Revolucija s online kupovinom

Temu mijenja pravila igre: Kupci u BiH sada izravno naručuju i zaobilaze preprodavačke marže koje su bile ogromne

Biznis Klub 15.12.24, 12:51h

Temu mijenja pravila igre: Kupci u BiH sada izravno naručuju i zaobilaze preprodavačke marže koje su bile ogromne
Dolazak Temua u BiH razotkrio preprodavače koji su prodavali proizvode s višestruko većim maržama. Platforma Temu unijela je revoluciju u online kupnju

 

 

Iz godine u godinu BiH upada u neku vrstu manije, a posljednja koja je aktualna je “temumanija”. Nižu se tekstovi, rade analize, komentiraju cijene, kvaliteta proizvoda..., a u svemu tome treba pronaći neku sredinu, ako je to uopće moguće, piše Večernji list.

 

Nedavno je jedan od večernjakovaca bio polovično zadovoljan narudžbom od oko 300 KM. Očekivao je jaču snagu usisavača koji je na reklami bolje čistio, LED lampu koja stalno radi, a ne samo na pokret, veće vrećice za skladištenje hrane..., no dobio je i desetak, kako kaže, proizvoda od kojih nije mnogo očekivao, a pozitivno su ga iznenadili. No ono što je Temu definitivno napravio u BiH, otvorio je oči mnogima koji su vjerovali da su prenapuhane cijene realne i definitivno je postavio nove standarde u trgovini.

 

Naravno, svi smo bili skeptični kad bi nam netko prodao, primjerice, maskicu za mobitel za 20, 30, 40... KM, međutim, znali smo to pravdati i skupim dostavama, visokim porezima, nerealnim cijenama vani..., a sad je pravdanja za neke proizvode koji se prodaju na Olxu sve manje i sve se više čini da je sve prenapuhano, kao u onom crnom humoru kad je sve poskupjelo 2022. godine, a razlog je jer je počeo rat u Ukrajini, pa su u jednom trenutku i prodavači i preprodavači pravdali poskupljenja samo time, a naravno da na veće cijene utječe niz stvari, rat i neka druga katastrofa najviše, međutim, i ptice na grani znaju da se u jednom trenutku počelo pretjerivati. Ali zadržat ćemo se na Temuu.


Proizvodi koje plasira ova tvrtka dolaze izravno od proizvođača, uglavnom iz Kine, a proizvodi obuhvaćaju širok raspon kategorija, uključujući odjeću, elektroniku, kućanske predmete, igračke, knjige i još mnogo toga. Stručnjaci kažu da je prednost Temua u tome što eliminira posrednika. Prije dolaska platformi poput Temua mnogi preprodavači koristili su slične stranice, poput AliExpressa, Wisha ili drugih, za nabavu robe. Kupovali su jeftine proizvode izravno iz Kine, a zatim ih prodavali po višestruko višim cijenama na lokalnom tržištu. Preprodaja je često uključivala korištenje društvenih mreža poput Facebooka, Instagrama ili lokalnih oglasnika, gdje su nudili robu kao vlastitu, uz dodatnu maržu. Primjerice, majica koja na stranim platformama, uglavnom kineskim, košta od 3 do 10 maraka, u BiH se prodavala od 20 do 50, kao i neki drugi proizvodi.

 

Onda dolazi na scenu Temu i već se vidi da je potaknuo val reakcija na društvenim mrežama. Kupci su počeli javno dijeliti primjere proizvoda koje su kupili po višestruko nižim cijenama, uspoređujući ih s ponudama domaćih trgovaca. Preprodavači su postali meta kritika, a mnogi su morali sniziti cijene ili promijeniti poslovni model. Stručnjaci ističu da je dolazak Temua otvorio pitanje održivosti poslovnog modela koji se oslanja isključivo na preprodaju. Potrošači su sada informiraniji nego ikada i imaju mogućnost izravnog pristupa proizvodima iz Kine, čime se eliminira potreba za posrednicima. Ipak, preprodaja nije u potpunosti nestala.

 

Mnogo potrošača još uvijek preferira kupnju od domaćih trgovaca zbog kraćeg vremena isporuke, mogućnosti povrata robe ili izbjegavanja dodatnih troškova, poput carine i PDV-a. Međutim, preprodavači koji su ostvarivali ogromne marže sada se suočavaju s povećanom konkurencijom i potrebom za prilagodbom, što je svakako dobro za kupce. Što se sada događa s prodavačima i preprodavačima koji ostaju u ovom poslu? Neki su se počeli fokusirati na proizvode bolje kvalitete, dok drugi pokušavaju ponuditi dodatne usluge, poput brže dostave ili jamstva. Domaći proizvođači, s druge strane, vide priliku u prilagodbi. Naglašavajući lokalnu proizvodnju, kvalitetu i autentičnost, pokušavaju se izdvojiti na tržištu koje postaje sve konkurentnije dolaskom velikih igrača, a špekulacije da bi još neke međunarodne trgovine mogle doći u BiH dodatno podgrijavaju situaciju i čine je mnogo boljom.

 

Može se reći da je dolazak Temua promijenio dinamiku lokalnog tržišta razotkrivajući prakse preprodavača i pružajući potrošačima veću transparentnost i kontrolu nad njihovim izborima. Iako preprodavači još uvijek imaju svoju publiku, njihov model poslovanja zahtijeva prilagodbu u svijetu gdje su potrošači bolje informirani i imaju izravan pristup globalnim tržištima. Platforme poput Temua potiču digitalizaciju i otvaraju nove mogućnosti za potrošače, ali i nameću izazove lokalnim trgovcima i proizvođačima. Na kraju, uspjeh će imati oni koji se najbrže prilagode novim uvjetima i ponude dodatnu vrijednost svojim kupcima. Jedan od komentara kupaca glasio je. - Smatram da preprodavači nisu ništa pogrešno radili jer su oni to shvatili kao biznis, a on funkcionira na ponudi i potražnji, međutim, ni mi ništa pogrešno sada ne radimo kad uzimamo jeftinije proizvode, a svijet koji je globalno selo to nam je omogućio. 

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI