Dinko Gruhonjić, srbijanski novinar i ovogodišnji dobitnik Weimarske nagrade za ljudska prava, (Der Menschenrechtspreis der Stadt Weimar) upozorava na eskalaciju nasilja nad novinarima, braniteljima ljudskih prava i kritičarima vlasti u Srbiji.
- Od sredine marta 2024. meta sam linča koji vode uglavnom proruske grupe na `Telegramu` i visoki državni dužnosnici, uključujući predsjednika Aleksandra Vučića - navodi Gruhonjić i ističe da građani Srbije, branitelji ljudskih prava, civilno društvo i studenti, svi koji se bore za demokratiju, trebaju potporu Evropske unije i međunarodne zajednice.
- Ne smije se dugo odgađati kraj njemačke i evropske politike popuštanja prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Njemačka se mora zauzeti za demokratiju, vladavinu prava i ljudska prava u Srbiji i suprotstaviti se nacionalizmu, korupciji, te medijskim manipulacijama i lažima zasnovanim na propagandi - ističe Jasna Čaušević, savjetnica za prevenciju genocida i odgovornost za zaštitu u Društvu za ugrožene narode. Da bismo zaštitili branitelje ljudskih prava tražimo dosljednu provedbu relevantnih direktiva EU i neograničen pristup vizama.
Gruhonjić će u petak, 6. decembra, primiti Weimarsku nagradu za ljudska prava, za hrabro zalaganje za slobodu štampe i kritičko izvještavanje. Zbog izvještavanja o porastu militantnog nacionalizma i veličanju ratnih zločina u Srbiji, Gruhonjić je bio i još uvijek je meta klevetanja i prijetnji smrću. Gruhonjića su za Nagradu predložili Društvo za ugrožene narode iz Njemačke i Reporteri bez granica, zajedno s Helsinškim odborom za ljudska prava iz Srbije.
- Srbija je opasna zemlja za sve koji ne dijele vrijednosti i interese etnonacionalističke vlasti, a posebno za branitelje ljudskih prava i novinare poput Dinka Gruhonjića, kao i oporbene političare. Oni su izloženi prijetnjama, nasilju i kampanjama diskreditacije. Protesti se često guše, ograničava se pravo na slobodu okupljanja i udruživanja, a česta su i hapšenja. Posebno zabrinjava represija tokom nedavnih protesta u Novom Sadu - izjavila je Čaušević rezimirajući situaciju u Srbiji.
Urušavanje nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 ljudi, pokazalo je aljkavost i nebrigu za mjere javne sigurnosti. U protuvladinim demonstracijama koje su nakon toga uslijedile vlasti su odgovorile represijom i nasiljem, ali protesti se ipak nastavljaju. Civilno društvo optužuje predsjednika Vučića za medijsku manipulaciju javnošću i cenzuru te iznosi optužbe za moguću povezanost s organiziranim kriminalom.
- Nedavni događaji ponovno su probudili nadu u promjene u Srbiji - kaže Gruhonjić o protestima. Po njegovom mišljenju, smjena kriminalnog režima ključna je ne samo za zaustavljanje društvenog kolapsa Srbije, već i za postizanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
Dodjela Weimarske nagrade za ljudska prava održat će se u petak, 6. decembra, u 17. sati u Kongresnom centru Weimarhalle.
(DEPO PORTAL/au)