrole i prava koje neprofitna organizacija ima. Međutim, prema izvještaju Financial Timesa, u januaru je ta brojka smanjena na oko 30 milijardi dolara.

 

Brojni stručnjaci smatraju da bi stvarna kompenzacija trebala biti značajno veća zato što je neprofitna grana bila temelj za osnivanje i razvoj tehnologije koja je sada na pragu značajnih komercijalnih uspjeha te njena vrijednost daleko prevazilazi tih 30 milijardi dolara. Također, trenutak je presudan. Kao uslov za primanje novih investicija OpenAI je pristao završiti prelazak na profitnu organizaciju u roku od dvije godine. Ako ne ispune taj rok, investitori mogu zatražiti povrat svojih ulaganja.

 

Musk se protivi potpunoj komercijalizaciji OpenAI-ja, jer smatra da bi to moglo ugroziti društvenu korist umjetne inteligencije te je pokrenuo tužbu da blokira konverziju u profitnu organizaciju. OpenAI odbacuje tužbu te je objavio dokumente koji pokazuju da je Musk prije podržavao prelazak u profitni model, ali se povukao jer nije mogao dobiti kontrolu nad kompanijom.

 

(Jutarnji.hr/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI