završeno ROČIŠTE

Tužilaštvo želi ograničiti kretanje Prevljaku 'da ne pobjegne', Vidović tvrdi da se u Turskoj liječio, evo šta je bilo na kraju

Hronika 08.11.24, 12:30h

Tužilaštvo želi ograničiti kretanje Prevljaku 'da ne pobjegne', Vidović tvrdi da se u Turskoj liječio, evo šta je bilo na kraju
Tužiteljica je navela da je u ovim objektima boravilo oko 100 civila srpske nacionalnosti, te da su među njima, osim vojno sposobnih muškaraca bile i starije osobe, žene i djeca

 


U Sudu Bosne i Hercegovine završeno je ročište povodom prijedloga Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane penzionisanom generalu Armije RBiH Fikretu Prevljaku, kojeg Tužilaštvo sumnjiči za navodne ratne zločine počinjene u Hrasnici u periodu agresije na BiH 1992-1995. godine. 


Tužilaštvo traži da se Prevljaku zabrani napuštanje teritorije Bosne i Hercegovine, uz oduzimanje putnih isprava i zabranu prelaska državne granice s ličnom kartom, zabrana sastajanja i kontaktiranja sa svjedocima i suosumnjičenima u predmetu, te da se javlja nadležnoj policijskoj stanici tri puta sedmično. 


Tužiteljica Marijana Čobović na početku izlaganja kazala je da ostaje pri pismenom prijedlogu, a ukratko je obrazložila zbog čega smatra da Prevljaku trebaju biti određene mjere zabrane, piše Faktor


Na početku je navela da Tužilaštvo provodi istragu protiv Prevljaka zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva. 


Istraga se, kako je navela odnosi na period od kraja jula 1992. godine do marta 1995. godine, a tiče se zatvaranja i zlostavljanja civila srpske nacionalnosti u objektima Osnovne škole Aleksa Šantić u Hrasnici, a kasnije u podrumskim prostorijama nedovršene zgrade u istom naselju. 


Prevljak je, kako je kazala, u to vrijeme bio komandant Štaba TO Hrasnice, a kasnije komandant 4. motorizovane brigade, te su, kako tvrdi Tužilaštvo "de facto i de iure spomenuti logori bili u njegovoj ingerenciji". 


Tužiteljica je navela da je u ovim objektima boravilo oko 100 civila srpske nacionalnosti, te da su među njima, osim vojno sposobnih muškaraca bile i starije osobe, žene i djeca. 


- Oni su tu držani u nehumanim uvjetima, izgladnjivani, zlostavljani, odvođeni na prisilne radove i bili su podvrgnuti mučenju od stražara - navela je tužiteljica, a što je, dodala je, imalo za posljedicu smrt pet zatočenih osoba. 


Osim toga, Tužilaštvo Prevljaku stavlja na teret "posuđivnje zatvorenika" radi izvođenja prisilnih radova od susjedne 9. Brdske brigade. Prema navodima Tužilaštva, više od 10 ih je tom prilikom poginulo, a više njih je ranjeno. 


Kako je navela, iz izjava svjedoka proizilazi da se radi o osobama koje nisu bili pripadnici nijedne zaraćene strane. 


U pogledu opasnosti od bjekstva osumnjičenog, ona je navela da je Prevljak u posljednjih godinu i po biravio u Turskoj, te da je za to vrijeme samo jednom došao u BiH i to na nekoliko sati. Tužiteljica je navela da je u to vrijeme jedna pripadnica Granične policije BiH provjeravala u bazi podataka da li za njim postoji raspisana potraga. 


Dalje je navela da je on 23. oktobra ove godine dostavio punomoć posredstvom advokata i naveo da će se odazvati na poziv Tužilaštva, zbog čega mu nije predložen pritvor nego mjere zabrane. Navela je da su dostavljena i dva nalaza iz kojih, kako je navela "ne proizilazi da je u Turskoj boravio na liječenju", da mu nije propisana terapija, "osim uzimanja vitamina i šetnje", te da smatra da postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva. 


Na pitanje sutkinje Enide Hadžiomerović zbog čega predlaže tako često javljanje (triput sedmično) policiji, kazala je da je to zbog toga što mu je dozvoljeno kretanje na teritoriji cijele BiH, a ne samo u Kantonu Sarajevo, te da stoga smatraju da je potrebno češće javljanje. 


Prevljakova braniteljica Vasvija Vidović na početku obraćanja je kazala da neće komentirati osnovanu sumnju jer nije imala vremena provesti vlastitu istragu o tome što se osumnjičenom stavlja na teret. 


Međutim, kako je navela, protivi se, principijelno, prvoj mjeri, jer, kako kaže, za opasnost od bjekstva moraju biti ispunjeni uvjeti među kojima su da osumnjičeni ima dvojno državljanstvo, posebne veze sa drugom zemljom, kao i da se u tom kontekstu treba cijeniti ličnost i karakter osumnjičenog. 


Navela je kako Prevljak posjeduje samo državljanstvo BiH, da mu cijela porodica živi i radi u BiH, te da u Turskoj nema nikakvu imovinu. 


Kada je u pitanju ličnost optuženog istaknula je kako nikad nije imao neka ozbiljna niti zvanična saznanja da se protiv njega vodi istraga, a da je čim je saznao, regirao i kontaktirao Tužilaštvo obavijestivši ih da će se odazvati na njihove pozive. 


Ona je također navela da postoji Fondacija koja okuplja i pruža pravnu pomoć pripadnicima 4. Viteške brigade, te da je Tužilaštvo BiH, od advokatica Lejle Čović i Sabine Mehić obaviješteno da ako traže bilo koga od njenih pripadnika da će se oni odazvati.

 
- Prvi na spisku je general Prevljak - navela je Vidović, istaknuvši kako se radi o obavijestima Tužilaštvu čak iz 2015. i 2017. godine. 


Kazala je da Prevljak ima teži oblik astme i da je u Turskoj boravio jer mu je tako savjetovano od ljekara, kao i da mu je to pomoglo. 


- Nije nikad bilo govora da se on ne bi javio. Turska ga sigurno ne bi izručila i on je to znao i sam se odazvao - kazala je Vidović. 


Kada je u pitanju zabrana sastajanja sa svjedocima, kazala je da se tome ne protivi te da "kao ni dosad nema potrebe da utiče na bilo koga". Zamolila je Tužilaštvo da ipak pokuša dostaviti spisak osoba o kojima se radi, jer bi moglo doći do slučajnog kontakta. 


- Neko bi mogao doći da ga posjeti - navela je. 


Sud će odluku donijeti u zakonom predviđenom roku, javlja Faktor.


(DEPO PORTAL/jk) 

BLIN
KOMENTARI