Komisija za sigurnost, tijelo Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, zatražit će da Parlament od Federalne vlade traži izmjene, u najkraćem roku, Zakona o krivičnom postupku FBiH radi pooštravanja sankcija za roditelje maloljetnih počinilaca krivičnih djela, a posebno djela iz domena ugrožavanja sigurnosti kao što su lažne dojave o postavljenim bombama u školama.
To je novinarima izjavio predsjednik Komisije Dragan Mioković koji obavlja i dužnost predsjedavajućeg Predstavničkog doma, prenoseći zaključke današnje vanredne sjednice Komisije za sigurnost sazvane radi više nedavnih događaja u FBiH.
Prema Miokovićevim navodima, Komisija će tražiti i da se Parlament obrati Federalnom ministarstvu pravde s ciljem dobivanja cjelovite informacije o tome kojim kapacitetima i kadrovskim potencijalima raspolaže Federacija BiH u kontekstu omogućavanja presuđenim maloljetnicima izdržavanje izrečene sankcije ili zatvorske kazne.
- Ja ću u funkciji predsjedavajućeg Predstavničkog doma, po odobrenju Komisije, obaviti dodatne konsultacije u vezi s reaktiviranjem federalne procedure donošenja zakona o nabavci, držanju i nošenju oružja, koja je započela 2014. godine. Tadašnji predloženi zakon je prihvaćen od Predstavničkog doma, ali je 'zastao' u Domu naroda - kazao je on.
Mioković kao važne karakteristike ističe da ovaj tekst apsolutno ostavlja u nadležnosti kantonima normiranje nabavke, držanja i nošenja vatrenog oružja, ali u članu 71 omogućava da na nivou Federalne policije bude uspostavljen registar legalnog oružja u FBiH pri čemu se misli na kratko i lovačko naoružanje.
Pojava da je jedan policajac ubijen a drugi teško ranjen unutar policijske stanice hladnim oružjem od maloljetnika čija dob je nepunih 15 godina u svakom slučaju zahtijeva utvrđivanje odgovrnosti, ali i jačanje nivoa obuke policijskih službenika ne samo u Unsko-sanskom kantonu nego u cijeloj Federaciji BiH, posebno u kontekstu samoodbrane i primjene sile od policajaca "uključujući i smrtonosnu silu u situacijama kad su ispunjeni zakonski uslovi odnosno kada je policajac izložen pogibiji", rekao je također Mioković prenoseći novinarima ishod današnje vanredne sjednice Komisije.
Na koncu, Komisija je zaključila da Predstavnički dom treba da obaveže Vladu FBiH na donošenje federalne sigurnosne strategije budući da takav dokument nikad prije nije donesen na ovom nivou. Nosioci tog posla, cijeni Komisija, treba da budu Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova i Federalna uprava policije u sinergiji s nadležnim kantonalnim ministarstvima jer je sigurnosna problematika zajednička za Federaciju odnosno za svaki kanton pojedinačno.
Razlozi za održavanje današnje vanredne sjednice parlamentarne Komisije za sigurnost, prema Miokovićevim riječima su nedavni teški događaji - ranjavanje vatrenim oružjem učenika srednjškolca od drugog đaka, počinjeno u školskom dvorištu u Sarajevu; ubistvo jednog i ranjavanje drugog policajca u Bosanskoj Krupi, što je okvalifikovano od tužilaštva kao terorizam, kao i dojave o postavljenim bombama, ciljano u školama, na području Kantona Sarajevo ali i u još nekim institucijama i organizacijama, kako je članove Komisije upoznao direktor Federalne uprave policije Vahidin Munjić koji je prisustvovao vanrednoj sjednici.
Munjić je izložio određena saznanja koja je s članovima parlamentarne Komisije za sigurnost mogao podijeliti u ovom trenutku, a tiču se svakog od navedenih događaja, rekao je Mioković.
Svi članovi Komisije su konstruktivno učestvovali u diskusiji, ističe on i kao posebno dobru i poželjnu činjenicu navodi da je i ovog puta pokazano da stranačke odnosno ideološke razlike ne utiču na diskusiju ni zaključke o navedenim problemima.
(FENA/ad)