Kada kupujete deterdžent za pranje veša, niz izbora koji imate pred sobom je zbunjujući. Svi proizvodi vjerovatno će učiniti vaše rublje nešto čišćim. Ali šta daje najbolji rezultat za vašu odjeću i vaš budžet?
Želite li bjelji bijeli veš? Trebate li enzime? I koja je razlika između praškastog i tekućeg deterdženta?
Kao što je često slučaj, ako saznate više o hemiji u proizvodima pomoći će vam da odgovorite na ta pitanja.
Šta je deterdžent za pranje veša?
Aktivni sastojci i praškova i tekućina za rublje su površinski aktivne tvari, također poznate kao deterdženti (otuda i naziv proizvoda). To su obično nabijene ili 'ionske' molekule koje imaju dva različita dijela u svojoj strukturi. Jedan dio dobro stupa u interakciju s vodom, a drugi s uljima.
Ovo korisno svojstvo omogućuje surfaktantima da podignu masnoću i prljavštinu s tkanina i suspendiraju ih u vodi. Surfaktanti također mogu stvarati mjehuriće.
Metalne soli otopljene u vašoj vodi mogu ograničiti učinak surfaktanata. Takozvana tvrda voda sadrži mnogo otopljenih kalcijevih i magnezijevih soli koje mogu lako stvoriti talog od sapuna.
Moderni deterdženti za pranje rublja stoga sadrže fosfate, omekšivače vode i druge 'sekvestrante' metala koji zaustavljaju stvaranje taloga od sapuna. Fosfati mogu uzrokovati cvjetanje algi u slatkovodnim sredinama. Zbog toga moderne formulacije deterdženata sadrže manje količine fosfata.
Šta se nalazi u prašku za veš?
Iako su deterdženti i sastojci za izbjegavanje taloga od sapuna najvažniji sastojci, oni nisu najzastupljeniji. Glavni sastojci u prahu su soli (poput natrijevog sulfata) koje dodaju volumen i sprečavaju grudvanje praha.
Još jedna uobičajena sol koja se dodaje prašcima za pranje rublja je natrijev karbonat, također poznat kao soda za pranje rublja. Soda za pranje (hemijski rođak sode bikarbone) pomaže hemijski modificirati masnoću i prljavštinu tako da se otope u vodi.
Prašci za rublje također često sadrže oksidante poput natrijevog perkarbonata. Ovo je stabilna kombinacija sode za pranje i vodikovog peroksida. Aditiv poznat kao tetraacetiletilendiamin aktivira perkarbonat dajući blagi učinak izbjeljivanja.
Hemijski prašci imaju prednost – njihove komponente mogu se formulirati i miješati, ali se drže odvojeno u krutom obliku. (U prašku za rublje obično možete vidjeti različite vrste granula.)
Šta se nalazi u tekućini za pranje rublja?
Glavni sastojak tekućine za pranje rublja je voda. Preostale sastojke treba pažljivo razmotriti. Moraju biti stabilni u boci, a zatim zajedno raditi u pranju.
Nastavak teksta čitajte OVDJE!
(Raport/DEPO PORTAL/jk)