Bivši premijer FBiH Fadil Novalić, koji u zatvoru u Vojkovićima izdržava četverogodišnju kaznu zatvora zbog zloupotrebe položaja u aferi “Respiratori”, putem društvenih mreža nastavlja da osporava presude Suda BiH, ali i Ustavnog suda BiH, kao najviše sudske instance u ovoj zemlji. Podsjetimo, Ustavni sud je nedavno djelimično prihvatio njegovu apelaciju, ali je svojom odlukom praktično potvrdio presudu Suda BiH i kaznu koja je Novaliću izrečena.
S tim u vezi, obratili smo se Tužilaštvu BiH s pitanjem da li u cijelom slučaju ima mjesta za reakciju ove institucije.
- Nadzor nad radom Kazneno-popravnog zavoda BiH, u skladu s Odjelom 7., Poglavlje II Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera (član 50.-54.), prvenstveno provodi Ministarstvo pravde BiH – kratko su nam odgovorili iz Odjela za odnose s javnošću.
Na koji način se Novalić oglašava iz Vojkovića tema je kojom su se bavili brojni mediji.
Iz Ministarstva pravde BiH Avazu je nedavno pojašnjeno da u skladu sa Zakonom o izvršenju kaznenih sankcija BiH zatvorenici ne smiju koristiti mobilne telefone ili bilo koje sredstvo za elektronsko prenošenje poruka, te da “ova norma jasno ukazuje da zatvorenik Fadil Novalić ne može imati pristup društvenim mrežama, niti se oglašavati u javnosti putem elektronskih sredstava komunikacije”.
Ako to radi indirektno, pa svoje poruke putem zatvorskog telefona diktira osobama koje ih objavljuju na Facebooku, Novalić također krši zakon.
Naime, osobe koje izdržavaju kaznu zatvora imaju specijalan status i izložene su ograničenjima u vanjskoj komunikaciji. Ograničenja u slobodi primanja i prenošenja informacija predviđena su i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Prema pojašnjenjima iz Ministarstva, sve mjere imaju cilj ostvarivanje korekcionog tretmana zatvorenika, pomažu u očuvanju sigurnosti, rehabilitaciji osuđenika, te postizanju ciljeva izdržavanja kazne zatvora, kao i osiguravanju da ne dođe do negativnog utjecaja na javnost ili sistem kaznenih sankcija.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)