Kamala Harris je prva žena, prva crna osoba i prva osoba južnoazijskog porijekla koja je bila potpredsjednica Sjedinjenih Država. Nakon četiri godine na drugoj najvišoj funkciji, ona sada želi ponovo da uđe u historiju držeći najviši posao.
Dobila je blagoslov predsjednika Joea Bidena kada se prije samo tri mjeseca naglo povukao iz kampanje, što je pokrenulo njenu burnu kampanju.
Harris je rođena 20. oktobra 1964. godine u Oaklandu u Californiji. Ona često hvali svoje obrazovanje u srednjoj klasi glasačima: njen otac Donald emigrirao je sa Jamajke da bi studirao ekonomiju; njena majka Shyamala - istraživač raka i aktivistica za građanska prava - došla je iz Indije. Vjenčali su se 1963. i razdvojili kada je Harris imala pet godina.
Harris (60) je u velikoj mjeri umanjivala značaj svog spola i rase. Ali ona je rekla da je Indija važan dio njenog života. Kada su ona i njena mlađa sestra Maya bile deca, njihova majka je skoro svake druge godine putovala sa njima u Indiju da vidi rodbinu tamo – i da im usadi ljubav prema indijskoj hrani.
Shyamala je umrla od raka debelog crijeva 2009. Harris rijetko govori o svom ocu, koji je postao profesor na Univerzitetu Stanford. Jednom je u intervjuu rekla da nisu bliski.
Harris je 2002. godine postala prvi crni okružni tužilac San Francisca, a kasnije je šest godina radila kao glavni državni tužilac Californije. Kada se preselila u američki Senat 2017. godine, iskoristila je svoje iskustvo tužioca kako bi ostavila trag na saslušanjima visokog profila od strane svjedoka, od Trumpovih zvaničnika do kandidata za Vrhovni sud.
Harris je svog partnera Douga Emhoffa, advokata za zabavu, upoznala relativno kasno u životu. Prijatelj je za njih dvoje dogovorio sastanak na slijepo u Kaliforniji, gdje su u to vrijeme živjeli, 2013. godine. Vjenčali su se sljedeće godine.
Emhoff ima dvoje odrasle djece iz prvog braka: Colea i Ellu.
Kao prvi muž potpredsjednice, Emhoff je ujedno i prvi "drugi džentlmen" Sjedinjenih Država. Ako Harris pobijedi i postane prva žena koja je ikada bila na predsjedničkom mjestu, on bi bio prvi "prvi džentlmen".
(FENA/ad)