Stradao na Zelengori

Član GSS-a o tragičnom gubitku života Dženana Uščuplića: Svi smo mislili da je telefon, ali on nije ni oštećen

Hronika 09.08.24, 17:11h

Član GSS-a o tragičnom gubitku života Dženana Uščuplića: Svi smo mislili da je telefon, ali on nije ni oštećen
Nesreća se dogodila jučer poslije podne, a nakon što su dobili poziv iz Federalne uprave civilne zaštite, deset pripadnika Gorske službe spašavanja Republike Srpske iz Foče odmah se sa dva terenska vozila uputilo na Zelengoru

 

 

Planinar koji je nastradao od udara groma na planini Zelengori bio je najisturenija tačka na platou vrha Planik na 1.700 metara nadmorske visine, rekao je Srni načelnik Gorske službe spašavanja RS Nenad Ikonić.

 

Iz Policijske uprave Foča saopćeno je da je u mjestu Trebovi, na planini Zelengori, na području opštine Foča, od udara groma nastradala osoba čiji su inicijali Dž. U. iz Sarajeva, javlja Srna.


Naknadno je utvrđeno da je riječ o proslavljenom fudbaleru i bivšem treneru Fudbalskog kluba Sarajevo.

 

Nesreća se dogodila jučer poslije podne, a nakon što su dobili poziv iz Federalne uprave civilne zaštite, deset pripadnika Gorske službe spašavanja Republike Srpske iz Foče odmah se sa dva terenska vozila uputilo na Zelengoru.
 

Vozilima su stigli do katuna u mjestu Trebova, gdje su od mještana, koji ljeto provode u katunu, dobili informaciju da je do udara groma došlo na samom platou Planika i da je jedna osoba stradala.

 

Rasporedili su se u dva tima i brzo su stigli do nastradalog planinara.

 

– Osoba je, kako smo čuli, proslavljeni fudbaler i trener Fudbalskog kluba "Sarajevo“, a nastradao je na licu mjesta. Grom ga je direktno pogodio, svi smo mislili da je u telefon, ali telefon je bio pored njega, nije čak ni oštećen. I nama je ovo prvi slučaj da vidimo nekoga koga je grom ubio. Nismo u tom trenutku znali ni da li će biti još pražnjenja, još udara groma – priča Ikonić.

 

Nakon što su kontaktirali sa Policijskom upravom Foča i javnim tužiocem, spasioci su tijelo nastradalog planinara snijeli do vozila, a zatim transportovali na Tjentište, gdje su stigli oko ponoći.


Nastradali planinar, kaže Ikonić, na Zelengori nije bio sam, već u društvu sa prijateljem, a u jednom trenutku su se razdvojili.

 

– Bilo ih je dvojica, po dogovoru je trebalo da se nađu kod jednog izvora, ali kako nije došao stvorila se sumnja kod njegovog druga i on je pošao da ga traži. Bilo je očevidaca koji su pratili iz katuna kada se sve to desilo – navodi Ikonić.

 

Načelnik Gorske službe spašavanja dodaje da ovaj nesrećni slučaj svima treba da bude za nauk da se grmljavina ne shvata olako.

 

– Bio je najisturenija tačka, tu nema nijednog drveta, nijednog stabla, čistina je, golet, bio je dominantna kota. Ne znamo da li bi se to desilo da ih je bilo više ili da se pomjerio u podnožje, ali on je u tom momentu bio najisturenija tačka na toj koti od 1.700 metara nadmorske visine – napominje Ikonić.


Ovaj iskusni spasilac ističe da postoji milion teorija o tome kako se zaštiti od udara groma, između ostalog da je potrebno čučnuti i napraviti što manju metu od sebe, ne nositi ništa metalno, ali da je najbolje, ako se već ne mora, ne boraviti na čistini i na visini za vrijeme grmljavine. Ako se zateknemo na takvom prostoru, onda se truditi da što prije napustimo visine.

 

– Ono čega se mi pridržavamo, mada je za sve nas to nepoznanica – ne biti na čistini, pomjerati se u doline, potrebno je pratiti meteo-uslove, da u tom momentu ne morate biti najdominantnija kota – objašnjava Ikonić.

 

Svi bi trebalo, savjetuje on, da prave okvirni plan za boravak u prirodi.

 

– Treba pratiti vremenske prognoze, ali je juče bilo veoma lijepo vrijeme, samo je pola sata bilo oblaka, ali se sve završilo kobno – dodao je Ikonić.

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI