Nakon, za mnoge, šokantnog preokreta na francuskoj političkoj sceni, u kojem je Nacionalno okupljanje (RN) Marine Le Pen i Jordana Bardelle u prvom krugu parlamentarnih izbora odnijelo pobjedu, a u drugom krugu je teško poraženo od stranaka ljevice i krajnje ljevice te potisnuto na tek treće mjesto po osvojenim mandatima, budući da je centristički blok Ensemble (Zajedno) predsjednika Emmanuela Macrona zasjeo na drugo mjesto, svjetski mediji analiziraju uzroke i posljedice ovakvog razvoja situacije.
Konzervativni britanski The Telegraph, kako prenosi Jutarnji.hr, u svojoj se analizi fokusirao na posljedice izbora na francusko gospodarstvo i u vezi s tim na odnose Pariza i Bruxellesa, ako se krajnja ljevica uspije nametnuti u novoj vladajućoj garnituri i progurati neke od svojih gospodarskih politika i obećanja. Kako se navodi, dok su ulagači prije rezultata izbora u Francuskoj pozorno pratili što će se dogoditi i bili usredotočeni na mogućnost pobjede krajnje, tvrde desničarske opcije, pokazalo se da stranka Marine Le Pen ide prema šokantnom porazu.
Na francuskoj političkoj sceni došlo je do mobilizacije kako bi se spriječilo da Nacionalno okupljanje dominira donjim domom parlamenta, Nacionalnom skupštinom. Macron je sada usredotočen na sastavljanje vlade, ali prije donošenja bilo kakvih odluka, on će pričekati konačne rezultate izbora i konačni sastav Skupštine.
No, konzervativni list već upozorava da bi odluka francuskog predsjednika da se prikloni ljevici i kreira savez ljevice, uključujući i onu krajnju, i centra - koji je poraženi Bardella nazvao "sramotnim savezom" - mogla imati ozbiljnije implikacije na francusko gospodarstvo. Naime, ljevičarska koalicija Nova narodna fronta (NFP) - kojoj je na čelu kontroverzni i po nizu pitanja poprilično radikalni Jean-Luc Mélenchon - na brzinu je, kako se navodi, dogovoren brak sukobljenih i međusobno posvađanih zelenih, socijalista i komunista, koji obećavaju uvođenje kontrole cijena hrane, vraćanje prava na odlazak u mirovinu sa 60 godina, značajno podizanje minimalne plaće i povećanje poreza na poslovanje.
Cijena ljevičarskih politika
Kad bi se te politike usvojile, navodi Telegraph, one bi koštale zemlju milijarde eura s rizikom da francusko gospodarstvo gurnu u veću krizu nego ikad. Pritom je Mélenchonova stranka Nepokorena Francuska, kako se navodi, najradikalnija od svih. Ipak, unatoč kontroverzama oko tvrde ljevice, francuski premijer Gabriel Attal - koji je nakon trijumfa ljevice najavio svoju ostavku, a koju je Macron u ponedjeljak odbio - apelirao je na birače da blokiraju Le Pen i stranačkog kandidata za premijera Jordana Bardellu u osiguravanju potpune većine. Više od 200 kandidata koji su predstavljali ili ljevičarski savez ili Macronov centristički blok povukli su svoja imena s glasačkog listića kako bi svojim političkim suparnicima dali najbolje šanse da pobijede RN.
Le Pen je u predizbornoj kampanji obećala da će smanjiti PDV na račune za energiju, vratiti starosnu granicu za odlazak u državnu mirovinu na 62 godine i izuzeti sve mlađe od 30 godina od poreza na dohodak. No, ti njezini planovi fiskalno gledajući izgledaju kao ‘mala beba‘ u usporedbi s onim što stoji u manifestu ljevice, koja je obećala da će ‘rasturiti‘ cijeli sustav u 15 dana nakon dolaska na vlast, čime bi došlo do kraja sedmogodišnjeg ciklusa Macronovih reformi.
Telegraph se poziva na analizu think tanka Institut Montaigne, za koju navodi da je pokazala kako bi ukidanje Macronovog krajnje nepopularnog povećanja starosne granice za državnu mirovinu sa 64 na 60 koštalo 58 milijardi eura godišnje. Ograničenje cijena goriva, hrane i drugih osnovnih potrepština, pak, koštalo bi 24 milijarde eura.
Ljevičarska koalicija također je obećala povećati broj raspon porezne stope na dohodak s pet na 14, pri čemu bi oni s nižim primanjima plaćali manji porez. Također su najavili ponovno uvođenje tzv. poreza na bogatstvo, koji je Macron ukinuo, te povećanje poreza na nasljedstvo. Procjenjuje se da će obećanja NFP-a koštati ukupno gotovo 95 milijardi eura godišnje nakon što se njihove politike implementiraju. To je dvostruko veći trošak od obećanih politika Nacionalnog okupljanja, koji bi iznosio 48 milijardi eura. Macronovim centrističkim planom, pak, predlaže se dodatna potrošnju od oko 15 milijardi eura, dodaje Institut Montaigne.
Nastavak analize čitajte se ovdje.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:Screenshot)